Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

FRÖSÖ IF BK - ALSENS IF 4-3 (1-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 17 Sep 2025 - 21:52 

Alsen tog inte chansen i bottenmötet, när vi mötte Frösö IF BK i bortamatchen på fredagskvällen.
Målskyttar: Frösön: Leon Burns 2, Nasim Abrahim Abdule 2.
Alsen Henrik Johansson 2, Roger Svensson.

Vi hade ett gott hopp inför matchen, vi vet ju att vi kan spela boll, men vi har ju oftast svårt att göra mål framåt. Vi hade nu också en större bänk än vi haft på slutet, vilket också kändes tryggt.

Frösö med ett ungt lag, hade taggat upp rejält i starten, de sprang hårt i pressen och skapade också ett tryck mot oss. Dock fick vi den första chansen, men bollen sköts strax utanför i ett bra läge. Vi fick som nämndes en hård press mot oss, vi fick flera gånger bara rensa bort den. Efter minuten 7 fick Frösön en hörna till höger, bollen var bra slagen, men det kändes som att vi vann loss bollen. Tyvärr lyckades vi inte rensa bort den utan deras Leon Burns fick loss bollen och kunde göra 1-0. Inte vad vi ville själva. Frösön fick sedan flera farliga lägen direkt, men vi höll tätt och efter en stund började vi skapade flera fina chanser. Men vi fortsätter att skjuta bollen utanför målramen! Efter min. 38 har vi en högerhörna och efter några studsar kom Henrik Johansson loss och kunde trycka in bollen till 1-1. Vilket också blev halvresultatet.

Vi hade nu en god känsla och hade en tro vi skulle ta hem matchen.

I andra halvleken så satte FBK återigen en hög press, vilket resulterat att vi blev lite ängsliga. I minut 54, snodde de ett felpass från oss och den snabbe Nasim Abrahim Abdule kom loss, han satte bollen säkert vid stolpen till 2-1. Efter detta var det ett böljande spel, där bägge lagen bytte chanser utan att få in nåt mer mål. Men i minut 75 kom de återigen loss då vi stod lite på hälarna och deras Burns satte in 3-1 efter ett fint förarbete vid kortlinjen från deras anfallare. Bara minuten efteråt, lyckades deras Abdule även göra 4-1 och nu kändes det väldigt tungt. Men vi kunde strax efteråt lyckas reducera till 4-2, då Roger Isberg var högst i luften. Nu skapade vi flera fina chanser, Anton Blom som kommit igång sköt ett bra skott som räddats av deras målvakt, strax innan hade Anton en lobb som styr i ribbans underkant.
Vi kämpade vidare och i minut 88 slog Moberg en fin frispark som Henka Johansson nickade in till reducerade till 3-4. Vi fick även en fantastisk chans till, men deras försvarare räddade på mållinjen och när domaren blåste för fulltid, var det Frösön som knep en fullpoängare.
Återigen en sur förlust som drar oss riktigt ner i tabellen. Nu måste vi verkligen ha lite flyt framgent för att hålla något lag efter oss.

Frösön skall ges en eloge, de kämpade hårt med blåstället på. Deras Leon Burns var deras bäste spelare i mina ögon.

I hemmalaget så gör vi bitvis en bra match, men tappar lite i koncentrationen och där straffar det oss. Vår nestor Roger Svensson gör en bra match som target. Väldigt roligt att vår långskadade Anton Blom gjorde några minuter. Vi har saknat honom hela året och vi såg direkt vad som händer när han hoppade in!

Nu möter vi Ås borta på lördag. Då är det dags för en vinst!
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:49  
 

Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke Olofsson

Ali Suljic mot ny vår?

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det blir inte ÖFK  
  av Martin Nylander - Haldo Jonsson | Igår - 19:21  
 

Cesar Weilid Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Träning och match i januari  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva mycket  
  av Haldo Jonsson | 11 Jan 2026 - 17:16  
 

Bild inifrån Inalandbanans "Segertåg" som gick tur och retur till Berlin 2017 som fylldes till bredden med intresserade som ville se ÖFK möta Herta Berlin i Europa League. Matchen lutade 1-1.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Nov 2025 - 10:29 Summering av -25 samt framåtblick mot -26
4 Nov 2025 - 21:20 Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mo
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 16:23 IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)
2 Nov 2025 - 16:01 Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1 - Oavgjort för IFK Östersun
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
30 Okt 2025 - 21:51 Rapport från träningen
30 Okt 2025 - 18:53 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
30 Okt 2025 - 09:37 Kval till div 1
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
15
kommentarer
JHFF Repskap 2026
av Klaus Kurzawa | 11 Jan 2026 - 15:33
Idag höll JHFF sitt repskap d&
5
kommentarer
Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
av Martin Nylander | 9 Jan 2026 - 11:29
På Fotbollz skriver vi om och
3
kommentarer
fotbollz.se kommer att uppdatera sin databas
av Klaus | 4 Jan 2026 - 10:03
Uppdateringen snart helt klar.
2
kommentarer
Träning och match i januari
av Haldo Jonsson | Igår - 13:59
1
kommentar
Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
av Haldo Jonsson | Idag - 17:49
Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke O
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook