Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

FOTBOLLZ.SE BESÖKTE BYGGET AV ALLAKTIVITETSHALLEN I KROKOM OCH LÄT SIG IMPONERAS
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Sep 2024 - 20:41 Uppdaterad 8 Sep 2024 - 23:02

- Om 14 dagar räknar vi med att kunna resa allaktivitetshallen, säger Per-Thore F. Nilsen från Drammen Norge, leverantör av Allaktivitetshallen i Krokom Foto Haldo Jonsson

Det var med stor nyfikenhet, och faktiskt var jag lite spänd, när jag i dag parkerade bilen och för första gången skulle besöka platsen för aktivitetshallen i Krokom.

Det var lätt att hitta dit när man kommer från Östersund.

Den förste jag stötte på var Per-Thore F. Nilsen från Drammen, Norge. Han är vd för Scandihall som har levererat tältet.

Jag blickade ut över området och där kunde jag se, att tältet var lagd på marken över en yta så stor som en fotbollsplan.

Det var full aktivitet på området. Omkring ett tjugotal var sysselsatta med att fästa ihop de olika delarna som sedan skulle utgöra yttertaket på hallen.

Det var riktigt roligt att se, att det fortfarande finns ideella personer som ställer upp för fotbollen och för att hjälpa de föreningar från västjämtland som medverkat till att det kunde bli ett hallbygge.

Vad jag vet så är det Torsten Olofson i K/D och Thomas Hedin i Dvärsätt BK som varit de mest drivande.

Det är beundransvärt gjort, att man nästan har klart men med fullstor hall för fotboll. Det är inte billigt. Det är stort kapital som måste anskaffas och det har man lyckats med.

Hallen kommer att betyda mycket för fotbollens utveckling i länet. Det blir en annan dimension att i hallen få träna och där spela träningsmatcher.

Det är klubbarna Krokom/Dvärsätt; Näldens IF, Dvärsätts BK, Alsens IF, Offerdals och Ås IF som samarbetat om projektet. Deras insats beundrades av vd Per-Thore F. Nilsen som levererat hallen.

- Det är små klubbar som gått samman och som haft vilja att göra något tillsammans. Det är beundransvärt, säger Nilsen samtidigt som han passade på att ge en känga till Östersund för att de inte var först med en fullstor hall.

Nilsen fortsatte. - Vi levererar många hallar till Sverige, Norge och Danmark och alla är nöjda.

- Den hall som vi bygger här har en modern konstruktion som inte går att jämföra med de tidigare byggda hallarna. Det är dubbelt membran/duk som ger god isolering även under extrema väderförhållanden.

När kan ni resa tältet?

- Jag räknar med om 14 dagar.

Har det varit många som hörsammat kallelsen att hjälpa till.

- Ja, det har varit bra uppslutning. I går var det ett femtital här. I dag är det 20 ideella.

Hur hög är hallen?

- Den är 27 metar hög och jag kan garantera att det är bra luft i hallen. Det är övertryck så luften byts ut fort.

Är luften varm i hallen?

- Ja, visst är det värme, hur hög bestämmer ägarna själva vad man anser vettigt och ekonomiskt försvarbart. Det är ett automatiskt värme- och ventilationssystem som ger optimala träningsförhållanden och låga uppvärmningskostnader

Tillverkar ni själva tältduken?

- Nej, den kommer från Italien.

Har du själv något favoritlag inom fotbollen?

- Nej, jag kan inte påstå det. Det skulle i så fall vara Strömgodset. De kommer ifrån Drammen, där jag själv bor.

Fyra ideella som ställt upp.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Maj 2025 - 23:13 Tips div 3 mellersta Norrland
31 Maj 2025 - 21:01 Helsingborg ingen omöjlig motståndare
31 Maj 2025 - 14:33 Peter Amoran uttagen till U21- landslaget
31 Maj 2025 - 11:37 Helgens matcher
31 Maj 2025 - 11:30 bortamatcher igen för ifk dam o herr
31 Maj 2025 - 10:20 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
30 Maj 2025 - 19:16 Bilder från Bräcke - Hallen 4-0
30 Maj 2025 - 17:46 Div 3 mellersta Norrland
30 Maj 2025 - 17:37 Mittfältaren Albin Mörfelt från allsvenska Öster klar för ÖF
30 Maj 2025 - 12:06 Arnold Origi imponerar mer och mer - Uttagen i veckans lag i
30 Maj 2025 - 06:20 tung förlust, dålig plan o tränaren som avbytare
29 Maj 2025 - 22:47 Bilder från matchen - Ope - Dvärsätt 0-1
29 Maj 2025 - 17:03 Tips div 3 mellersta Norrland - Dvärsätt vann över Ope och g
29 Maj 2025 - 15:16 wilma huczkowsky matchhjälte
28 Maj 2025 - 22:49 Tips div2
28 Maj 2025 - 15:22 I dag har ÖFK efter 10 matcher tagit 15 poäng - Det är bäst
27 Maj 2025 - 10:16 Matcher de närmsta dagarna
27 Maj 2025 - 08:52 Fågel eller fisk? Jag och ÖFK landar mittemellan
26 Maj 2025 - 17:34 bortamatcher för dam o herr
26 Maj 2025 - 17:17 Simon Marklund en viktig kugge i ÖFK - blev Trissvinnare mot
 
 
 
13
kommentarer
Dags börja blicka mot undre strecket?
av Per Lagerbäck | 21 Jun 2026 - 23:30
Första knappa 40 minuterna var
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
ÖFK - IFK Norrköping 0-0 matchen pågår
av Lasse Granbacka | 21 Jun 2026 - 17:19
ÖFK - IFK Norrköping 0-2
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook