Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: FRÖSÖ IF - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 31 Aug 2024 - 22:22 

En match som till stora delar blev en kopia av vårens match mot Frösön. Vi får inte alls fart på grejerna i första halvlek, men har ändå ledningen med 2-1 i paus. I andra halvlek höjde Opetjejerna farten och skärpan både offensivt och defensivt och det rann ifrån till en klar seger med 6-1 borta mot Frösön.

Färsta halvleken kan sammanfattas med ordet LÅNGSAMT. Vi fick mycket tid på oss och tog mycket tid på oss, vilket gick ut över spelets kvalitet på ett väldigt tydligt sätt.

Vi gjorde ändå två mål genom Elin Bergqvist och Irma Andersson. Båda målen efter förarbete av Moa Strand och Emma Henriksson, men vi släppte även in ett och det kändes rejält onödigt.

Det blev lite högre tonläge än vanligt i paus och i andra halvlek är det direkt bättre fart på precis allt. Vi kom snabbare in i press och fattade snabbare beslut, vilket gav bra ytor och lägen.

Det dröjde 10 minuter in i andra innan 1-3 kom och då var det Moa Strand och Moa Sandberg som stod för förarbetet så att Elin B kunde stöta in bollen i mål från nära håll.

ågra minuter senare kom även 1-4. En bra djupledsboll av Nadia Andersson hamnade hos en löpande Irma Andersson som mycket osjälviskt och klokt släppte vidare till Ellen Sjölund som kunde sätta bollen i mål för andra matchen i rad efter återkomsten.

Opetjejerna fortsatte att göra det bra i andra halvlek och har ett klart övertag, men det var lite svårare att få utdelning. Med 8 minuter kvar kom ändå 1-5 och då var det en perfekt stickare av Nadia Andersson som hittade fram till en smart löpande Moa Strand som kyligt rundade målvakten och sköt in bollen i mål.

Med minuter kvar av matchen kom även ett sjätte mål för Ope. Sara Svensson slog en lyftning mot Frösöns backlinje där Nadia Andersson vann bollen och ryckte fram mot målet. Med ett behärskat avslut satte hon bollen i mål.

Vi drar inga stora växlar av den här matchen. Tjejerna insåg själva att första halvlek inte var tillräckligt bra och löste det genom att skruva upp tempot i andra halvlek. Samtidigt ska Frösön ha beröm för uppoffrande försvarsarbete och en ambition att försöka spela sig fram.

Moa Strand var dagens piggaste Opespelare med ett eget mål + att hon var inblandad i ytterligare tre.

Vårt nyförvärv Sanna Romell gjorde sin första start och har ett lugn och en trygghet som vi kommer att ha mycket nytta av.

Tilda Eriksson var en av våras stabilaste spelare i första halvlek, men hade lite känning i ryggen och fick därför vila i andr halvlek.

Nadia Andersson visade sin mångsidighet när hon klev upp från backlinjen i slutet av andra och blev ett hot offensivt.

Alla ska dock ha beröm för uppryckningen i andra halvlek. Det blev "en dag på jobbet" med ett godkänt resultat till slut och nu ser vi fram emot en spännande seriefinal borta mot Selånger nästa lördag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- Norrby  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:33  
 

Simon Marklund. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:54  
 

Stabil bortaseger för IFK Östersund som därmed gick till serieledning

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:41  
 

Järpen ligger bäst till i serien av länslagen



 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från matchen ÖFK - Norrby  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 19:41  
 

. Foton: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Feb 2025 - 16:10 Det råder optimism i ÖFK - Rapport från träningen
5 Feb 2025 - 20:37 Lagbygget inte klart - men flera har redan imponerat
5 Feb 2025 - 18:13 Träningsmatch mot superettan lag
4 Feb 2025 - 11:23 Åtta länsderbyn i årets div 3 mellersta Norrland
4 Feb 2025 - 09:59 Kortare resor för IFK Östersund i div 2 - inga derbyn mot Yt
3 Feb 2025 - 22:46 Det vart en bra start med ÖFK på besök
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:38 Kamrat seger i första träningsmatchen
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
31 Jan 2025 - 07:18 Första träningsmatchen
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
25 Jan 2025 - 22:33 Ny spelare till Ope IF
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Matchens prestation 
av Haldo Jonsson | 11 Apr 2026 - 21:25
Trissvinaren Simon Marklund. Foto
4
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Järpen ligger bäst till i
3
kommentarer
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) 
av Lasse Granbacka | 11 Apr 2026 - 17:38
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) Må
2
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | Igår - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
1
kommentar
Varför?
av Per Lagerbäck | Igår - 17:43
Här kommer sent om sider lite
 Skrivet igår kl 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook