Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HELGENS MATCHER, PLUS NÅGRA TILL
av Per Lagerbäck
Publicerad 18 Maj 2024 - 11:20 Uppdaterad 19 Maj 2024 - 17:54

Jag har varit för ouppmärksam under vardagarna och åter missat ett par matcher, men jag lovar en skärpning, med start direkt.

Flera matcher spelade och några återstår

I div 1 fortsätter målgörandet att vara trögt för IFK Östersund, men man fortsätter att visa att man håller tillräcklig nivå för att hänga kvar. Tyvärr verkar det vara Norrlandslag som i första hand må slåss för kontraktet, möjligen tillsammans med Bele/Barkarby.

I div 2 har Ope startat med två segrar, som nog ändå måste betraktas som måstesegrar, om man ska slåss med Selånger om seriesegern. Vi kan också konstatera att skillnaden på nivå mellan div 1 och div 2 efter bantningen av antalet lag i ettan har ökat. Andralagen i div 2 Mellersta Norrland håller nog jämna steg med både Selånger och Ope. Åtminstone i enskilda matcher. Frösön har haft en tung start hittills, och även om det på papperet även ser ut som en tung start för ÖFK så har dom överraskat positivt på mig. Brunflo har drabbats av två förluster i matcher där de hade chansen och kommer att få slå underifrån.

I div 3 tycks Vemdalen få ett svårare år än vanligt, eller också fanns rejäla reservstyrkor på annat håll i första matchen, som blev förlust med hela 0- 5 mot Frösö 2, som innan förlorade med 0- 7 mot Brunflo 2. Järpen har startat bra, och kommer att få behålla favoritstämpeln. För säkerhets skull tippar jag även kommande vardagsmatcher i trean.

Div 1 Norra

Lördag

Alnö- IFK Östersund 0-4

En absolut måstematch för IFK. Dock finns mycket talang även i Alnö. Och målen måste börja produceras. Jag ser två alternativa scenarior. Endera lossnar det ordentligt för IFK, eller också knyter det sig utifrån matchens betydelse. Lite fegt tippar jag mitt emellan.

Tips 1- 2

Bergnäset- Luleå Tips 2- 2 Reultat 1-3

Sandviken- Team TG Tips 1- 1 Reultat 0-2

Gefle- Karlberg Tips 1- 1 Reultat 2-0

Sollentuna- Brage Tips 2- 0 Reultat 1-1

Heffnersklubban- Bele/Barkarby Tips 3- 1 Reultat 3-1

Själevad- Enskede Tips 2- 4

Div 2 Mellersta Norrland

Lördag

Selånger- Brunflo 7-0

Här ska nog egentligen tyvärr inte Brunflo ha så stor chans, men jag kommer ihåg 2022, då man nog gjorde sina absolut starkaste matcher mot favorittippade Selånger med en seger och en oavgjord. Så vi ska inte utesluta en upprepning. Utgångstipset blir dock en etta.

Tips 3- 1

Östersunds FK- Timrå (Jämtkraft B 13.00) 1-2

Hemmalaget har gjort ett par matcher där de visat upp att de utvecklats tydligt sedan förra året. Nu ställs de dock mot ett Timrå med bra speed i anfallet och ett par stabila mittbackar. Tyvärr blir det nog bortaseger.

Tips 1- 4

Frösön- Sundsvall 2 (LF AC 17.00) 4-3

Sundsvall har uppenbarligen samlat ihop en välutbildad grupp unga tjejer som spelar riktigt fin och effektiv fotboll. Blir nog tungt för Frösön.

Tips 1- 4

Söndag

Ope- Heffnersklubban 2 6-2 (Åkreäng(!) 13.00)

Ope tar Brunflo som hemmaplan denna gång, och man ställs mot kvalificerat motstånd. Heffnersklubban har många duktiga spelare, även om bredden kanske inte är ypperlig. De vitblå behöver prestera på hög nivå, och kommer nog att göra det tillräckligt bra.

Tips 3- 1

IFK Östersund 2- Härnösand 6-0 (Jämtkraft 16.00)

Kamrattjejerna har imponerat såhär långt, och Härnösand har ett ganska ihåligt lag. Dock med några rappa toppar. Hemmaseger bör det dock bli.

Tips 4- 2

Div 3 JH

Måndag

Vemdalen- Ragunda (Vemvalla 19.30)

Ska vi ändå gissa att Vemdalen samlar ihop sig och gör en bättre match än i premiären, och Ragunda spelar sin första seriematch. Bör bli hemmaseger. Eller?

Tips 3- 1

Tisdag

Brunflo 2- Järpen (Åkreäng 19.00)

Kanske en första seriefinal, eller? Järpen har redan vunnit tre matcher, men detta blir ingen lätt seger. Jag tror det blir jämnt, men att Järpen vinner. Järpen har även en väldigt stor trupp, med en uppenbar 14-årig stortalang vid namn Deeqo Mohamed Aadan, som tillsammans med Jenny Tander leder skytteligan med tre mål var. Vad månde bliva.

Tips 2- 3

Onsdag

Frösö 2- Offerdal (LF AC 19.30)

Offerdal gör liksom Ragunda seriepremiär, och Frösö 2 överraskade stort mot Vemdalen. Bör bli ytterligare en seger.

Tips 3- 1

Torsdag

Vemdalen- Ope 2 (Vemvalla 19.00)

Ope har lyft en mängd spelare till A-truppen och har fått starta om litegrann. Tung start med två förluster, men med hyfsat spel. Tror dock att Vemdalens rutin kanske räcker.

Tips 2- 1

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund Trissvinnare mot IFK Värnamo  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:15  
 

Bild: Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund.

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund möter allsvenska Degerfors  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:57  
   
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren i veckans lag i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:38  
 

Dennis Widgren. Foto Micke Olofsson

ÖFK förkrossande överlägsna i spelarbetyg och statistik. Nemanja: - Vi borde ha vunnit. Fotbollz.se: Det borde ha varit flera lyft av bollar i boxen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningstider ÖFK denna vecka  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:39  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Jun 2026 - 20:50 Kort rapprt från träningen och några undringar över försvare
8 Jun 2026 - 09:15 Oerhört viktigt match för kamraterna
7 Jun 2026 - 22:09 Alno - Ope 0-4 (0-3)
7 Jun 2026 - 20:46 Slutspel Senior-DM Herrar
7 Jun 2026 - 20:29 Följ Nordic United - ÖFK via fotbollz.se
7 Jun 2026 - 20:04 Result och Tips div 3 mellersta Norrland -
7 Jun 2026 - 15:44 Oavgjort mot topplaget
7 Jun 2026 - 15:19 Nordic United - En jobbig motståndare som hugger på allt
6 Jun 2026 - 17:13 IFK Östersund-Friska Viljor 0-0
5 Jun 2026 - 22:23 Resultat och tips Spelomgång 7 div.4 Jämtland- Härjedalen 20
5 Jun 2026 - 14:30 FResultat och Tips div 2 Norrland
5 Jun 2026 - 14:05 SEGER PÅ NYTT!!!
5 Jun 2026 - 11:01 Serieledande Sollentuna på besök
4 Jun 2026 - 22:04 ÖFK har återfått Potterandan
4 Jun 2026 - 14:53 Tips matcher dam kommande dagar
4 Jun 2026 - 05:27 Match igen för Kamraterna
4 Jun 2026 - 00:37 Seger i cupen, nu väntar allsvenskt motstånd
3 Jun 2026 - 22:37 IFK Östersund får möta allsvenska Degerfors i Svenska cupen
3 Jun 2026 - 22:25 Årsmöte fotbollz.se
3 Jun 2026 - 15:14 Amar Begic Trissvinnare mot Örebro SK
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
14
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Aug 2026 - 20:46
6
kommentarer
Spelomgång 13(12) div.4 Jämtland ? Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 12 Aug 2026 - 22:44
Hede IK leder serien
4
kommentarer
IFK Östersund möter allsvenska Degerfors
av Haldo Jonsson | Igår - 18:57
4
kommentarer
IFK Värnamo - ÖFK 1-0 i halvtid
av Johan Dillner | 16 Aug 2026 - 13:16
IFK Värnamo - ÖFK 1-1 (1-
3
kommentarer
En poäng i alla fall
av Per Lagerbäck | 16 Aug 2026 - 15:09
En match med blandade insatser av d
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook