Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

REFERAT: TANDSBYNS FK - IFK ÖSTERSUND 1-4 (0-3)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 6 Sep 2023 - 07:30 

DM-semifinal i tandsbyn som bortalaget IFK planenligt och inte så överraskande vinner.

Nu börjar det bli kyligare på kvällarna, trots den något tidiga matchstarten var det lite småkyligt i luften när vi sprang ut på en grön och fin plan i Tandsbyn. Kul att kunna välkomna ett så bra lag som IFK till en plan som det ändå går rulla lite boll på. Vi har haft lite svårt med att försvara och hålla ihop laget de senaste matcherna så vi pratade mycket om innan att vi nu får en möjlighet att träna på det och att vi inte har nånting att förlora.

När matchen startade var det nog ingen som blev överraskad över att det var IFK Östersund som är det bollförande laget. De har möjlighet att lufta lite spelare som vanligtvis inte startar men är i alla fall ett bra fotbollslag. Redan efter 6 minuter sitter 0-1. Vi låter deras spelare driva in lite för enkelt mot straffområdet och får avsluta från straffområdeslinjen, jag har visserligen vantarna på bollen och tycker jag borde kunna tryckt den utanför, men får i alla fall hämta bollen från nätmaskorna. Bara några minuter senare sitter även 0-2 efter ett inspel i straffområdet som vi inte riktigt lyckas få bort.

Men vi hänger inte med huvuden för det utan fortsätter att försöka försvara oss. IFK äger bollen nästan konstant, vi ligger rätt och offrar oss för varandra. Vi har däremot fruktansvärt svårt att göra nåt med bollen när vi väl erövrar den, IFK sätter en hög press på bollhållaren med två, tre personer och det dröjer inte länge innan de kan erövra bollen och börja rulla runt igen. Bortalaget har såklart ingen press, leder med 2-0 och kan ta sin tid i uppbyggnadsspelet. En tydlig matchplan är att försöka nå deras högerkant och därifrån komma med inspel eller inlägg. Ett inlägg kommer helt rätt och vi hinner inte dit i tid, relativt ohotad får IFK's Sebastian Shahriarolmolki nicka in 0-3 med 10 minuter kvar av halvleken, vilket också står sig tills domaren blåser.

Andra halvlek liknar första i att IFK äger bollen och vi får försvara oss. IFK gör lite byten och tappar kanske lite i intensitet och vilja vilket gör att det finns några sekvenser där vi får äga bollen och bygga ett eget spel, något som nästan var helt frånvarande i första halvlek. Bortalaget gör 0-4 efter att ha kommit in i straffområdet och avsluta på nära håll men bara några minuter efter det reducerar vi. Alvin gör en bicicleta som IFK's målvakt gör en fin räddning på, bollen landar vid Es fötter, som enligt egen utsago gör en "kylig tvåfotare" innan han trycker in bollen i mål.

Matchen slutar så 1-4 och vi ska vara nöjd med vår insats. Visserligen fick vi nästan bara spela försvar, men det gör vi bättre än någon match under höstsäsongen.
Nu har vi Brunflo hemma på fredag, en oerhört viktig match i en serie där vi måste börja ta poäng för att undvika nedflyttning. Tar vi bara med oss försvarsspelet från den här matchen och lägger till en stor dos eget spel har vi väldigt goda chanser till det.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:50  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Det som hände i Norrköping har med stor marginal passerat anständighetens gräns  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:18  
 

Glädjen med fotbollen är på väg att försvinna.

När man ser bilderna från Norrköping, kan vi inte undgå att tänka på hur trevligt vi har det på Jämtkraft Arena. Där får förnuftet råda både bland folk i Falkarna och annan publik.

Det ska vi vara måna om att behålla.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny och bättre framtid till mötes.  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03  
 

Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson

Nuvarande vd:n Daniel Molander öppnade på locket på mötet och berättade att ÖFK nu var skuldfria och att det ser ut som ÖFK gör ett nollresultat. Då var det många som höjde på ögonbrynen och kanske tog det en stund innan man fattade. Det var stort, nästan ofattbart.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga spelare  
  av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55  
 

Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Apr 2025 - 17:13 ÖFK har mest publik av alla elitlag i Östersund
29 Apr 2025 - 17:06 kuben borta för kamraterna
29 Apr 2025 - 17:01 hemmamatch på lördag 3/5
29 Apr 2025 - 10:59 Jämfört med andra idrotter är fotboll mindre kostnadskrävand
28 Apr 2025 - 21:31 Ahmed Bonnah glänste mot Örgryte - blev Trissvinnare
28 Apr 2025 - 16:44 Anders Cederberg efter matchen mot Örgryte
28 Apr 2025 - 15:16 Div 2 och 3 damer
27 Apr 2025 - 21:08 Man of the match mot Örgryte - Ahmed Bonnah
27 Apr 2025 - 20:50 Åre slalomklubb nu i Div 4
27 Apr 2025 - 16:20 IFK Östersund-Friska Viljor 2-1 (1-0)
27 Apr 2025 - 10:10 Bilder från ÖFK - Örgryte 2-1
26 Apr 2025 - 21:14 Friska Viljor Akademi - Ope IF 0-3 (0-1) Bilder från matchen
26 Apr 2025 - 20:50 Första segern för Frösön och Ope på kvalplats
26 Apr 2025 - 19:55 felicia jonsson matchhjälte när ifk bortavann
26 Apr 2025 - 19:13 Matchens prestation
26 Apr 2025 - 19:11 Rättvis seger mot Örgryte
26 Apr 2025 - 17:34 Matchens överraskning
26 Apr 2025 - 17:16 Oerhört rättvis ÖFK-seger
26 Apr 2025 - 14:02 Startelvan i eftermiddag
26 Apr 2025 - 11:35 Frösö IF - Anundsjö IF LF Arena 14:00
 
 
 
6
kommentarer
Stefan Lundin har rest till Gambia för att jaga sp
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 14:55
Stefan Lundin. Foto Haldo Jonsson
4
kommentarer
ÖFK utan skulder - nu hoppas vi att ÖFK går en ny
av Haldo Jonsson | 27 Nov 2025 - 21:03
Daniel Molander. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Det som hände i Norrköping har med stor marginal p
av Haldo Jonsson | Igår - 21:18
Glädjen med fotbollen är
1
kommentar
Krokom Dvärsätts IFdam presenterar ny tränare
av Haldo Jonsson | Igår - 21:50
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook