Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MYSSJÖ/OVIKEN - ALSEN 9-1 (4-1)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 15 Aug 2024 - 22:42 

En enkel hemmaseger för ett stark hemmalag!
Målskyttar: Myssjö/Oviken: Carl Larsson 3, Hugo Enfors 2, Philip Pierre 2, Tobias Jansson, Mathias Hednoff.
Alsen: Oskar Olausson

I ett härligt sensommarväder var det så dags för Myssjö att ha hemmamatch mot oss, Åsvallen var fin och vi gjorde ju en riktigt bra match hemma mot dem, så känslan var god trots att vår trupp nu är väldigt sargad av tuffa skador och även avstängningar.

Tyvärr får Myssjö en alldeles för bra start, då de redan i minut 11 lyckas göra 1-0, detta med ryggen vänd mot målet, var det tur? Inte vet jag men klacken från Philip var välplacerad! Sen gjorde de 2-0 bara tre minuter senare, detta efter en snygg genomskärare där våra backar bara kunde titta på. Sen gör vi en ganska bra insats halvleken ut, håller positionerna och styr ut dem mot kanterna, men i minut 38 var det dags för 3-0. Återigen efter en smörpassning i djupled, där vi står lite på hälarna i försvaret. I minut 42 får vi en frispark i bra läge, Anton Blom drar på ett jätteskott som målvakten lämnar retur på och Oskar Olausson höll sig framme och tryckte in 3-1. Ett hopp tändes i våra ögon och några halvchanser skapades, men i halvlekens sista minut får Myssjö en frispark på sin vänsterkant, en lyftning in mot mål och där styr Tobias Jansson bollen med huvudet och bollen går i båge över Axel i vårt mål till 4-1, en kalldusch precis före halvtid, inte alls bra.

Ali Khavari som fick en spelare över sig i början av matchen, måste då ta bilen och åka på akuten, detta med en skada på nyckelbenet.

Vi får sen en mardrömsstart i andra, nästan direkt gör vi en indianare som Carl Larsson enkelt utnyttjar till 5-1, en liten stund senare gör samme Carl 6-1, nu efter ett snyggt anfall där vi får agera statister. Nu rullar målen in i tät följd, så redan i minut 70 står det 9-1 och då började jag befara en riktig mardrömskväll. Men på någotvis så lyckades vi bita ihop och kämpa samtidigt som Myssjös skärpa framför mål mattades av, så det slutade inte med två-siffrigt!

Vi får bara lyfta på hatten för Dala o Co, ikväll var Myssjö ett lag som nog skulle spela jämnt mot flera div.3 lag, effektiva framåt och bolltrygga. Bäst där tyckte jag Carl Larsson var.

I Alsen berömmer vi Anders Olsson, som kämpar matchen ut. Annars syns det att vi inte riktigt tror på vårt kunnade för tillfället, men vi får blicka framåt, hoppas kunna läka några skador och få till några bra träningar. Då ÖFK är uteslutna så har vi nu nästan två veckor på oss nu innan Hede väntar på bortaplan.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan mot IFK Norrköping i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:32  
 

Startelvan: Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Hugo Azzi, Abodi Qasem, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edwards, Emil Özkan, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:09  
 

ÖFK är svåra att besegra och på Jämtkraft Arena. Det kan bli avgörande i dag. ÖFK är det enda lag i Superettan som inte förlorat på hemmaplan. ÖFK har bara förlorat en match på åtta spelade

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:25  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Jun 2023 - 02:01 Skön seger - men här finns saker som måste redas ut!
11 Jun 2023 - 23:19 Spelomgång 8 div.4 Jämtland 2023
11 Jun 2023 - 22:59 ÖFK - Örgryte 2-1 (1-0)
11 Jun 2023 - 21:41 'TRE VIKTIGA POÄNG I DAGENS KÄMPAINSATS MOT ÖRGRYTE'
11 Jun 2023 - 19:55 Matchens prestation
11 Jun 2023 - 18:11 Matchens överraskning
11 Jun 2023 - 17:43 tuff bortamatch!
11 Jun 2023 - 17:12 Himla skön seger
11 Jun 2023 - 14:04 Startelvan
11 Jun 2023 - 13:38 Stabil seger för Kamraterna. Fick fart på målskyttet
11 Jun 2023 - 11:19 Knapp seger mot Luleå
10 Jun 2023 - 21:19 Inför matchen: ÖFK - Örgryte IS
10 Jun 2023 - 19:35 Ope IF vann seriefinalen mot Cosmos FK
10 Jun 2023 - 18:43 Mållöst i lördagsmatchen (BFK-Härnösand)
10 Jun 2023 - 14:58 Ifk Östersund 2, tappar 2 måls överläge till förlust
10 Jun 2023 - 12:24 Tränaren Petter Magnusson inför seriefinalen
10 Jun 2023 - 12:18 Örgryte drabbades av samma beska medicin som ÖFK
9 Jun 2023 - 22:53 Följ ÖFK - Örgryte via fotbollz.se
9 Jun 2023 - 19:04 Grymt besked - Otursförföljde Kalpi Outtara långtidsskadad -
9 Jun 2023 - 14:21 Helgens matcher
 
 
 
15
kommentarer
Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK? 
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54
Jabir foto Haldo Jonsson
6
kommentarer
Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 15 Jun 2026 - 15:53
Nu när alla lag har spelat 8 m
2
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - Två derbyn
av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 10:55
Anundsjö IF leder serien. J
2
kommentarer
Inte bara jag som noterat
av Per Lagerbäck | 16 Jun 2026 - 21:16
Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson
1
kommentar
En träning med viss dramatik - Rapport 
av Haldo Jonsson | Igår - 11:56
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook