Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

HEDE IK - ALSENS IF 2-0 (1-0)
av Bertil "Blåsa" Johansson
Publicerad 26 Aug 2025 - 19:44 

Söderåsens IP blev Blåsåsens IP i lördags som slutade med en hemmaseger!
Målskyttar: Hede Milton Loft, Markus Westlund.

På årets bussresa, kom vi efter ett visst besvär, fram till Hede. Vi mötte en brandbil som stoppade oss strax efter att vi startat och vi fick ta en annan väg. Men med en snabb chaufför, var vi inte allt försent fram till platsen. Vi mötte ett regnväder som turligt nog slutade när vi kom, men en hård sidvind blåste hela matchen.

Hede satte högsta farten direkt och vi blev rejält nerpressade. Till viss del med hjälp av medvind från hemmalaget, satte Hedes grabbar oss på prov. De hade tidigt både ett skott i stolpen, samt ett läge strax över ribban på en nick. Vi stod mot trots ett hårt tryck, visst hade de flera chanser, men våra grabbar kämpade rejält. De började sedan slå lite längre bollar och efter 23 minuter kom de loss på sin vänsterkant. Efter ett inlägg blev det lite kalabalik och till sist stöter Milton Loft skottet in i mål till Hede 1-0. Jag måste väl erkänna att det då var rättvist. Spelet jämnades ut sedan, men Hede var spelförande och vi kom ej fram till några heta chanser. Strax innan halvtid hade Hede ett kanonläge, men Adam Åsenlund i vårt mål gjorde en kalasräddning och räddade. I halvtid stod det bara 1-0, det hade absolut kunnat stått några mål flera till Hede om man bara tittar på chanserna.

I halvtid hade vi dock ett gott hopp, vi peppade varandra och lovade oss alla att fortsätta kämpa. Vi inser också att vi lagt oss för lågt och skall nu försöka att flytta upp spelet.

Vi började direkt starkt, kanske var Hede lite nöjda efter den första halvan och helt plötsligt vänder matchen helt. Vi vinner i princip alla dueller och vi skapar några chanser. Nu är matchen helt omvänd och det är Hede som blir nerpressade och får slå bort bollen, lite i panik.
Hampus Lindholm har ett fint läge, men deras mv gör en bra räddning. Oskar Olausson slår in ett inlägg som ger Mix Jälkentalo ett perfekt läge i öppet mål, men med vänstern studsade bollen strax ovanför ribban. Vi fortsatte kämpa, men i minut 71, slår vi ett lite för kort hemåtpass, Adam försöker dribbla motståndaren, men det blev istället en brytning och Markus Westlund kunde slå in bollen i tomt mål till 2-0. Absolut inte rättvist då, det måste man säga, även med mina ögon. Vi försökte igen, men nu orkade vi inte pressa på och matchen jämnades ut.
Matchen hade varit hård men just. Tyvärr blev det på slutet av matchen ganska hårt och fult, med flera varningar till följd, kanske en våldsam satsning borde fått en direkt rött, det var ett regelrätt överfall.
När domaren blåste för full tid, så var det Hede som vann tre poäng, men nog kunde vi haft ett oavgjort resultat.

Alla i laget gjorde sitt bästa. Men Oskar Olausson kämpade dock uppoffrande hela matchen ut och får en extra ros från mig.

I Hede var alla spelare mycket bra i den första halvleken, sen mattades de helt av. Lars Anders Nilsson spelar dock jämnt hela matchen och sticker ut i mina ögon.

Nu får vi slicka såren och hoppas att vi kan göra en bra hemmamatch mot Tandsbyn på fredag kväll.
 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Hjälteinsats trots förlust  
  av Per Lagerbäck | Idag - 14:45  
 

Om ÖFK kan bevara inställningen efter utvisningen så tror jag på en rolig säsong. Samtidigt hoppas jag på mod i laguttagningarna

 
  Läs mer...  
 


 
  Öster- ÖFK 1-0 (0-0)  
  av Martin Nylander | Idag - 13:53  
 

Nu med referat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Okt 2025 - 12:07 kvalet till div 1
13 Okt 2025 - 11:54 kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen
13 Okt 2025 - 11:03 ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär
12 Okt 2025 - 19:12 Resultat kvalspelet
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
11 Okt 2025 - 21:16 Omgångens prestation i Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
11 Okt 2025 - 20:55 IFK Östersund klar för kval till div 1 Norra
11 Okt 2025 - 15:39 förlust i derbyt
11 Okt 2025 - 15:34 målrikt när kamraterna vinner måste match
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
8 Okt 2025 - 10:00 Nu startar höstens spännande kvalspel
7 Okt 2025 - 13:32 avgörandet närmar sig för kamraterna
6 Okt 2025 - 22:41 Dvärsätts BK drar sig ur div 3 mellersta Norrland - kommer a
6 Okt 2025 - 17:19 Usiktens BK begärd i konkurs- Nu dementerar de.
6 Okt 2025 - 16:38 Omgångens prestation div 3 Mellersta Norrland
6 Okt 2025 - 16:35 Jamie Hopcutt håller än - fick högsta poängen mot Västerås S
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
Järpen ligger på andra pl
4
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
4
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
3
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | Idag - 15:20
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | Igår - 23:02
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook