Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NY HUVUDTRÄNARE I OPE HERR - ANNELI ANDERSÉN
av Haldo Jonsson
Publicerad 3 Jan 2025 - 13:36 Uppdaterad 16 Jan 2025 - 14:28

Filip, Anneli och Herik. Foto: Ope IF

Ope IF startar året med en nyårspresent till sig själv som fotbollsförening! Ope IF har rekryterat en ny huvudtränare till Herrlaget – Anneli Andersén!

Anneli kommer också vara involverad i föreningens fotbollsverksamhet på fler plan.

Anneli Andersen är 58 år och har ett förflutet inom Ope IF som spelare i Damlaget på 80-talet. För många är Anneli ett känt namn och vi som följt hennes karriär har sett henne runt om i landet i olika ledar - och förbundsuppdrag. Ett litet urval är: Assisterande tränare i Piteå IF DFF, tränare i ÖFK och en ledarroll i Kosovos Damlandslag. Nu även ett stöd till SDFFs satsning.

Så här säger Anneli – Ny Huvudtränare Ope Herrlag:

Jag har de senaste 15 åren jobbat heltid med fotboll och har haft framgångar och motgångar precis som det är i att vara coach i fotboll. Jag vill fortfarande lära mig av världens bästa sport och har fått en möjlighet att göra det med ett upplägg hos Ope herr. Som förbundskapten har man en speciell situation, där du har 1–2 träningar på dig att förmedla ett arbetssätt med olika roller. Ju mer du lär känna spelarna med deras unika egenskaper, desto mer kan du justera spelet. Det är mitt mål med att vara tränare i vardagen med Ope, att skapa ett spelsätt utifrån de individer som finns i laget. Det vi tränar på blir vi bättre på, och det ska bli spännande att se vad vi kan göra tillsammans i föreningen för att utvecklas. För många är det en stor "grej" att jag ska träna killar, för mig handlar det bara om en chans att få träna ett ambitiöst gäng som vill vinna fotbollsmatcher. Och att få möjlighet att få komma tillbaka till Ope IF som jag har många härliga minnen från ser jag framemot.

Pär Svens, Sportchef och Henrik Lundqvist Utvecklingscoach – sammanfattar sin rekrytering:

Härligt och lite "outside the box". Vi sökte någon med struktur och kunskap i att bygga en fullständig spelidé. När man gör en förflyttning, utveckling av verksamheten, är det dom små stegen som kommer till betydelse. Det blir en spännande säsong! Anneli är kunnig och erfaren, hon vet vad som krävs för att vinna en fotbollsmatch och vad som krävs för att långsiktigt nå en serieseger. Hon är oprövad som huvudtränare i ett herrlag, JA, men har jobbat med ÖFKs herrlag som analytiker och varit på NIUs verksamhet med både tjejer och killar. Spelet är detsamma, instruktionerna detsamma, kommunikationen detsamma och viljan att vinna detsamma. Anneli kommer inte gena eller chansa sig fram, vilket gör detta extra intressant i ett utvecklingsperspektiv.

Filip Lindström lagkapten 2024 Spelare Ope Herrlag:

Vi kommer från en tuff säsong, där det inte riktigt lossnade för oss, så jag tror att det blir positivt med en ny huvudtränare som kan ge oss en nytändning och ta laget till nästa nivå. Nästa steg för oss tillsammans med Anneli är att utvecklas individuellt och som lag för att kunna vara med och kriga i toppen av serien. Det viktigaste nu i början är att truppen och de nya ledarna trivs och kan jobba tillsammans för att uppnå bra resultat.

Maud Stålhandske Verksamhetschef:

En rekrytering som denna visar vart Ope IF är på väg – och det är rakt framåt med sin fotbollsverksamhet. Anneli kommer förutom i sin roll som huvudtränare för Herrlaget även att ha andra uppdrag inom föreningen tillsammans med sportchefen, vilka kommer vara betydelsefulla för hela föreningen.

Jessica Thylin Ordförande:

Det är med stolthet vi kan informera att Anneli Andersen valt att leda vårt herrlag. Vi är helt övertygade om att Anneli, med sin kompetens och erfarenhet, tillsammans med övriga ledare, kommer att fortsätta utveckla fotbollen i Ope IF. Vi ser fram emot kommande säsong för vår förening!


Filip. Anneli och Henrik. Foto: Ope IF

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: PP skrev | 3 Jan 2025 - 18:17
Intressant satsning!
5
Gäst: LarJon52 skrev | 3 Jan 2025 - 16:25
Grattis till Opeif och till Anneli. Ska bli spännande och kul.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | Idag - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 Norrland - revansch för IFK Östersund?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:50  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:21  
 

Järpen ligger på andra plats i tabellen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Aug 2024 - 13:49 Hede IK opp på fjärde plats
14 Aug 2024 - 06:18 Referat: Tandsbyns FK - Stuguns BK 4-1 (3-1)
13 Aug 2024 - 23:24 Ope 2 dam - Brunflo 2 dam 0-4 Bilder från matchen
13 Aug 2024 - 18:16 Träning på vackra Hissmovallen i det härliga och inspirerand
13 Aug 2024 - 11:47 hemmamatch för Kamraterna
13 Aug 2024 - 08:25 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-5 (1-0)
12 Aug 2024 - 20:44 Tung förlust hemma mot Offerdal
12 Aug 2024 - 20:00 Simon Marklund går mot en bra höst - blev Trissvinnare mot Ö
12 Aug 2024 - 10:33 Resultat Spelomgång 14 div.4 Jämtland 2024
12 Aug 2024 - 10:23 Referat: Ope IF - IFK Timrå
12 Aug 2024 - 10:21 Adam Ingi Benediktsson matchens lirare mot Öster
12 Aug 2024 - 09:44 ÖFK tränar på Hissmovallen
11 Aug 2024 - 22:26 Omgångens prestation i div 2 Norrland
11 Aug 2024 - 21:12 Ope iF - Anundsjö IF 0-5 Bilder från matchen
11 Aug 2024 - 20:44 Resultat div 2 Norrland
11 Aug 2024 - 20:29 Ny mittback till ÖFK efter en tids provspel
10 Aug 2024 - 21:07 Dvärsätt - Kramfors Alliansen 2-1 Bilder från matchen
10 Aug 2024 - 19:27 Matchens prestation
10 Aug 2024 - 18:41 Oavgjort mot tabellfyran Öster i en jämn match!
10 Aug 2024 - 17:32 Stabilt
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
4
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 19 Apr 2026 - 17:16
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | 19 Apr 2026 - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | Idag - 14:21
Järpen ligger på andra pl
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook