Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - FRÖSÖ IF BK
av Bertil
Publicerad 4 Aug 2024 - 10:26 

Delad pott på Bleckåsvallen!

Målskyttar Alsen: Magnus Forsén, Krister Rensbo.
Frösö IF BK: Emrik Persson Nordin, Beka Aba Tamam.

En match mellan två lag som bägge hade väldigt tunna trupper i dag.
Alsen fick faktiskt spela med både spelare som på lördagen skulle springa fjällmaraton 45 km. samt några halvskadade. Vi från lagledningen vill passa på att tacka dessa som ställde upp trots att de först inte skulle behöva vara med.

Matchen började bra för hemmalaget, trots detta har Frösön tidigt ett friläge som vår målvakt lyckas rädda, men i minut 21 efter en fin genomskärare gör Frösöns kapten 0-1 efter ett välplacerat skott. Sedan var det Alsen för hela slanten, men lite oskärpa och en Frösömålvakt i högform gör att Frösön leder i halvtid.
En lite olycklig händelse var att en Frösöspelare fick en smäll i ryggen med nacksmärtor som följd, vilket gjorde att ambulans måste tillkallas, vi håller tummarna för att det gick bra!

Vi känner dock i halvtid att matchen är vår och bestämmer oss för att bara trumma på, så måste målen komma.

I starten av andra halvlek så radas det fortsatt upp chanser framåt, Frösön är knappt över halva plan första 20 minuterna, vi har bl.a ett stolpskott, men till sist i minut 58 så kommer Basse fri, vrickar bollen bredvid målvakten, men den tar i stolpen och går ut, men där kommer Magnus Forsén farande och kan enkelt raka in kvitteringen. Alsen trummar på och vi väntar bara på ledningsmålet, tyvärr börjar orken tryta lite och Frösön kan lyfta upp spelet något, i minut 75 så kommer en boll för en Frösöspelare att löpa på, vår målvakt Mattias Johansson rusar ut, men något i hans knä går sönder och han blir liggande och till råga på allt så kan Frösöns Beka Aba Tamam då göra 1-2, något som inte alls speglade matchbilden!
Vi trummar dock på, plockar fram alla krafter som finns och även Frösöns tunna trupp gjorde att alla spelare ute på planen nu var rejält trötta. Mattias skada gjorde att det var sju tilläggsminuter och i sista övertidsminuten lyfter vi in en frispark som slutar med en väldigt kalabalik framför Frösöns mål, Krister Rensbo lyckas raka in bollen till en kvittering med i princip matchens sista spark. Väldigt skönt, men nog skulle vi haft tre poäng denna match!

I hemmalaget där alla gör sitt bästa idag, men vi plussar lite extra för målskytten Krister Rensbo, samt Elias Karlsson som verkligen tog chansen när den kom!

Frösön hade en riktig gigant i sin målvakt Albin Larsson som idag var den som räddade poängen för sitt lag. Plus också till deras kapten Emrik Persson Nordin.

Nu väntar det en väldigt viktig match på torsdag, då har vi Stugun borta. Hoppas att vi har lite fler spelare att tillgå då!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder feån Ope IF dam - IFK Östersund 2 5-1  
  av Stefan Roos | Idag - 13:27  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Ljungskile SK är ett lag. med unga och tekniska spelare som vill mycket  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:04  
 

Trots det dåliga tabelläget så har Ljungskile släppt in färre mål än Falkberg, Brage, Östersund, Helsingborg, Nordic United, Öster, Norby, Värnamo, Sundsvall och Oddevold. Det är imponerande och tyder på att Ljungskile har ett starkt försvar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Ljungskile - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Highcon blir ny huvudpartner till ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:38  
 

Partnerskapet ett av det största inom klubbens 30-åriga historia.


 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Jan 2024 - 17:47 Ny huvudtränare för Ifk Östersund dam
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
5 Jan 2024 - 12:51 Sam Mensiro lägger av
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
4 Jan 2024 - 10:36 Julia Elvbo lämnar Röd/Vitt
4 Jan 2024 - 09:23 Ändringar i truppen
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 18:20 Gott Nytt År från Ope IF
31 Dec 2023 - 18:19 Nyförvärv till Ope IF
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
27 Dec 2023 - 23:36 Amatör-SM i fotboll!
23 Dec 2023 - 15:10 En riktigt fin julklapp till ÖFK - Yannick Adjoumani klar på
22 Dec 2023 - 22:49 Still going strong - målvakten Aly Keita - bästa målvakt i S
 
 
 
11
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
4
kommentarer
Stora krav på målvakterna i dag 
av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36
Foto. Micke Olofsson
3
kommentarer
Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
av Haldo Jonsson | Igår - 14:16
Simon Marklund  Foto Haldo Jon
3
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
Två derbyn
3
kommentarer
Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United 
av Haldo Jonsson | 10 Jun 2026 - 17:21
Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Ni
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook