Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - FRÖSÖ IF BK
av Bertil
Publicerad 4 Aug 2024 - 10:26 

Delad pott på Bleckåsvallen!

Målskyttar Alsen: Magnus Forsén, Krister Rensbo.
Frösö IF BK: Emrik Persson Nordin, Beka Aba Tamam.

En match mellan två lag som bägge hade väldigt tunna trupper i dag.
Alsen fick faktiskt spela med både spelare som på lördagen skulle springa fjällmaraton 45 km. samt några halvskadade. Vi från lagledningen vill passa på att tacka dessa som ställde upp trots att de först inte skulle behöva vara med.

Matchen började bra för hemmalaget, trots detta har Frösön tidigt ett friläge som vår målvakt lyckas rädda, men i minut 21 efter en fin genomskärare gör Frösöns kapten 0-1 efter ett välplacerat skott. Sedan var det Alsen för hela slanten, men lite oskärpa och en Frösömålvakt i högform gör att Frösön leder i halvtid.
En lite olycklig händelse var att en Frösöspelare fick en smäll i ryggen med nacksmärtor som följd, vilket gjorde att ambulans måste tillkallas, vi håller tummarna för att det gick bra!

Vi känner dock i halvtid att matchen är vår och bestämmer oss för att bara trumma på, så måste målen komma.

I starten av andra halvlek så radas det fortsatt upp chanser framåt, Frösön är knappt över halva plan första 20 minuterna, vi har bl.a ett stolpskott, men till sist i minut 58 så kommer Basse fri, vrickar bollen bredvid målvakten, men den tar i stolpen och går ut, men där kommer Magnus Forsén farande och kan enkelt raka in kvitteringen. Alsen trummar på och vi väntar bara på ledningsmålet, tyvärr börjar orken tryta lite och Frösön kan lyfta upp spelet något, i minut 75 så kommer en boll för en Frösöspelare att löpa på, vår målvakt Mattias Johansson rusar ut, men något i hans knä går sönder och han blir liggande och till råga på allt så kan Frösöns Beka Aba Tamam då göra 1-2, något som inte alls speglade matchbilden!
Vi trummar dock på, plockar fram alla krafter som finns och även Frösöns tunna trupp gjorde att alla spelare ute på planen nu var rejält trötta. Mattias skada gjorde att det var sju tilläggsminuter och i sista övertidsminuten lyfter vi in en frispark som slutar med en väldigt kalabalik framför Frösöns mål, Krister Rensbo lyckas raka in bollen till en kvittering med i princip matchens sista spark. Väldigt skönt, men nog skulle vi haft tre poäng denna match!

I hemmalaget där alla gör sitt bästa idag, men vi plussar lite extra för målskytten Krister Rensbo, samt Elias Karlsson som verkligen tog chansen när den kom!

Frösön hade en riktig gigant i sin målvakt Albin Larsson som idag var den som räddade poängen för sitt lag. Plus också till deras kapten Emrik Persson Nordin.

Nu väntar det en väldigt viktig match på torsdag, då har vi Stugun borta. Hoppas att vi har lite fler spelare att tillgå då!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan mot IFK Norrköping i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:32  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:09  
 

ÖFK är svåra att besegra och på Jämtkraft Arena. Det kan bli avgörande i dag. ÖFK är det enda lag i Superettan som inte förlorat på hemmaplan. ÖFK har bara förlorat en match på åtta spelade

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Sep 2023 - 15:30 Resultat div 2 Norrland
2 Sep 2023 - 15:22 Matchens överraskning
2 Sep 2023 - 15:16 IFK 2 förlorar mot serietvåan
2 Sep 2023 - 12:04 Startelvan
2 Sep 2023 - 09:43 Utsikten inför matchen mot ÖFK
2 Sep 2023 - 09:35 Toppmatch i Härjedalen
2 Sep 2023 - 08:51 Resultat spelomgång 17 div.4 Jämtland 2023
1 Sep 2023 - 23:06 Frösö IF herr-Notvikens IK LAC 2/9 kl 12:00
1 Sep 2023 - 22:23 Ope -Berg 0-1 (0-1)
1 Sep 2023 - 21:04 Nyförvärv från Luleå fotboll
1 Sep 2023 - 13:52 ÖFK åker till Göteborg och möter Utsikten med stora avsikter
1 Sep 2023 - 10:05 Följ Utsikten - ÖFK genom fotbollz.se
1 Sep 2023 - 09:45 Glädje i ÖFK och hos alla som håller på ÖFK - egna kapitalet
31 Aug 2023 - 22:25 Ope IF 2 - Brunflo FK 2 0-2 Bilder från matchen
31 Aug 2023 - 21:42 Kamraterna möter tabell trean på Olympia
31 Aug 2023 - 21:20 Stabil seger i kvällens div3-derby!
31 Aug 2023 - 15:19 Var förlusten mot Brage en tillfällighet eller börjar Utsikt
30 Aug 2023 - 22:14 Referat: Tandsbyns FK - Stuguns BK 3-4 (1-2)
30 Aug 2023 - 21:02 När tryggheten återkom till Jämtkraft Arena
30 Aug 2023 - 17:07 För detta ÖFK- mittfältaren Chovanie Amatkarijo klar för GAI
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
En träning med viss dramatik - Rapport 
av Haldo Jonsson | Igår - 11:56
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook