Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - FRÖSÖ IF BK 2-3 (1-1)
av Bertil
Publicerad 10 Okt 2023 - 13:35 Uppdaterad 10 Okt 2023 - 13:40

Inget kval trots en bra sista match!

Målskyttar: Alsen Oskar Olausson, Sebastian Andersson.
Frösön: Viktor Jonsson 2, Anton Eliasson Krylén.

Tyvärr gick dagen inte som vi hoppades, trots stora förhoppningar inför matchen! Detta då förbundet valt att ge oss en vinst och tre poäng mot Offerdal i vår tidigare hemmamatch, där de använt en ej registrerad spelare. Det gav förutsättningen att om vi tog en poäng mer än Ås så var vi kvalificerade för att kvala vidare för att hänga kvar. Detta var en stark motivationshöjare och grabbarna var väldigt taggade redan på uppvärmningen.

Planen var skaplig, detta trots att den kvällen innan var snötäckt, blöt naturligtvis, men ändå fullt spelbar. Det var dock en isande stark västanvind, vilket gav Frösön som valde medvind en fördel i första halvlek. De tog kommandot direkt och jag tror de vaskade fram minst 8-9 hörnor redan första kvarten, det var också på en sådan de gjorde 0-1 efter 24 minuter. En variant med en hörna bakåt till en spelare som drog på ett skott som Mattias Johansson i Alsenmålet inte kunde hålla och i röran framför mål så stöttes bollen i mål av Viktor Jonsson. Hemmalaget repade dock mod och spelade undan för undan in sig i matchen och i minut 37 så gjorde Oskar Olausson en rusning på högerkanten och han avslutade med att stöta in bollen till 1-1, detta blev då även halvtidsresultatet.

Känslan i halvtid var god, gnistan fanns där och nu skulle vi ju även få medvinden till hjälp. Men idag så mojnade vinden rejält i andra, så där bedrog vi oss!

Domaren blåste igång andra halvlek och tyvärr så åker vi på ett nytt baklängesmål redan i min. 49. Detta återigen efter en hörna där våra spelare i ivern att rensa bort bollen krockar och det slutade återigen med att den stöttes in av samme spelare som vid första målet. Vi har släppt in otaliga mål denna höst på samma sätt! Vi ger dock inte upp utan fortsätter med ett idogt slit och bitvis även skapligt spel. Frösön får till ett långt lag, men har flera farliga kontringar som är nära att ge resultat. Men i minut 69, så får Basse Andersson tag i bollen på högersidan, drar sig in i planen och avslutar med vänstern ett perfekt placerat skott vid stolproten och 2-2. Vi drar ner lite på tempot, får in lite friska ben och försöker försvara oss, men tyvärr efter en lite onödig frispark strax utanför vårt straffområde så får deras Anton Eliasson Krylén på en snygg frispark som vrider sig runt muren och in vid stolproten till 2-3. Detta gör att vi nu satsar allt framåt, det ger också Frösön lägen, men vi står emot bra i försvaret, vi har också några fina lägen framåt, men fick inte in bollen i mål! På övertid får så Frösön en straff efter en hands på vår spelare, men Mattias i målet gör en kanonräddning och håller oss kvar. Men strax efter räddningen så blåser dagens duktige domare Hussam Eddin Salem av för full tid och ridå ner!

Då Ås förlorade sin match så har det ju räckt med oavgjort idag, men det har inte varit vår höst och nu får vi ta nya tag en division ner. Ambitionen är dock att behålla vår relativt unga trupp och återvända upp redan nästa år. Vi fick ju också glädja Micke Lind, lagledaren i Offerdal, vilket han nogsamt påpekat i sociala medier. Skål Micke.

Vi lyfter oss rejält idag, både spelmässigt och inställningsmässigt, men fotboll är ju till stor del byggt på självförtroende och tyvärr har resultaten gjort att det har varit en bristvara i höst. Alla Alsenspelare skall dock ha en eloge för en riktigt bra insats idag.

I bortalaget som är ett väldigt ungt lag skall de honoreras för ett bitvis varierat spel och vi önskar dem lycka till i marschen uppåt i seriesystemet.

Jag vill också gratulera Berg till seriesegern och hoppas även att Petters Ope tar klivet upp, vi behöver flera lag i trean så att det finns lagom steg att ta för yngre ambitiösa spelare i länet.

Tack från oss i Alsen för detta år!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Lajf skrev | 10 Okt 2023 - 18:49
Vi ger oss inte hellre💚🤍♥️
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:19  
 

Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0) Joel Eriksson matchvinnare med mål i elfte minuten

 
  Läs mer...  
 


 
  Kamraterna snuvad på segermål i 96 min  
  av Classe Olofsson  | Igår - 20:05  
 

Gottne if - IFK Östersund 3-3 (2-0) Mål IFK : Henrik Lööf, Gustav Jonsson, Ville Söderlund

 
 


 
  Stabil uddamålsseger  
  av Classe p | Igår - 19:29  
 

IFK Östersund - Heffnersklubbans bk Sundsvall 1-0 (0-0) Mål IFK: Wilma Huckowski

 
 


 
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Dec 2024 - 10:23 Sandvikens IF:s assisterande tränare Kiarash Livani aktuell
5 Dec 2024 - 14:51 Kovändning av Team TG
5 Dec 2024 - 14:45 ÖFK:s lagbygge - Femton spelare har kontrakt
4 Dec 2024 - 20:34 Hos Andreas Tipsets vinnare Magnus Eriksson fick sitt pris i
4 Dec 2024 - 12:06 Fem spelare och tränaren Thomas Gabrielsson slutar i ÖFK
4 Dec 2024 - 10:57 Stor satsning på ÖFK:s Akademi - Anställer sex medarbetare
3 Dec 2024 - 16:36 Oväntade pengar til ÖFK
2 Dec 2024 - 14:11 Seriesammansättning 2025
2 Dec 2024 - 11:17 Stålbad för ÖFK och för en Superettankonkurrent
30 Nov 2024 - 17:55 Radikal förändring av div 2 Norrland
29 Nov 2024 - 17:18 Klart med Elitlicensen för nästa år
29 Nov 2024 - 10:14 En eftermiddag med glädje - Yannick Adjoumani prisades för T
27 Nov 2024 - 23:04 Magnus Eriksson vann Hos Andreas tipset
27 Nov 2024 - 10:32 Team TG lägger ner sin fotbollsverksamhet
25 Nov 2024 - 21:10 .Pengar till lokala fotbollsföreningar
25 Nov 2024 - 21:01 Simon Marklund bäste ÖFK-:are mot Lunds BK
25 Nov 2024 - 08:13 Angående Elitlicensen
25 Nov 2024 - 05:06 ÖFK och Simon Kroon fick båda avsluta på bästa sätt
24 Nov 2024 - 22:52 Bilder från kvalmatchen ÖFK - Lund 3-2 (2-1)
24 Nov 2024 - 18:05 SÄKER SEGER MOT LUNDS BK - FORTSATT SPEL I SUPERETTAN 2025
 
 
 
4
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | 10 Maj 2026 - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | Igår - 00:14
3
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet igår kl 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook