Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ÅRE SLALOMKLUBB - TANDSBYNS FK 1-0 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 21 Sep 2025 - 10:46 Uppdaterad 21 Sep 2025 - 11:16

I ganska behagligt höstväder var Åre det laget som ville mest och också fick med sig 3p.

Det är fantastiskt att vi börjar få så många konstgräsplaner runt om i länet och när jag anlände på parkeringen inför match var det fullt med folk på konstgräset i duvet och jag fick precis se något ungomslag från Orrviken sätta bollen i mål till oerhörd glädje från både barn och föräldrar. Kiosken var öppen, hamburgarna stektes och vi fick ett trevligt mottagande från Åre. Möjligheten till rörelse och idrott blir så mycket större när vi har bra anläggningar.

Sen är inte min gamla kropp anpassad för att spela på konstgräs, något som smärtan i kroppens alla delar tydligt signalerade när jag rullade ur sängen i morse. Jag föredrar en tungsprungen, lite oklippt och ojämn gräsplan alla dagar i veckan. För det är väl ändå så fotboll i de lägre jämtlandsserna ska spelas?


Matchen då? Vi kom till Duved med 11 startspelare och en tunn bänk, och jag tror vi som lag redan tappat viljan att vinna den här matchen redan i förberedelsen när vi har så svårt att få till en full trupp. Det syntes redan från avspark. Åre var på tårna och satte upp en hög press och vi försökte rulla runt med och få bollen under kontroll med blandat resultat.


Redan efter nån minut hade Åre ett fint spel på kanten som slutade i ett missförstådn mellan mig och Markus där han rensande bollen mot mål och rakt i mitt ansikte. Men en räddning är en räddning, även om det är från egen spelare och även om det är med ansiktet.


Åre behärskade både boll och underlaget bättre än oss och fick tack vare det ett mycket större lugn i sitt spel med boll. Och i spelet utan boll behövde inte Åre förta sig eftersom vi allt som oftast tappade bollen på egna misstag. Åre tog sig också fram till en del chanser i första halvlek genom att framförallt komma runt åt sidorna och bryta in. Jag lyckades vara med och stå bra placerat så bollen ville inte leta sig in i målet.


I halvlek har vi ändå en halvpositiv känsla i omklädningsrummet, bara vi kommer upp lite mer i nivå och vill lite till skulle det inte vara omöjligt för oss att komma fram till lite fler avslut och kunna sätta ett mål.


Men den halvpositiva känslan lämnade vi kvar i omklädningsrummet för andra halvlek skulle komma att bli ungefär som första. Ett Åre som ville mer och kämpade för varandra där vi istället började hänga med huvudena och kritisera både oss själva och våra medspelare. Och det började redan innan Åre fick 1-0.


Åre kom ner på sin högersida, tar sig förbi och kan lägga ett inspel längs backen där Måns Månsson kommer precis rätt in i straffområdet och utan vare sig press eller markering kan lägga in 1-0 bakom mig.


Några minuter senare vädrar vi morgonluft, Hugo får bollen i djupled och löper mot mål. Oskar Hansson i Åre river ner Hugo och domaren fiskar upp det röda kortet för målchansutvisning.


Men en man mindre blir Åre istället än mer kompakta och vi får svårt att ta oss igenom, istället är det Åre som kommer ha bästa möjligheten att utöka, på straff. Jag går dock åt rätt håll och kan, med lite hjälp av ansiktet igen, peta bollen utanför stolpen.


Bara nån minut senare blåser domaren av matchen och Åre får med sig tre poäng vilket gär att de med en match mer spelad placerar sig strax ovanför kvalplatsen. Nu har vi frösön hemma nästa lördag och ska vi behålla oss på övre halvan av tabellen måste vi skärpa till oss. Vi kan bättre än så här och det måste vi också plocka fram om det ska bli några fler poäng i år.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Idag - 10:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Idag - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Nov 2023 - 21:13 Myroslav Mazur blev årets vinnare av Trissen
16 Nov 2023 - 17:08 I bra form varande Ken Sema startar i Svenska landslaget i k
16 Nov 2023 - 10:28 DAGENS VISDOMSORD
16 Nov 2023 - 09:53 -'Jag skulle indirekt legitimera dårskapen'
14 Nov 2023 - 20:50 Örebro SK tappar åtta spelare
14 Nov 2023 - 13:43 Erick Brendon har det mesta som fotbollsspelare - blev Triss
13 Nov 2023 - 20:32 Förre IFK- spelaren Jonathan Lundbäck byter klubb, men blir
13 Nov 2023 - 18:04 Aly Keita har slagit rekord
13 Nov 2023 - 10:24 Stor besvikelse i Jönköpings Södra efter att laget åkte ur S
11 Nov 2023 - 18:12 Matchens prestation
11 Nov 2023 - 17:57 Stabilt och tryggt ÖFK tillfogade VSK första förlusten för i
11 Nov 2023 - 17:28 Disciplinerad defensiv gav härlig seger
11 Nov 2023 - 17:18 Matchens överraskning
11 Nov 2023 - 14:11 Startelvan
11 Nov 2023 - 14:07 Tränaren i VSK Kalle Karlsson om ÖFK
10 Nov 2023 - 17:46 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
10 Nov 2023 - 16:25 ÖFK är preparerade på absolut bästa sätt inför matchen mot V
10 Nov 2023 - 08:33 Blågult väntar!
9 Nov 2023 - 14:36 Västerås är obesegrade i år på hemmaplan - ÖFK, vissa klasse
8 Nov 2023 - 14:31 - Jag trivs här och är glad att få hjälpa ÖFK, det säger Eri
 
 
 
2
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Idag - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
2
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
1
kommentar
Omgångens prestation i div 4 Jämtland omg. 10
av Haldo Jonsson | 29 Jun 2026 - 14:41
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook