|
|
|
|
|
|
|
Tabell Min fotboll 
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
av Staffan Mattsson
 Publicerad 17 Jun 2023 - 15:40
IFK:s bästa match för säsongen men fru Fortuna stod helt på motståndarnas sida.
|
IFK: 1. Adam Åsenlund ? 13. Robin Wikberg, 14. Peter Tegnhed, 18. Tobias Sundström, 21. Erik Gustavsson ? 15. Sixten Sköldqvist, 5. Hamed Mumand (25. Chidi Omeje 58), 12. Frank Ahrin, 11. Sami Talsi (10. Axel Bodén 58) - 20. Jakob Norrman (9. Glayne Wago 81), 7. Per Olofsson Ersättare: 49. Edvin Olsson, 2. Malte Fredin, 3. Rasmus Essebrink, 17. Kevin Henryson
Mål: 0-1 Hampus Johansson (7), 0-2 självmål (26), 0-3 Alex Åman (65, straff),1-3 Sixten Sköldqvist (73), 2-3 Chidi Omeje (90+4)
Domare: Mattias Eriksson Publik: 153
En märklig match där IFK Östersund ägde bollen i stort sett hela första halvlek men där lädret i Skellefteås straffområde tyvärr studsade fel och bort från målet. I stället lyckades serieledarna från Västerbotten med ett par kontringar, fick in ett ledningsmål och via mycket tur också en dubblering av målskörden genom ett självmål där en rensning studsade över en chanslös Adam Åsenlund.
Ingen större skillnad i den andra halvan av matchen där IFK fortsatte trilla boll på motståndarnas planhalva men där centimetrarna helt klart var på bortalagets sida. 0-3 var inte så mycket att snacka om, klar straff på ytterligare en kontring och sedan, ÄNTLIGEN, i 73:e minuten krigade Sixten Sköldqvist in reduceringen till 1-3.
Gwayne Wago borde i ett fritt läge framför mål ha nyttjat Axel Bodéns kalasinlägg men bollen smet utanför. När Chidi Omeje sedan målade på tilläggstid och domaren var riktigt generös med ytterligare ett par minuter var det stressigt i Skellefteås bakre led och IFK krigade bra men nådde tyvärr inte ikapp utan fick se sej slagna.
Spelmässigt tycker jag inte alls Skellefteå förtjänade segern och hade IFK lyckats kvittera anser jag att bortalaget borde varit ytterst nöjda med en poäng. Det här var rödvitts bästa match för säsongen och det känns lite surt att konstatera att det inte blev en enda poäng.
|
| |
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Haldo Jonsson | Idag - 11:16 |
|
| |
Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson
Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.
Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Haldo Jonsson | Idag - 09:37 |
|
| |
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.
Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Haldo Jonsson | Igår - 20:21 |
|
| |
Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson
ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55 |
|
| |
Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.
ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11 |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|