Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ALSENS IF - FRÖSÖ IF BK
av Bertil
Publicerad 4 Aug 2024 - 10:26 

Delad pott på Bleckåsvallen!

Målskyttar Alsen: Magnus Forsén, Krister Rensbo.
Frösö IF BK: Emrik Persson Nordin, Beka Aba Tamam.

En match mellan två lag som bägge hade väldigt tunna trupper i dag.
Alsen fick faktiskt spela med både spelare som på lördagen skulle springa fjällmaraton 45 km. samt några halvskadade. Vi från lagledningen vill passa på att tacka dessa som ställde upp trots att de först inte skulle behöva vara med.

Matchen började bra för hemmalaget, trots detta har Frösön tidigt ett friläge som vår målvakt lyckas rädda, men i minut 21 efter en fin genomskärare gör Frösöns kapten 0-1 efter ett välplacerat skott. Sedan var det Alsen för hela slanten, men lite oskärpa och en Frösömålvakt i högform gör att Frösön leder i halvtid.
En lite olycklig händelse var att en Frösöspelare fick en smäll i ryggen med nacksmärtor som följd, vilket gjorde att ambulans måste tillkallas, vi håller tummarna för att det gick bra!

Vi känner dock i halvtid att matchen är vår och bestämmer oss för att bara trumma på, så måste målen komma.

I starten av andra halvlek så radas det fortsatt upp chanser framåt, Frösön är knappt över halva plan första 20 minuterna, vi har bl.a ett stolpskott, men till sist i minut 58 så kommer Basse fri, vrickar bollen bredvid målvakten, men den tar i stolpen och går ut, men där kommer Magnus Forsén farande och kan enkelt raka in kvitteringen. Alsen trummar på och vi väntar bara på ledningsmålet, tyvärr börjar orken tryta lite och Frösön kan lyfta upp spelet något, i minut 75 så kommer en boll för en Frösöspelare att löpa på, vår målvakt Mattias Johansson rusar ut, men något i hans knä går sönder och han blir liggande och till råga på allt så kan Frösöns Beka Aba Tamam då göra 1-2, något som inte alls speglade matchbilden!
Vi trummar dock på, plockar fram alla krafter som finns och även Frösöns tunna trupp gjorde att alla spelare ute på planen nu var rejält trötta. Mattias skada gjorde att det var sju tilläggsminuter och i sista övertidsminuten lyfter vi in en frispark som slutar med en väldigt kalabalik framför Frösöns mål, Krister Rensbo lyckas raka in bollen till en kvittering med i princip matchens sista spark. Väldigt skönt, men nog skulle vi haft tre poäng denna match!

I hemmalaget där alla gör sitt bästa idag, men vi plussar lite extra för målskytten Krister Rensbo, samt Elias Karlsson som verkligen tog chansen när den kom!

Frösön hade en riktig gigant i sin målvakt Albin Larsson som idag var den som räddade poängen för sitt lag. Plus också till deras kapten Emrik Persson Nordin.

Nu väntar det en väldigt viktig match på torsdag, då har vi Stugun borta. Hoppas att vi har lite fler spelare att tillgå då!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK vinner f 17 - 19 i storsjöcupen  
  av Classe Olofsson  | Idag - 13:45  
 

IFK Östersund vinner Storsjöcupen F 17-19

 
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation div 4  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:52  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Sundsvalls DFF 2/ GIF Sundsvall  
  av Ope IF | Igår - 10:47  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Okt 2022 - 10:30 Chovanie Amatkarijo vann Trissen denna säsong
30 Okt 2022 - 10:13 Norrby bytte in obehörig spelare - anmält till SvFF:s tävlin
30 Okt 2022 - 10:12 Som sagt - vi ger oss aldrig...
30 Okt 2022 - 10:11 Mansour Sinyan matchhjälte mot Utsikten med akrobatiskt mål
29 Okt 2022 - 21:59 I dag blev det klart - Falkenbergs FF går till kval
29 Okt 2022 - 18:24 Tilda Nordbotn har spelat 2 landskamper med F 15
29 Okt 2022 - 18:11 Allt lever
29 Okt 2022 - 17:38 Matchens prestation
29 Okt 2022 - 17:34 Matchens överraskning
29 Okt 2022 - 14:04 Startelvan
28 Okt 2022 - 22:10 Inför matchen: Utsikten - ÖFK
28 Okt 2022 - 18:41 Det har knappast kunnat se bättre ut
28 Okt 2022 - 15:37 Följ Utsikten BK - ÖFK genom fotbollz.se
27 Okt 2022 - 21:16 Smått & gott inför slutspurten
26 Okt 2022 - 21:22 Utsikten har svagheter- ÖFK utnyttja dem!
26 Okt 2022 - 21:12 Carola Häggqvists uttalande som sakkunnig i fotboll efter su
25 Okt 2022 - 14:48 Vilka skall få pris på fotbollsgalan?
24 Okt 2022 - 22:44 Norrbys tränare undvek frågan om mötet med ÖFK
24 Okt 2022 - 10:43 Ludvig Fritzon har hittat storformen - blev trissvinnare för
23 Okt 2022 - 21:29 Avslutning för Ifk Östersund på Marite
 
 
 
3
kommentarer
Debattkrönika 
av Tord Andersson | Igår - 10:38
Fotbollz.se hämtar ibland inl&
3
kommentarer
Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Jun 2026 - 21:55
Sista omgången för i v
1
kommentar
Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan 
av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook