Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HELGENS MATCHER
av Per Lagerbäck
Publicerad 24 Maj 2025 - 10:12 Uppdaterad 24 Maj 2025 - 17:57

I div 1 har åter IFK Östersund etablerats sig som ett mittenlag, och min känsla är att det kommer att bestå. Laget är en aning för tunt för att bli ett topplag, men tillräckligt stabilt, särskilt i försvarsspelet, för att inte heller behöva bli indragna i bottenstriden. Positiva överraskningar hittills har Brage och Skellefteå främst varit. Brage i topp och Skellefteå femma. Jag trodde båda skulle vara inblandade i bottenstriden. Negativ överraskning för många har Sundsvall varit, men det är inte oväntat för mig, då de tappat nästan hela startelvan från förra säsongen och det viktigaste nyförvärvet icke spelbar. Man är för andra året i rad indragen i nedflyttningsstrid. Förra säsongen i Elitettan och nu i div 1.

I div 2 har Ope visat att man är ett av tre lag som kommer att slåss om seriesegern och kval till div 1. Segern mot Selånger imponerade, även om starten var riktigt stirrig. Man lyckades dock reda ut Selångers press och tog sedan sakta kommandot över matchen.

Övriga JH-lag kämpa för att hålla sig kvar i tvåan. IFK 2 är uppenbart lite svagare i år, med satsningen på F17-laget, men ska absolut kunna hålla sig ifrån nedflyttning, emedan Brunflo och KD får vara beredd på att vara med och slåss i botten.

I trean har Järpen startat riktigt bra, men både Frösön och Sveg kan absolut sätta käppar i hjulet gällande seriesegern, och Ope 2 har redan slagit Frösön. Strömsund tycks tyvärr ha börjat serien med två walk over, och en förlust med 1- 2, som ändrats till 0- 3. Kan det betyda att Strömsund uteslutits efter de båda w/o-matcherna? Jag vet inte, men det vore väldigt synd när vårt nordligaste damlag åter finns i seriespel, och hade en välfylld bänk i den enda genomförda matchen. Någon som kan kommentera detta?

Div 1 Norra

Lördag

Bergnäset- Brage Tips 1- 3

Huge- Djursholm Tips 0- 2

Sandviken- Karlberg Tips 2- 0

Lidingö- Sundsvall Tips 2- 2

Söndag

IFK Östersund- Gefle (Jämtkraft Arena 13.00)

Möte med nytt topplag för IFK. Poäng vore lite av en sensation, men är inte omöjligt. Vi fortsätter att vänta på att målskyttet ska komma igång, men blir nog svårt här.

Tips 1- 2

Heffnersklubban- Sollentuna Tips 1- 2

Täby- Skellefteå Tips 2- 2

Div 2 Mellersta Norrland

Lördag

Matfors- Ope

Om Opetjejerna verkligen tvingades kämpa mot Selånger, så ska det nu bli en ganska bekväm seger. Men det gäller att verkligen vara på tå, då Ope förra året tappade seriesegern beroende på målskillnad. Alnö har redan 13 mål bättre målskillnad än Ope, så en klar seger känns ganska viktigt.

Tips 0- 7

Timrå- IFK Östersund 2

IFK ska ha det bättre laget, men bortamatch är bortamatch, och frågan är också vilket lag man mönstrar. Blir troligen ganska jämnt.

Tips 2- 2

Söndag

KD- Brunflo (Hissmovallen kl 14.00)

En oerhört viktig match för båda lagen, som kommer att få kämpa om att slippa nedflyttning tillsammans med Matfors, och kanske Sundsvall 2 och Timrå. Brunflo har lite mer rutin, men KD är inte alls ofarliga.

Tips 1- 2

Heffnersklubban 2- Alnö Tips 1- 3


Div 3 JH

Lördag

Offerdal- Sveg (Offerdalshägna 13.00)

Offerdal har startat serien hyfsat bra, med i och för sig klar förlust mot Frösön, men seger mot Myssjö/Oviken. Sveg bör dock vara numret större, men en mkt knapp seger mot KD 2 sticker fram ett varnande finger. Tror dock på bortaseger, men en knapp sådan.

Tips 1- 2

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 4 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 13:19  
 


Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1!
Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.

Fyra matcher spelade i kväll fredag. Ås IF överraskade

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Feb 2026 - 16:30 ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel
21 Feb 2026 - 13:52 IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
21 Feb 2026 - 13:51 IFK dam vinner derbyt i träningsmatchen
21 Feb 2026 - 12:01 Startelvan idag
20 Feb 2026 - 10:30 -Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Pott
19 Feb 2026 - 18:21 Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord
19 Feb 2026 - 18:06 Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s
19 Feb 2026 - 06:07 IFK Ungdom vann
18 Feb 2026 - 16:46 För stort publikintresse ställer till problem för IFK Götebo
16 Feb 2026 - 15:40 IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
16 Feb 2026 - 15:16 Träningsmatch på Lördag
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
12 Feb 2026 - 17:31 Två spelare från Öztersund Ungdom IF uttagna till läger
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
2
kommentarer
Startelvan i kväll mot Brage
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 17:36
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook