Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - FRÖSÖ IF BK
av Bertil
Publicerad 4 Aug 2024 - 10:26 

Delad pott på Bleckåsvallen!

Målskyttar Alsen: Magnus Forsén, Krister Rensbo.
Frösö IF BK: Emrik Persson Nordin, Beka Aba Tamam.

En match mellan två lag som bägge hade väldigt tunna trupper i dag.
Alsen fick faktiskt spela med både spelare som på lördagen skulle springa fjällmaraton 45 km. samt några halvskadade. Vi från lagledningen vill passa på att tacka dessa som ställde upp trots att de först inte skulle behöva vara med.

Matchen började bra för hemmalaget, trots detta har Frösön tidigt ett friläge som vår målvakt lyckas rädda, men i minut 21 efter en fin genomskärare gör Frösöns kapten 0-1 efter ett välplacerat skott. Sedan var det Alsen för hela slanten, men lite oskärpa och en Frösömålvakt i högform gör att Frösön leder i halvtid.
En lite olycklig händelse var att en Frösöspelare fick en smäll i ryggen med nacksmärtor som följd, vilket gjorde att ambulans måste tillkallas, vi håller tummarna för att det gick bra!

Vi känner dock i halvtid att matchen är vår och bestämmer oss för att bara trumma på, så måste målen komma.

I starten av andra halvlek så radas det fortsatt upp chanser framåt, Frösön är knappt över halva plan första 20 minuterna, vi har bl.a ett stolpskott, men till sist i minut 58 så kommer Basse fri, vrickar bollen bredvid målvakten, men den tar i stolpen och går ut, men där kommer Magnus Forsén farande och kan enkelt raka in kvitteringen. Alsen trummar på och vi väntar bara på ledningsmålet, tyvärr börjar orken tryta lite och Frösön kan lyfta upp spelet något, i minut 75 så kommer en boll för en Frösöspelare att löpa på, vår målvakt Mattias Johansson rusar ut, men något i hans knä går sönder och han blir liggande och till råga på allt så kan Frösöns Beka Aba Tamam då göra 1-2, något som inte alls speglade matchbilden!
Vi trummar dock på, plockar fram alla krafter som finns och även Frösöns tunna trupp gjorde att alla spelare ute på planen nu var rejält trötta. Mattias skada gjorde att det var sju tilläggsminuter och i sista övertidsminuten lyfter vi in en frispark som slutar med en väldigt kalabalik framför Frösöns mål, Krister Rensbo lyckas raka in bollen till en kvittering med i princip matchens sista spark. Väldigt skönt, men nog skulle vi haft tre poäng denna match!

I hemmalaget där alla gör sitt bästa idag, men vi plussar lite extra för målskytten Krister Rensbo, samt Elias Karlsson som verkligen tog chansen när den kom!

Frösön hade en riktig gigant i sin målvakt Albin Larsson som idag var den som räddade poängen för sitt lag. Plus också till deras kapten Emrik Persson Nordin.

Nu väntar det en väldigt viktig match på torsdag, då har vi Stugun borta. Hoppas att vi har lite fler spelare att tillgå då!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | Idag - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 Norrland - revansch för IFK Östersund?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:50  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:21  
 

Järpen ligger på andra plats i tabellen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Aug 2024 - 17:32 Stabilt
10 Aug 2024 - 17:27 Matchens överraskning
10 Aug 2024 - 16:30 klar seger för kamraterna
10 Aug 2024 - 14:30 Startelvan
10 Aug 2024 - 10:45 Omgångens prestationer div 4
9 Aug 2024 - 22:09 Resultat Spelomgång 13 div.4 Jämtland 2024
9 Aug 2024 - 22:04 Helgens matcher
9 Aug 2024 - 20:50 Inför matchen: ÖFK - Östers IF
9 Aug 2024 - 19:24 Rapport från träningen - ÖFK har skapat förutsättningar för
9 Aug 2024 - 14:15 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
9 Aug 2024 - 09:35 Stuguns BK - Alsens IF 1-2 (0-0)
8 Aug 2024 - 22:59 Resultat div 3 mellersta Norrland
8 Aug 2024 - 16:13 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
8 Aug 2024 - 15:09 Nu hoppas vi att ÖFK tar sig samman och vinner mot ett forms
8 Aug 2024 - 11:08 Cupäventyret tog slut för dam
7 Aug 2024 - 11:16 ÖFK - gentlemannalaget som gärna tar och vinner en närkamp
6 Aug 2024 - 13:27 Om ÖFK:s mittback Ali Suljic
5 Aug 2024 - 14:33 Giganten i försvaret Ali Suljic -Trissvinnare igen
5 Aug 2024 - 12:06 Cupen för damerna omg 1-3
4 Aug 2024 - 20:03 Älvros IK hänger på i serietoppen ⚽⚽⚽
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
4
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 19 Apr 2026 - 17:16
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | 19 Apr 2026 - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | Idag - 14:21
Järpen ligger på andra pl
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook