Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

INGET SERIESPEL FÖR TIGERBRUDARNA I HÄGGENÅS SÄSONGEN 2023
av Myggan Handler
Publicerad 24 Jan 2023 - 23:04 

Tufft och trist beslut, det blir inga dammatcher på Tigervallen kommande säsong.

Damfotbollens vara eller icke vara i Häggenås har varit en frågeställning som vi ställts inför i flera år i rad. Tveksamma och oroliga har vi med ödmjukhet startat upp träningarna och på något vis lyckats köra ännu en säsong. Men i år tar det stopp. Vi saknar tyvärr för många spelare och ledare för att kunna fortsätta spela i division 3.


Spelare “växer inte på träd” och det har varit en utmaning i flera år att hålla ett långt åldersspann mellan spelarna. Men alla våra spelare har under alla år varit öppen, haft bra tålamod och alltid klivit in på träning och match med fantastisk inställning och vilja till att genomföra träningar och matcher. Alla har fått vara med och deltagit i laget efter sina förutsättningar. Tror ändå att vårt åldersspann på spelare har varit en styrka, erfarenhet blandat med energi från de yngre har varit en bra mix. Det har varit tufft och trist att vår trupp varit så tunn. Men mycket tok, skratt och glädje har förgyllt våra samlingar i många år.


Vi har inte kunnat sätta krav på våra spelare att man måste träna alla pass, även om så klart det varit en önskan. Vi har varit bra på dialog och försökt lösa så det ska passa för alla med jobb, skola och familjeliv. Vi har valt att endast träna två pass då matcherna är i gång för att kunna planera så man ska kunna vara med.


Under fjolåret var det ca 10-11 spelare som tränade regelbundet och fyra fem stycken som kom när det funkade. Inför denna säsong är nu ändå truppen allt för tunn, endast 7-8 spelare som deltagit på träningarna och inga fler som meddelat att de kommer att träna. Det är fyra spelare som har meddelat att de slutar, sen har vi några som är tveksamma.


Vi har två spelare som tar fotbollen ett steg till, det är Annie Olsson som kommer att spela med IFK Östersund och Ella Handler är klar för OPE IF. Två spelare som aldrig är nöjd och alltid vill göra allt lite bättre. De stannar själv efter träningen och nöter pass, skott eller löper extra. De har varit öppna och tydliga mot oss att de vill ta nästa steg mot högre divisioner så att de skulle lämna oss i år var inget konstigt. Vi önskar dessa två träningsvilliga, tjuriga, engagerande och tävlingsinriktade tigerbrudar lycka till på sina nya fotbollsäventyr.


Vi har också några spelare som varit och tränat med andra klubbar men inget klart i skrivande stund, men vet att man varit till bla Frösön och K/D. Då vi nu beslutat för att vi inte kommer spela seriespel 2023 så har vi peppat de som vill att ta klivet till annan klubb. För självklart vill vi att så många som möjligt fortsätter att spela fotboll.


Efter spelarmöte både i november och nu i januari så har nu beslut tagits tillsammans med styrelsen att vi inte kommer anmäla lag till serie i år. Detta svider i fotbollshjärtat och är otroligt trist för bygden, fotbollen och Häggenås Sportklubb. Tigerbrudarnas fotbollsmatcher har varit en samlingspunkt i byn.


Men glädjande nog så ska vi ändå försöka hålla liv i fotbollen på tjej och damsidan. Vi kommer träna ett pass i veckan framöver i Häggenåshallen. Självklart fotbollsträning med inslag av styrka och smidighet.


Vi kommer göra ett försök med en “öppen träning” för tjejer/damer födda från -08 och äldre, som vill komma och spela fotboll. Inget tvång på att man måste komma varje gång, utan man dyker upp om man vill vara med. Ett önskemål från några spelare är att kunna få ihop ett gäng som eventuellt anmäler ett lag till Korpen. Att vi på detta sätt försöker hålla fotbollen levande i vår bygd. Vi har ingen tränare eller ledare som tagit på sig detta i dagsläget. Det är ändå fyra fem tigerbrudar som kan tänka sig att dela på att ansvara för att genomföra träningspassen. Så vi testar och ser vart det hela leder, för att stänga dörren helt till en sån fantastisk rolig idrott som fotboll är inget vi vill göra utan att kämpa.


Jag vill passa på att tacka för mina år tillsammans med Tigerbrudarna, glädje, skratt och mycket roligt tugg. Kommer verkligen sakna stämningen i omklädningsrummen, även känslan att få göra sig redo, gå mot planen och få spela/leda en match. Jag har deltagit i så många matcher och sett så många fotbollsmatcher genom åren men jag tröttnar aldrig på denna idrott. Älskar fotboll, så enkelt är det.

Tack alla tigerbrudar som jag fått lära känna genom alla år, just du är unik - glöm aldrig det!
DUVFAN - Delaktighet, Utmana, Våga, Fylla på, Avsluta, Närkamper!


/Myggan


 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Före detta tigerbrud skrev | 25 Jan 2023 - 21:52
Oerhört tråkigt att det inte blir något seriespel men HSK och tigerbrudarna kommer igen om något år.
2
Gäst: Acker P skrev | 25 Jan 2023 - 13:25
Mycket tråkigt
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Brage har tre tongivande spelare från ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:29  
 

Brage har hittills inte vunnit hemma

 
  Läs mer...  
 


 
  Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:09  
 

På sex matcher har ÖFK haft fyra oerfarna domare som är nybörjare i Superettan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:46  
 

Söndag: IFK Östersund Ungdom - Ås IF 6-2 (2-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2  
  av Thord-Eric Nilsson | Igår - 20:26  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Okt 2025 - 10:46 Målvakten Rasmus Forsell avstängd mot Brage
15 Okt 2025 - 21:11 kvalet till div 3 fortsätter lördag - här är läget just nu
15 Okt 2025 - 11:08 Graham Potter förbundskapten i svenska landslaget - ingen ut
13 Okt 2025 - 12:07 kvalet till div 1
13 Okt 2025 - 11:54 kamraterna lirar sista seriematchen på hofvallen
13 Okt 2025 - 11:03 ÖFK:s läge inför de sista matcherna i Superettan är ungefär
12 Okt 2025 - 19:12 Resultat kvalspelet
11 Okt 2025 - 21:26 När Fredheim kom till Östersund som tränare för Ljungskile m
11 Okt 2025 - 21:16 Omgångens prestation i Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
11 Okt 2025 - 20:55 IFK Östersund klar för kval till div 1 Norra
11 Okt 2025 - 15:39 förlust i derbyt
11 Okt 2025 - 15:34 målrikt när kamraterna vinner måste match
10 Okt 2025 - 15:09 Tränarbyte i ÖFK - Vi tror på det här'
8 Okt 2025 - 23:42 Ja, jävlar så fel det blev
8 Okt 2025 - 22:46 Mycket liknar situationen i landslaget
8 Okt 2025 - 17:49 Tor-Arne Fredheim tar över huvudtränaransvaret säsongen ut
8 Okt 2025 - 10:27 Kiarash Livani får sparken
8 Okt 2025 - 10:00 Nu startar höstens spännande kvalspel
7 Okt 2025 - 13:32 avgörandet närmar sig för kamraterna
6 Okt 2025 - 22:41 Dvärsätts BK drar sig ur div 3 mellersta Norrland - kommer a
 
 
 
6
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2026 - 18:57
Dålig poängutdeling av di
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | 9 Maj 2026 - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | Igår - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av Hasse Thor | 9 Maj 2026 - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Fre 8 Maj 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook