Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

IFK ÖSTERSUND-UMEÅ FC AKADEMI 2-0 (1-0)
av Staffan Mattsson
Publicerad 25 Maj 2025 - 20:49 

Brandmän- och kvinnor och en tvåmålsskytt räddade dagen.
IFK: 1. Gustav Norin ? 7. Rasmus Essebrink, 26. Pontus Kindberg, 6. Antonio Campeanu,
21. Erik Gustavsson (k) ? 18. August Svensson Nygård (4. Robin Wikberg 84), 10. Edvin Werme, 2. Haroun Abdelrahman, 14. Carl Eriksson ? 9. Isac Häggman (3. Gustav Jonsson 90+2), 25. Chidi Omeje (22. Henrik Lööf 73)
Ersättare: 30. William Espell, 17. Elias Sundqvist, 19. Johan Olsson

Mål: 1-0 Carl Eriksson (45+3), 2-0 Carl Eriksson (90+5)

Domare: Pontus Östlin (ass. Axel Örnehag och Michaela Backlund)

Publik: 79

På grund av rökutveckling ett par minuter innan matchstart tvingades i eftermiddag alla närvarande på Jämtkraft arena att lämna anläggningen tills räddningspersonal anlänt och besegrat sin fiende som visade sej vara en torktumlare som fattat eld. Det innebar att drabbningen mellan 2:an (IFK Östersund) och 1:an (Umeå FC Akademi) i serien försenades med nästan en och en halv timme. Men trots detta stannade publiken troget kvar och även om dom inte fått se själva drabbningen inne i arenans tvättstuga fick dom ändå vara med om när rödvitt detroniserade laget från Västerbotten och genom det passera dessa och kliva upp på förstaplatsen i tabellen.

Och IFK:s seger var helt rättvis.

I 16:e minuten vände Chidi Omeje bort en motståndare och spelade in bollen framför mål där Carl Eriksson var ytterst nära att få en tå på bollen. Fem minuter senare var det Carl som passade in till Chidi som tyvärr tog i lite för mycket och pangade bollen över ribban. Dessutom hade IFK ett par frisparkar i bra lägen men ingen resulterade i mål. Det var sen på övertid som ett kalasinspel från högerkanten (jag missade tyvärr vem som slog den) passerade allt och alla utom Carl Eriksson som denna gång inte gjorde något misstag utan placerade bollen i nät.

I den andra halvleken fortsatte IFK att skapa dom farliga chanserna och det var ånyo målgörare Eriksson som i 49:e minuten hade en ny chans ensam med Linus Remahl i Umeåkassen. Isac Häggman hade också två bra chanser innan Gustav Norin gjorde en fantastisk räddning efter att en Umeåspelare slitit sej loss på vänsterkanten och mer eller mindre fri tvingade IFK:s siste utpost till att fläka sej ner och mota ett stenhårt skott. Kort därefter, i 66:e minuten tråcklade sej August Svensson Nygård sej förbi två försvarande motståndare men tyvärr blev inlägget lite krångligt för Isac Häggman som dock fick huvudet på bollen men inte alls med någon kraft.

I den 70:e minuten, kort före att Chidi Omeje byttes ut, var han inte långt ifrån att utöka IFK:s ledning. Efter en frispark blev det lite kalabalik i Umeås straffområde men när Chidi dammade på hann målvakten stoppa bollen och rädda. När Umeå på övertid sedan fick en hörna kändes det som om det skulle bli matchens sista händelse. Linus Remahl lämnade sitt straffområde för Gustav Norins och det kunde, efter att bollen rensats därifrån, Carl Eriksson med skärpa i foten utnyttja då han kunde placera bollen i öppet mål.

Trots god hjälp av både Everton och Manchester U kunde Nottingham Forest i och med förlusten mot Chelsea inte ta sej upp på topp fem i premier league. Men IFK:s avancemang uppåt och Sherwoodlagets sjundeplats fick mej att känna mej väldigt nöjd när jag rullade tillbaka nedåt stan.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  öfk har presterat bättre än det lyckade slutresultatet  
  av Agne Svärd | Idag - 03:40  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Det räckte!  
  Igår - 22:21  
 

Det var väldigt jobbigt att följa denna match från läktaren, med mycket frustration. Mycket på domaren denna gång. Och på ÖFK:s oerhört sega spel under stor del av första halvlek. Som dock blev lite bättre på slutet och i andra. Men sedan blev ändå efterskörden alldeles underbar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Oavgjort räckte till kvalspel - Kvalspel till allsvenskan mot Varberg  
  av Lasse Granbacka | Igår - 19:10  
 

ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0)
Jabir skjuter i trängt läge. Foto: Thord Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 19:07  
 

.

Spelarna tackar Falkarna efter matchen. Foto Thord Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Aug 2026 - 11:31 Följ IFK Värnamo - ÖFK via fotbollz.se
6 Aug 2026 - 11:15 Mot publikrekord för i år?
5 Aug 2026 - 22:33 Hede IK kör över Berg IK i kväll ⚽⚽⚽
5 Aug 2026 - 21:28 Vi får gå så långt tillbaka som till den 10 juni då GIF Sund
5 Aug 2026 - 13:27 Bilder från Ope IF2 - Hallens SK 3-2 (1.0)
5 Aug 2026 - 13:11 Nu är det klart - det blir FBK Karlstad även för Michael Olu
5 Aug 2026 - 09:21 Kuben på G igen
4 Aug 2026 - 16:58 Krönika av Thord-Eric N ilsson om klubbträffen
4 Aug 2026 - 12:56 Två spelare från ÖFK i veckans lag i Superettan
4 Aug 2026 - 08:35 Viktiga poäng på spel
2 Aug 2026 - 22:38 Sunday Anyanwu trissvinnare mot Öster
2 Aug 2026 - 20:56 Bildkavalkad och statistik från ÖFK- Öster 1-0 (0-0)
2 Aug 2026 - 19:35 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
2 Aug 2026 - 18:17 Emil Özkan fick högsta poängen av ÖFK- spelarna mot Östers I
1 Aug 2026 - 20:12 Sagt efter matchen -
1 Aug 2026 - 19:15 Bilder från ope - alnö 3-1
1 Aug 2026 - 18:38 ÖFK - Östers IF 1-0 (0-0)
1 Aug 2026 - 18:33 Matchens prestation
1 Aug 2026 - 17:12 Luleå avgjorde i 85 min
1 Aug 2026 - 17:08 Förlust
 
 
 
3
kommentarer
Pengar till föreningarna från Gräsroten Svenska spel
av Haldo Jonsson | 4 Nov 2026 - 17:37
Myssjö-Oviken får mest ti
2
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Igår - 17:50
Trissvinnaren Sunday Anyanwu. Fot
1
kommentar
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) 
av Lasse Granbacka | Igår - 15:41
ÖFK - Oddevold 0-0 (0-0) Jabi
1
kommentar
Folkfest på arenan
av Haldo Jonsson | 6 Nov 2026 - 22:15
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet idag kl 03:40
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook