Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HEDE IK - ALSENS IF 2-0 (1-0)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 26 Aug 2025 - 19:44 

Söderåsens IP blev Blåsåsens IP i lördags som slutade med en hemmaseger!
Målskyttar: Hede Milton Loft, Markus Westlund.

På årets bussresa, kom vi efter ett visst besvär, fram till Hede. Vi mötte en brandbil som stoppade oss strax efter att vi startat och vi fick ta en annan väg. Men med en snabb chaufför, var vi inte allt försent fram till platsen. Vi mötte ett regnväder som turligt nog slutade när vi kom, men en hård sidvind blåste hela matchen.

Hede satte högsta farten direkt och vi blev rejält nerpressade. Till viss del med hjälp av medvind från hemmalaget, satte Hedes grabbar oss på prov. De hade tidigt både ett skott i stolpen, samt ett läge strax över ribban på en nick. Vi stod mot trots ett hårt tryck, visst hade de flera chanser, men våra grabbar kämpade rejält. De började sedan slå lite längre bollar och efter 23 minuter kom de loss på sin vänsterkant. Efter ett inlägg blev det lite kalabalik och till sist stöter Milton Loft skottet in i mål till Hede 1-0. Jag måste väl erkänna att det då var rättvist. Spelet jämnades ut sedan, men Hede var spelförande och vi kom ej fram till några heta chanser. Strax innan halvtid hade Hede ett kanonläge, men Adam Åsenlund i vårt mål gjorde en kalasräddning och räddade. I halvtid stod det bara 1-0, det hade absolut kunnat stått några mål flera till Hede om man bara tittar på chanserna.

I halvtid hade vi dock ett gott hopp, vi peppade varandra och lovade oss alla att fortsätta kämpa. Vi inser också att vi lagt oss för lågt och skall nu försöka att flytta upp spelet.

Vi började direkt starkt, kanske var Hede lite nöjda efter den första halvan och helt plötsligt vänder matchen helt. Vi vinner i princip alla dueller och vi skapar några chanser. Nu är matchen helt omvänd och det är Hede som blir nerpressade och får slå bort bollen, lite i panik.
Hampus Lindholm har ett fint läge, men deras mv gör en bra räddning. Oskar Olausson slår in ett inlägg som ger Mix Jälkentalo ett perfekt läge i öppet mål, men med vänstern studsade bollen strax ovanför ribban. Vi fortsatte kämpa, men i minut 71, slår vi ett lite för kort hemåtpass, Adam försöker dribbla motståndaren, men det blev istället en brytning och Markus Westlund kunde slå in bollen i tomt mål till 2-0. Absolut inte rättvist då, det måste man säga, även med mina ögon. Vi försökte igen, men nu orkade vi inte pressa på och matchen jämnades ut.
Matchen hade varit hård men just. Tyvärr blev det på slutet av matchen ganska hårt och fult, med flera varningar till följd, kanske en våldsam satsning borde fått en direkt rött, det var ett regelrätt överfall.
När domaren blåste för full tid, så var det Hede som vann tre poäng, men nog kunde vi haft ett oavgjort resultat.

Alla i laget gjorde sitt bästa. Men Oskar Olausson kämpade dock uppoffrande hela matchen ut och får en extra ros från mig.

I Hede var alla spelare mycket bra i den första halvleken, sen mattades de helt av. Lars Anders Nilsson spelar dock jämnt hela matchen och sticker ut i mina ögon.

Nu får vi slicka såren och hoppas att vi kan göra en bra hemmamatch mot Tandsbyn på fredag kväll.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0  
  av Stefan Roos | Igår - 21:39  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:43  
 

Ytterhogdal vann sin första match i div 3

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund-Umeå FF 2-3 (1-1)  
  av Staffan Mattsson | Igår - 20:29  
 

Sur förlust för IFK Östersund

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Kanske ska vi sluta med att prata om konstgräslag eller gräslag?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Feb 2026 - 15:16 Träningsmatch på Lördag
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
12 Feb 2026 - 17:31 Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
10 Feb 2026 - 12:22 Umeå Fc - Kamraterna, SLUT 1-1
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
7 Feb 2026 - 17:34 ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
7 Feb 2026 - 14:19 Startelvan i eftermiddag
6 Feb 2026 - 20:41 Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
1
kommentar
Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0
av Stefan Roos | Igår - 21:39
Foto Stefan Roos
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | 17 Apr 2026 - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
1
kommentar
Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 16:31
1
kommentar
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 15 Apr 2026 - 14:56
Ytterhogdal vann sin första ma
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook