Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - JÄRPENS IF 2-3 (1-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 12 Aug 2023 - 08:25 

Ännu en sur uddamålsförlust på hemmaplan!
Målskyttar: Alsen: Erik Johansson, Lian Nordengren Fors
Järpen: Eduardo Leite 2, Anes Salih, Mohamed Nour

Hemmamatch och västjämskt derby mellan två föreningar som bägge firar 100 år 2023. Trots de sista dagarnas regnande så blev det en fin sensommarkväll och vi förärades med finbesök ända från Hede, detta då Ange Karlsson kom på besök för att med egna ögon få beskåda det han bara hört talas om tidigare, alltså Bleckåsvallen som var som vanligt tät, blöt och lite långhårig! Hemmagrabbarna var taggade till tusen, det såg man redan på uppvärmningen.

Matchen startade med en rivstart, speciellt från hemmalaget som totalt dominerade både närkamper och passningsspel och redan efter 8 min så fick Erik Johansson ett läge från ganska långt håll, han provade ett skott och det gick in via stolproten till publikens stora förtjusning, en riktig smakstart. Tyvärr fick Erik inte långt efter målet en tackling som tog olyckligt, ett befarat ledband gick av i knäet och det blev ett hastigt byte på hans position. Detta gjorde att vi tappade momentumet som vi skapat och Järpen började äta sig in i matchen. De tog över spelet mer och mer och kom i vågor, främst på sin vänsterkant, där deras klart bäste spelare Eduardo huserade, i minut 35 så lyckades han dra sig loss från vårt försvar och tog ett avslut som smet in vid Axels vänsterstolpe till 1-1. Efter målet så skärpte hemmagrabbarna till sig och spelet jämnades ut sista 10 minuterna.

I halvtid försöker vi grabbarna att återgå till ett lugnare spel och framförallt att inte springa offside på deras oerhört höga försvar.

Andra halvlek startar med att vi på en gång sätter bollen i mål, tyvärr så blir det avblåst för offside, från vår position är det omöjligt att se om det var det, så det var bara att gilla läget. Efter vår rivstart så tar Järpen över spelet mer och mer och vi kommer allt som oftast i tidsnöd med vårt egna spel. Nämnde Eduoardo var fortsatt ett orosmoment och i min. 53 så lyckas han rycka sig loss från en ganska dålig vinkel vred han in bollen till 1-2: En olycka kommer sällan ensam, så redan fem minuter efter målet, efter ett lite taffligt försvarsspel, så gör Järpen 1-3, detta genom Anes, hans skott tar på ett försvarande ben och ställer Axel i vårt mål totalt. Järpen är nu det klart dominerande laget och vi själva lyckas inte hitta rätt adress när vi väl bryter, så de skapar flertalet vassa chanser, bl.a så missar en spelare öppet mål!

När kvarten återstår så får vi återigen orken att anfalla, Elias Carlsson slår en finfin stickare som Anton Blom löper på, han har skottläge men ser i bortre ögonvrån Liam, som i ett princip öppet mål sätter 2-3 och nu var det match igen! Vi satsar nu allt framåt, men trots en del halvchanser så lyckas vi inte kvittera och när domaren blåser för full tid så får vi återigen inkassera en sur uddamålsförlust.

I vårt lag gör vi återigen en kämpamatch, men tyvärr så satte sig nog Eriks skada i tänket och på det stora hela så var bortasegern rättvis, men visst har vi kunnat kvittera på slutet, det fanns chanser!

Idag går det extra berömmet till vår forward Anton Blom för ett förtjänstfullt jobb matchen igenom.

I Järpen måste vi berömma deras vänsterspringare, tillika 2-målsskytten Eduardo, vi fick inte alls tag på honom så länge han var inne

Nu väntas det stort jubileum i morgon lördag på Bleckåsvallen, detta med diverse familjeaktiviteter kl. 10-14, alla är välkomna! Sen på kvällen har vi galamiddag på Alsens bygdegård med hundratalet gäster. Det ser vi fram emot och vi avslutar med att bara glömma denna match som ett hack i skivan.


 
 
1 Kommentar:
Gäst: Agne. K! skrev | 12 Aug 2023 - 11:19
Svärt reportasch Blosso! ⚽⚽⚽
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 10:44  
 

Berg i fortsatt ledning efter förra veckans matcher men Hede och Frösö med bra i toppen av tabellen.
Berg och M/O har två matcher under veckan och sedan ska vi vara ikapp med flyttade matcher.
IntreFröns vann ssant match under veckan är om IFK Östersund Ungdom kan komma tillbaks efter tre förlorade matcher i rad och kunna hota

Norra - Lit överraskade

 
  Läs mer...  
 


 
  Viktig seger för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 22:14  
 

Fränsta ik - IFK Östersund 1-2 Mål IFK: Johan Hultdin , Isac Häggman

 
 


 
  Resultat och Tips div 2 Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:26  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tabell 4:an möter 6:an IFK  
  av Classe Olofsson  | Igår - 18:25  
 

Söndag 14/6 kl 16 Borlänge Energi Arena... IK Brage - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:38 Kamrat seger i första träningsmatchen
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
31 Jan 2025 - 07:18 Första träningsmatchen
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?
28 Jan 2025 - 11:09 Om före detta ÖFK forwarden Sebastian Karlson Grach
27 Jan 2025 - 19:44 Träningstider i Krokom, SEP-arena denna vecka
27 Jan 2025 - 10:55 Före detta ÖFK-mittfältaren Hosam Aiesh lägger av - är stolt
25 Jan 2025 - 22:33 Ny spelare till Ope IF
24 Jan 2025 - 15:17 - ÖFK bedriver nu under Livanis ledning en träning som inte
23 Jan 2025 - 22:00 Wilmer Fredriksson Handler till Ope IF
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
 
 
 
4
kommentarer
Slutspel Senior-DM Herrar
av Haldo Jonsson | 7 Jun 2026 - 20:46
3
kommentarer
Startelvan i kväll mot Nordic United
av Haldo Jonsson | 9 Jun 2026 - 17:36
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
3
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två bortamatcher 
av Haldo Jonsson | 5 Jun 2026 - 14:13
Ope överraskade 
2
kommentarer
Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United 
av Haldo Jonsson | Igår - 17:21
Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Ni
2
kommentarer
ÖFK ska vara nöjda med poäng
av Per Lagerbäck | 9 Jun 2026 - 21:04
I första halvlek hade ÖFK
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook