Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

JHFFS REPSKAP 2025 AVKLARAT
av Klaus Kurzawa
Publicerad 20 Jan 2025 - 14:06 

Igår söndag hade JHFF sitt årliga representantskapsmöte för att informera om 2025 års tävlingsverksamhet inom vårt distrikt.

15 föreningar var närvarande.

Motioner ifrån JHFFs föreningar
Ett par motioner hade lämnats in, bl a där man önskade möjlighet till utökade föreningssamarbete mellan förbunds-lag och distrikts-lag.

Tyvärr tillåter inte SvFF:s reglemente detta idag men att SvFF har inlett en utredning som möjliggör utökade typer av föreningssamarbete.

Vi får avvakta denna utredning och se vilka möjligheter som öppnas upp för fotbollen, nu när vi har ovanligt många lag i våra förbundsserier, vilket förstås är bra.
Möjligheter till olika former av föreningssamarbete finns idag endast mellan distriktslag såsom kombinerade lag, farmarklubbar. Unga spelare med proffskontrakt kan lånas ut till andra förbunds-lag.

En annan motion handlade om att tillåta föreningars Lag 2 i vår högsta distriktsserie för herrar; division 4, detta för att ge föreningarna fler möjligheter till att matcha sina spelare i matcher med högre kvalitet. Diskussionerna som följde handlade mycket om att man var rädd att de sk landsbygdslagen kanske förlorade spelare ifrån sina lag till lag med lag 2 i division 4, dvs klubbar söker inte bara spelare till sina representationslag utan också till sina reserv-lag.
Denna motion gick till omröstning där resultatet blev ett Nej till att tillåta Lag 2 i division 4. Förhoppningsvis kommer resultatet av SvFFs utredning att även hjälpa till här.

JHFF:s tävlingsutskott hade också en motion där man ville minska antal lag i division 4 ifrån dagens 12 lag till 10 lag, dels för att hålla en så hög kvalitét på distriktets högsta herrserie, där lag som kvalificerar sig till division 3 skall vara så väl förberedda på den högre nivå som denna serie har. Men också för att man idag har svårt att få lag att ta klivit upp ifrån division 5 till division 4.

Även denna motions avslogs då förening vill ha så många matcher som möjligt för att förbereda sig och utveckla spelarnas spel i fotboll.

Den fjärde motionen handlade om att man ville se en större ekonomisk jämkning av kostnader av en förenings verksamhet. Detta skulle vara väldigt svårt att genomföra på ett rättvist sätt då många föreningar byggt upp sin verksamhet under flera år med hjälp av ideell verksamhet och lagt ned massor av år och resurser på att skapa förutsättningar för den verksamhet man bedriver idag.

Ta hänsyn till SvFFs årsplan i samband med spelordningsmöten
Man fastställde samtliga förslag till våra distriktsserier och tryckte mycket på att när föreningar planerar sina matcher, ta hänsyn till SvFF:s årsplaner, t ex när skall en match senast spelas i Svenska Cupen. Kan det vara samtidigt som alla spelare har semester?

SvFFs Tävlingsutskott hade haft många ärenden förra året ang just detta.

Inga ungdomar under 15 år får spela seniorfotboll fr o m 2025
En annan nyhet, som klubbades redan på SvFF repskap 2023 är att inga spelare under 15 år, det år man fyller, får spela i våra seniorserier. Möjligheter fanns att söka dispens för detta men möjligheterna till att dessa beviljades var små. Det kommer att komma exempel på vad man kan söka dispens för på JHFFs hemsida.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Västjämte skrev | 22 Jan 2025 - 15:49
men kul att Åre SLK tog steget upp🙂
1
Gäst: Div 4 inget alternativ? skrev | 21 Jan 2025 - 20:10
Lillhärdal?
Stugun/Ragunda?
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:55  
   
  Läs mer...  
 


 
  Näldens IF - Alsens IF 0-6 (0-2)  
  av Bertil "Blåsa" Johansson | Idag - 10:42  
  Efter lite paus på min skrivning, skall jag försöka att rapportera från Alsens matcher framöver, Det är ju viktigt med Fotbollz för att nå ut även till lokalfotbollen.
Kvällen match var ju derby, men nu var vi verkligen storebror!
 
  Läs mer...  
 


 
  Snack om konstgräs och gräs  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:23  
 

- Vi ska vinna matchen oavsett underlag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Åre Slalomklubb - Tandsbyns FK 4-0 (1-0)  
  av Thomas Dahlberg | Igår - 22:23  
 

Lite försenat referat efter matchen när Tandsbyn åkte upp till Duved för att möta Åre. Ett möte som slutade med att hemmalaget fick med sig samtliga poäng och en hållen nolla.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
9 Jan 2024 - 17:00 Full fart på bygget av fotbollshallen i Krokom
8 Jan 2024 - 17:47 Ny huvudtränare för Ifk Östersund dam
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
5 Jan 2024 - 12:51 Sam Mensiro lägger av
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
4 Jan 2024 - 10:36 Julia Elvbo lämnar Röd/Vitt
4 Jan 2024 - 09:23 Ändringar i truppen
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 18:20 Gott Nytt År från Ope IF
31 Dec 2023 - 18:19 Nyförvärv till Ope IF
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.
30 Dec 2023 - 22:48 - Jag spelar för min familj i Elfenbenskusten, säger Yannick
29 Dec 2023 - 16:46 Nu har ÖFK fått sin nye assisterande tränare
29 Dec 2023 - 11:22 Har ÖFK byggt färdigt sitt lagbygge? - nej, lång ifrån
27 Dec 2023 - 23:36 Amatör-SM i fotboll!
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
2
kommentarer
Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile
av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03
Hugo Azzi 
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook