|
|
|
|
|
|
|
Tabell Min fotboll 
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
av Bertil "Blåsa" Johansson
 Publicerad 10 Sep 2023 - 18:50
Ännu en tung förlust för Alsen!
|
Mål Alsen: Sebastian Andersson Offerdal: Tomas Fetterplace 3, Tomas Hallenberg, Andreas Engström.
Ett övertaggat Alsenlag där vi är klart bättre de första 10 minuterna, men sen gör vi små enkla misstag och blir hårt straffade med 3 mål i baken på sex minuter. Självförtroendet sjönk direkt som en sten och Offerdal leder rättvist i halvtid, där de även gjorde ett mål till på slutet.
Vi försöker att justera lite i laget i halvtid och får raskt in ett reduceringsmål genom Basse Andersson där Oskar Olausson gör ett fint förarbete på sin högerkant. Vi har då en skaplig period, men tyvärr åker vi på lite skador och Offerdal tar åter över matchen och har också ett antal bra lägen, men där vår målvakt Axel Kristoffersson verkligen fick visa sig på styva linan med ett flertal svettiga räddningar. Matchen punkteras defenitivt när Putte Engström slår in slutresultatet från i princip halva planen i minut 80.
Ingen i hemmalaget får nåt beröm för sin första halvlek, men alla skärper sig och vi gör en godkänd andra halva. Segern var dock odiskutabel.
I Offerdal gör tremålsskytten Tomas Fetterplace en bra match, beröm även till Gustav Wikstrand.
|
| |
|
1 Kommentar:
|
|
|
|
|
|
| Gäst: Hägna skrev | 10 Sep 2023 - 19:03 |
|
| Det var Magnus Hallenberg som gjorde målet. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Haldo Jonsson | Igår - 20:21 |
|
| |
Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson
ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55 |
|
| |
Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.
ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11 |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Lasse Granbacka | Igår - 13:19 |
|
| |
Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1! Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.
Fyra matcher spelade i kväll fredag. Ås IF överraskade |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
| |
|
| |
av Haldo Jonsson | 14 Maj 2026 - 20:19 |
|
| |
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0) Joel Eriksson matchvinnare med mål i elfte minuten |
|
| |
Läs mer...
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|