Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

SEGER MED 4-1 MOT ÅS
av Niclas, JIF
Publicerad 16 Maj 2024 - 06:48 

En trevlig match i solskenet på Norrmontage Arena och vi är fortfarande obesegrade iår, vilket även gäller för lag 2 och damlaget, kul !

Coach Andreas ger sin syn på matchen:

Årets första trepoängarna kom då äntligen, klara siffror kan tyckas men vi fick slita för resultatet.


Som jag nämnde tidigare så imponerades jag av Ås i våran träningsmatch tidigare under våren.
När vi nu även mötts i seriespelet så kan jag bara fortsätta att lyfta på hatten för motståndarnas förmåga att spela fotboll med högt bolltempo, en enorm rörelse och mängder av positionsbyten vilket gör det riktigt utmanande för oss i försvarsspelet.
Dom saknar lite kvaliteten sista tredjedelen, men när dom får ordning på det kommer dom vara ett lag som slåss högre upp i tabellen, men nu får det vara nog med hyllningar till motståndarna, dags att prata lite om själva matchen & om oss.

Ås är det bollförande laget vilket vi också är helt bekväma med, fokus inför denna match var att inte lockas upp för högt i banan och som följd av dettaa bli genom eller överspelad i ett tidigt skede.
Vi får ett tidigt 1-0 mål genom Huzifa som vinner boll centralt i banan & sedan visar prov på bra speluppfattning när Ås målvakt står placerad långt ut, långskott över målvakten och en perfekt start på denna match.

Jag tycker vi genomför första halvlek bra utifrån den matchplanen vi satt upp.
Ås har någon chans men framförallt får vi fina lägen att ställa om men precis som i matchen mot Tandsbyn så saknar vi skärpa i avslutningsfasen.
Gästerna kvitterar till 1-1 efter en snål hemåtnick som deras forward påpassligt kan rulla in, sådant händer & vi lägger ingen större energi på det.

I den 45e matchminuten får Ås frispark i ett mycket bra läge men Jakob i målet klistrar avslutet för att sedan sätta igång en snabb omställning på Anes som i sin tur kan frispela Mauro som rullar in 2-1 precis innan halvtidsvila.
Psykologiskt viktigt mål för oss såklart och något som ger energi inför andra halvlek.

I andra halvlek tappar vi struktur i kombination att vi blir trötta, vi släpper inte till speciellt många klara målchanser men det är en del situationer som är nära att leda till bra målchanser för Ås.
Jag har pratat tidigare om att våran bredd ska vara avgörande under säsongen och idag är ett sådant tillfälle, vi byter fem spelare under den andra halvleken och effekten blir mycket bra.
Trötta spelare ut, pigga spelare in som fortsätter att lägga ner samma hårda jobb för att bidra till laget & vi får lite bättre koll på Ås under dom avslutande 20 minuterna.
3-1 kommer förlösande när inhopparen Leandro tar sig förbi sin motståndare i en omställning för att sedan spela in boll mot bortre ytan där Mauro dyker upp och från nära håll kan göra sitta andra mål för kvällen.
På tilläggstid fullbordar Mauro sitt hattrick efter ett friläge, framspelare denna gång är en annan inhoppare, Musa.

En härlig och viktig seger där vi jobbar hårt för varandra & både startelvan & slutelvan levererar på ett mycket bra sätt.

Nu blickar vi fram emot en tuff bortamatch mot Brunflo på fredag.

/ Andreas

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 15:51  
 

Mål av provspelaren och Spanjoren Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Levanger  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 14:04  
 

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Michael Oluwayemi, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Aug 2025 - 13:02 Ifk 2 vs alnö
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i
20 Aug 2025 - 20:39 Betraktelse efter ÖFK:s cupmatch mot Täby FK.
20 Aug 2025 - 19:58 Här sätter härjedalskornas Tove Österlund den avgörande stra
20 Aug 2025 - 19:28 serietvåan på besök
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
19 Aug 2025 - 17:10 Tidigare Djurgårdslånet i ÖFK- Kalipha Jawla till Utsikten
19 Aug 2025 - 15:41 Ett tankeexpriment
19 Aug 2025 - 13:42 IK Huge på besök
19 Aug 2025 - 10:34 Inför Täby - ÖFK - intervjuer med Täbys tränare Lucas Karlss
18 Aug 2025 - 23:14 Gift med Fotbollen - Om Ken Sema och hans fru Sara I SVT
18 Aug 2025 - 21:38 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
18 Aug 2025 - 17:48 Nebiyou Perry bäst av ÖFK:s spelare mot GIF Sundsvall
18 Aug 2025 - 17:46 Bilder från Selånger - Ope 0-0
17 Aug 2025 - 21:26 Tips Spelomgång 15 div.4 Jämtland 2025
 
 
 
19
kommentarer
ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)
av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58
6
kommentarer
övergång
av surjämte | 29 Jan 2026 - 11:25
Brage värvar Sporrong
2
kommentarer
På lördag spelar ÖFK träningsmatch mot Levanger FK på SAP Arena 
av Haldo Jonsson | 30 Jan 2026 - 15:00
1
kommentar
Om Dennis Widgren
av Haldo Jonsson | 28 Jan 2026 - 11:36
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook