Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: IFK ÖSTERSUND - OPE IF DAMER
av Ope iF
Publicerad 24 Aug 2023 - 10:32 

Det blev förlust med 0-3 i DM-finalen mot IFK Östersund. Givetvis surt att än en gång åka på en "hedersam" förlust, men sättet som Opetjejerna genomför matchen på gav ändå många positiva vibbar.

Jämfört med matchen mot Heffnersklubban senast hade vi bytt ut 6 spelare i startelvan. Det hade dubbla syften. Dels ville vi ha fler spelare som fått känna på att spela från start mot tufft motstånd, men även att fördela belastningen lite på en del spelare. Trots de många skiftena var ändå målet solklart och det var att vinna matchen och DM-titeln.

Trots ett lag som var långt ifrån samkört så startar Ope matchen riktigt positivt. Vi ligger rätt i försvaret och lyckas hålla IFK från de där riktigt vassa chanserna samtidigt som vi kände att vi hade en del hot i djupled och då framförallt genom Nova Hägred. Tyvärr så fick vi inte till speciellt mycket vad det gäller heta målchanser då det är tydligt att vi inte riktigt har det rätta självförtroendet sista tredjedelen.

När IFK väl tog ledningen drygt tio minuter före pausvilan så var det inte genom någon chans de skapade själva utan ett par olyckliga moment som blev dyrbara för oss. En mindre bra igångsättning av spelet, följt av olycklig studs gjorde att bollen hamnade hos en IFK-spelare som sköt direkt och fick till ett skruvat skott som letade sig in vid bortre stolpen.

I paus pratade vi ändå om att det hade varit en bra halvlek och tog upp några saker vi behövde göra bättre för att kunna vårda bollen bättre och kunna hota mer framåt.

Efter en kvart i andra började vi göra byten för att få in lite pigga ben och kunna åstadkomma en kvittering, men istället kunde IFK göra 2-0 på en omställning där vi inte riktigt hinner få tillbaka alla spelare i försvar.

Nu hade vi en lite segare period där vi har svårt att få någon riktig ordning på spelet. IFK skapar ett par heta chanser och vi hade väldigt svårt att få till sista passen för att sätta "rätt" spelare i farliga lägen.

Med 5 minuter kvar kommer även 3-0 och än en gång är det en omställning som leder till ett inspel och fritt läge.

Trots det målet som lätt hade kunnat innebära hängande huvuden tar sig tjejerna samman och skapar ett par farligheter på slutet utan att få in bollen.

Sett till hela matchen vinner IFK rättvist, men även med färgade ögon känns 3-0 nåt mål för mycket.

Största plustecknet går till Nova Hägred som var ett ständigt orosmoment när hon fick tag på bollen. Nu fattas bara det där sista lilla självförtroendet för att målen ska börja trilla in från henne.

Nadia Andersson är relativt ny som ytterback, men visade i den här matchen att hon har hittat en position där hon kan göra mycket nytta. Hon bjöd dessutom på en klassisk "tjockis-fint" i slutet på matchen.

Indra Arvidsson visade också än en gång att hon vuxit ut till en riktigt stabil mittback på den här nivån.

De spelare som fick chansen att starta matchen utan att ha fått så många chanser förut visade också att det var rätt att ge dem förtroendet då de gör vad vi kan begära av dem utan att visa någon överdriven respekt för motståndet.

Överlag är det nog egentligen bara resultatet som sticker i ögonen lite. Prestationen ute på planen från samtliga spelare är vad vi kan begära och i några fall ytterligare lite till.

Nu väntar en lite lekfullare återhämtningsträning imorgon onsdag innan allt fokus riktas mot söndagens match mot Luleå.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Min syn ! skrev | 24 Aug 2023 - 19:26
Fast ärligt ! Ope skapar inget framåt, noll målchanser. Såg lite ut som att man accepterar en hedersam förlust !
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från K/D - Ope 0-4  
  av Stefan Roos | Idag - 21:11  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchen lirare mot Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:35  
 

Foto Micke Olofsson

ÖFK:s spelare betygsattes mycket högre än Sandvikens

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund möter Kubikenborg i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:41  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK möter FC Järfälla alternativt FC Arlanda i Svenska cupen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:15  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
27 Nov 2024 - 10:32 Team TG lägger ner sin fotbollsverksamhet
25 Nov 2024 - 21:10 .Pengar till lokala fotbollsföreningar
25 Nov 2024 - 21:01 Simon Marklund bäste ÖFK-:are mot Lunds BK
25 Nov 2024 - 08:13 Angående Elitlicensen
25 Nov 2024 - 05:06 ÖFK och Simon Kroon fick båda avsluta på bästa sätt
24 Nov 2024 - 22:52 Bilder från kvalmatchen ÖFK - Lund 3-2 (2-1)
24 Nov 2024 - 18:05 SÄKER SEGER MOT LUNDS BK - FORTSATT SPEL I SUPERETTAN 2025
24 Nov 2024 - 18:02 Matchens prestation
24 Nov 2024 - 17:18 Nu kan vi blicka framåt
24 Nov 2024 - 17:09 Matchens överraskning
24 Nov 2024 - 13:11 Ian Burchmall stöttar ÖFK i kvalet
24 Nov 2024 - 13:03 Startelvan i eftermiddag
23 Nov 2024 - 21:12 Inför matchen: ÖFK - Lunds BK
23 Nov 2024 - 21:07 I kväll kan vi glädjas tillsammans med ÖFK:s förre tränare I
23 Nov 2024 - 18:30 .Än är inget klart - mycket att fortfarande ta hänsyn till
22 Nov 2024 - 22:36 Följ ÖFK - Lunds BK via fotbollz.se
22 Nov 2024 - 15:45 Sagt av Lunds BK efter kvalmatchen
22 Nov 2024 - 10:33 Filip Bonde - Player of the match, Lund - ÖFK
21 Nov 2024 - 21:25 Matchens prestation
21 Nov 2024 - 21:16 ÖFK bäst när det gäller - övertygande kvalvinst mot Lunds BK
 
 
 
7
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | Idag - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
5
kommentarer
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
3
kommentarer
Starkt vinna säkert
av Per Lagerbäck | 17 Maj 2026 - 15:12
Ja, starkt av ÖFK att vinna s&
1
kommentar
Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala 
av Haldo Jonsson | 17 Maj 2026 - 23:07
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook