Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: BERGS IK - TANDSBYNS FK 2-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 2 Maj 2026 - 15:17 

Trots en drömstart och ledning i paus räckte krafterna inte hela vägen i den varma seriepremiären mot Berg. Efter en utvisning hos hemmalaget blev matchbilden intensiv, men två sena mål av Henrik Dillner vände matchen till Bergs fördel.

Jag har hunnit vara med på en del säsongspremiärer vid det här laget, men jag vet inte om jag kan påminna mig någon där det varit så varmt och skönt redan 1 maj. Det är lite av ett mirakel att vi kan spela på naturgräs så här tidigt i Jämtland, men ska man vara ärlig hade kanske planen mått bra av att vila i några dagar till. Men planen och de båda lagen gav fina förutsättningar för riktigt härlig division 4-fotboll som nog mest fick kategoriseras som "sparka och spring", ibland på bollen, men ibland också på en motspelare.

När domaren blåste igång matchen var det oavsett hemmalaget som tog tag i matchbilden omedelbart. En avspark från oss resulterade direkt i ett inkast för Berg. Sedan kändes det som om Berg höll i bollen under de första 20 minuterna, utan att direkt komma till några farligheter i spelet. När det gällde fasta situationer kändes det däremot farligare. Många långa inkast kunde ha studsat vart som helst. En stenhård frispark var nog Bergs bästa chans i första halvlek. Jag lyckades tack och lov få en hand på den och styra den i stolpen istället. Istället var det vi som gjorde första målet, också det på en fast situation. En frispark från Edvin Johannesson från halva planen som hade kunnat ta vilken touch som helst på sin väg mot mål, men inte gjorde det. Vilket ställde Edvin i Bergs mål och 0–1 var ett faktum.

Något annat som kom att karaktärisera de första 45 var en hel del avblåsningar och kort. Första kortet kom redan i femte minuten, i en situation långt från bollen. Bergs nummer 4 drog också på sig ett gult kort när han, något orutinerat, hoppade fram mot en frispark och hindrade att den fick slås. Han skulle sedan i slutet på första halvlek få sitt andra gula när han gick lite hårt in i en duell på kanten. När domaren blåste av första halvlek var vi i ledning och Berg med en man mindre, trots att Berg trots allt haft övertaget i 45 minuter.

I andra halvlek kommer Berg ut med ett tydligt mål: att vända matchen. Vi har ett lika stort mål i att hålla i och hålla ut. Om Berg hade övertaget i första halvlek tycker jag det är ännu tydligare i andra. Det ska dock dröja ända till 70:e minuten tills de får hål på oss, och det kanske efter halvlekens snyggaste passningsspel. På mittplan saxar de sig genom vårt försvar, en djupledsboll i mitt straffområde som jag inte riktigt hinner före Dory på, han får den över mig och Henrik Dillner står såklart rätt placerad för att smeka in den i målet.

Vi blir lite stressade, tvingas till lite byten och Berg fortsätter att pressa på. Tio minuter senare får samme Dillner göra 2–1. På ett inspel från kanten kommer han före mig på bollen och kan ganska enkelt placera in ledningsmålet, som också står sig matchen ut.

Jag får väl, lite bittert, erkänna att det var en rättvis seger för hemmalaget. De styrde matchen och vi orkade inte hänga med i 90 minuter. Vi har också en lite väl tunn bänk med oss idag, så vi kan inte göra de byten vi vill under andra halvlek och det straffar oss. Jag tycker i alla fall att vi ska ta med oss prestationen från den här matchen. Vi får Berg att bli skakade och det är inte så att de kommer ur det här med en lättköpt seger.

Nu är det kort om tid att ladda om. Redan på onsdag har vi vår hemmapremiär där vi tar emot ett annat lag som trillade ner från trean och som är tippade som favoriter till årets fyra: Frösön. Tar vi med oss prestationen och kämpandet från den här matchen och kryddar det med lite hemmaplan och kanske någon till spelare på bänken, kan vi absolut ta våra första poäng i hemmapremiären.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 2 Maj 2026 - 17:14
Det vet jag inte. Den var spelbar och det var lika förutsättningar för båda lagen. Vi kommer ju spela hemma i Tandsbyn under ungefär liknande förhållanden också.
4
Gäst: berghungar skrev | 2 Maj 2026 - 16:53
otroligt dåligt av berg att envisas att spela på deras pissiga plan såhär tidigt
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ofta jämna matcher mellan ÖFK och Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:35  
 

I måndags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.

Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i i måndags så träningsperioden blir något kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.

 
  Läs mer...  
 


 
  Edgar Navasardian lånas ut  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:37  
 

Edgar Navassardian Foto Micke OLofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  Igår - 20:16  
 

Då var det dags för start av höstomgången för div 4 Jämtland-Härjedalen.
Tyvärr utan Norra Lit som inte får spela kvar i div 4. De har av JH FF blivit uteslutna ur serien med omedelbar verkan. Anledningen är att Norra-Lit lämnat W.O. på grund av att flera spelare före en match var sjuka och avstängda.
Det innebär framöver att ett lag kommer att stå över vissa omgångar och denna omgång spelar inte Åre.

 
  Läs mer...  
 


 
  Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:03  
 

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark mot Falkenberg den 9 maj i år. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Okt 2022 - 21:12 Carola Häggqvists uttalande som sakkunnig i fotboll efter su
25 Okt 2022 - 14:48 Vilka skall få pris på fotbollsgalan?
24 Okt 2022 - 22:44 Norrbys tränare undvek frågan om mötet med ÖFK
24 Okt 2022 - 10:43 Ludvig Fritzon har hittat storformen - blev trissvinnare för
23 Okt 2022 - 21:29 Avslutning för Ifk Östersund på Marite
22 Okt 2022 - 22:47 ÖFK studsade tillbaka när man uppträdde som ett fotbollslag
22 Okt 2022 - 21:43 Trelleborgs tränare och bäste målskytt åsikter om matchen -
22 Okt 2022 - 21:22 Intervju med Magnus Powell strax efter matchen
22 Okt 2022 - 20:23 ÖFK-Trelleborgs FF 2-0 (1-0)
22 Okt 2022 - 18:59 Matchens prestation
22 Okt 2022 - 18:56 Matchens överraskning
22 Okt 2022 - 16:52 Referat: Frösö IF BK - Ås IF 3-4 (0-3)
22 Okt 2022 - 14:04 Startelvan mot Trelleborg
21 Okt 2022 - 23:28 Nu tror jag inte längre förrän jag ser det
21 Okt 2022 - 21:15 ÖFK är mycket väl förberedda för kvalspel
21 Okt 2022 - 10:37 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
21 Okt 2022 - 10:32 Någonsin funderat över varför Östersund inte har en fotbolls
20 Okt 2022 - 22:54 GIF Sundsvall nu i Superettan - Norrlandsderbyna återuppstår
20 Okt 2022 - 18:22 Publikrekord för i år på lördag!
20 Okt 2022 - 17:45 Ope IF fyller 100 år!
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
22
kommentarer
Norra-Lits IF uteslutna ur div 4
av Haldo Jonsson | 28 Jul 2026 - 11:11
8
kommentarer
Väldigt blandade intryck
av Per Lagerbäck | 26 Jul 2026 - 20:47
Denna eftermiddag bjöd ÖF
4
kommentarer
mittbacken Abodi Qasem snart aktuell för allsvensk klubb?
av Haldo Jonsson | 29 Jul 2026 - 22:19
3
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 26 Jul 2026 - 15:41
Startelvan: Melker Uppenberg, Danie
2
kommentarer
Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 13:03
Dennis Widgren gör 2-1 på
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Lör 27 Jun 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook