Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - JÄRPENS IF 1-3 (1-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 30 Aug 2024 - 21:48 

En kämpamatch från hemmalaget, som tyvärr inte räckte ända fram!
Målskyttar Alsen: Erik Johansson
Järpen Musa Mohammed 2, Arash Surosh

I den sista kvällsmatchen för i år på naturgräs, mötte Alsen ikväll serieledarna Järpen.
Det var ett taggat hemmalag efter storförlusten borta i våras, men tyvärr har vi nu en väldigt tunn trupp, vilket märktes på slutet.

Matchen började med ett visst spelövertag för Järpen, men Alsen skakade ändå fram två fina lägen första kvarten, men tyvärr fick vi inte in bollen. Järpen hade också en het chans, men det skottet tog i ribbans överkant. Efter ett litet misstag i vårt försvar minut 17, så kom Musa Mohammed ren och satte bollen otagbart till bortaledning, inte alls riktigt rättvist i det läget. Sen blev det lite mer avvaktande spel, men Anton i vårt lag fick en skalle i en duell och på frisparken så lyckades efter lite strul Lars Åsenlund som just kommit in få fram bollen till Erik som enkelt kunde sätta 1-1, detta hände i minut 28. Några minuter senare har Järpen en jättechans, det slutar med att en spelare har öppet mål, men han lyckades bomma bollen, där var det nära ögat. Sen hände det inte så mycket mer förrän på tilläggstid efter skadan, då Järpen skapar ännu ett jätteläge, men som vi lyckas rensa undan i sista stund. Oavgjort i halvtid alltså!

Där laddar vi med banan o choklad och försöker hämta energi efter en intensiv första halva.

Järpen tar över direkt i andra och vi blir tillbakapressade, de har även en boll som rullar sakta längs mållinjen, men ingen av deras killar hinner dit utan vi kan rensa bort den. Nu börjar vår ork att tryta lite och i minut 60 slår de en långboll på vänsterkanten där vi inte hinner med i markeringen och efter ett inspel kan återigen Musa sätta 1-2. och innan jag ens hinner skriva detta på "min fotboll" så tappar vi bollen och de får en liknade omställning och efter ett inspel så kommer Arash fram och trycker in ett jätteskott rakt i krysset, helt otagbart för Axel i mål. Detta gör oss lite dämpade, och Järpen får fortsätta att trycka på, men nu håller vi dem stången, Sista kvarten kommer vi ändå bra tillbaka, vi har lite fasta situationer och borde också haft en straff efter en solklar hands i straffområdet, men annars är vi egentligen aldrig nära att reducera utan Järpen spelar av matchen och vinner också till sist. Vår tunna trupp märks då vi inte riktigt orkar hålla upp trycket på dem i andra, men vi gör en helt ok insats och alla kämpar på hela matchen, vilket grabbarna skall ha cred för. det var nog inte så många som spelat på Alsen idag!

I hemmalaget skall ju alla ha beröm, men Axel Kristoffersson i målet gör det mycket bra, liksom inhopparen Lars Åsenlund som var i ett flow idag. Men den som verkligen utmärkte sig var nog Erik Johansson som trots sin skada slet föredömligt på mitten.

I Järpen plussar vi för målskyttarna som gjorde snygga mål!

En riktigt kul grej var att Järpen hade med sig en stor klack på ca 30 personer som gjorde matchen till en ljudlig fest, även om deras sympatier inte stämmer med mina, så riktar vi ett stort tack till dem. Mer sånt i länsfotbollen.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Nu är ÖFK med i matchen  
  av Agne Svärd | Idag - 00:14  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage  
  av Susanne Gustavsson | Igår - 23:45  
 

IK Brage - ÖFK 2-4 (1-2)

.Stor glädje efter Abel Stenruds andra mål.

 
  Läs mer...  
 


 
  HALLENS SK - SVEGS IK SERIEPREMIÄR, STORPUBLIK OCH SEGER!!  
  av Liinus Jämting | Igår - 23:25  
 

.Hallens SK i nya ställ

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Apr 2026 - 14:00 Startelvan i bortamatchen mot Varberg
5 Apr 2026 - 17:43 Senaste nytt Varberg - ÖFK
4 Apr 2026 - 21:57 Vi får räkna med cyniskt spel mot Varberg
4 Apr 2026 - 21:55 Följ Varbrgs BoiS -ÖFK via fotbollz.ze
4 Apr 2026 - 15:30 Hos Andreas: Tävla mot kompisarna eller familjen!
3 Apr 2026 - 16:41 Det blir spel på Påskbergsvallen mot Varberg
3 Apr 2026 - 04:44 Förlust i premiären för ifk
1 Apr 2026 - 21:49 .Div 3 mellersta Norrland startar i påsk - Cosmos FK först u
1 Apr 2026 - 10:03 I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres
31 Mar 2026 - 19:22 Sista träningsmatchen för kamraterna
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
30 Mar 2026 - 23:40 Nu är Hos Andreas-tipset igång igen
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
30 Mar 2026 - 04:44 Seriepremiär
29 Mar 2026 - 22:55 Referat: Svegs IK - Ope IF
29 Mar 2026 - 21:07 Resultat helgens DM- matcher
29 Mar 2026 - 17:13 IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 15:16 Oavgjort i derbyt
29 Mar 2026 - 13:22 Om William Tønning och Kalipha Jawla
28 Mar 2026 - 20:13 ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev
 
 
 
4
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | 10 Maj 2026 - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | Idag - 00:14
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | Igår - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
2
kommentarer
Startelvan i kväll mot Brage
av Haldo Jonsson | Igår - 17:36
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet idag kl 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook