Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: FRÖSÖ IF - OPE IF
av Ope iF
Publicerad 31 Aug 2024 - 22:22 

En match som till stora delar blev en kopia av vårens match mot Frösön. Vi får inte alls fart på grejerna i första halvlek, men har ändå ledningen med 2-1 i paus. I andra halvlek höjde Opetjejerna farten och skärpan både offensivt och defensivt och det rann ifrån till en klar seger med 6-1 borta mot Frösön.

Färsta halvleken kan sammanfattas med ordet LÅNGSAMT. Vi fick mycket tid på oss och tog mycket tid på oss, vilket gick ut över spelets kvalitet på ett väldigt tydligt sätt.

Vi gjorde ändå två mål genom Elin Bergqvist och Irma Andersson. Båda målen efter förarbete av Moa Strand och Emma Henriksson, men vi släppte även in ett och det kändes rejält onödigt.

Det blev lite högre tonläge än vanligt i paus och i andra halvlek är det direkt bättre fart på precis allt. Vi kom snabbare in i press och fattade snabbare beslut, vilket gav bra ytor och lägen.

Det dröjde 10 minuter in i andra innan 1-3 kom och då var det Moa Strand och Moa Sandberg som stod för förarbetet så att Elin B kunde stöta in bollen i mål från nära håll.

ågra minuter senare kom även 1-4. En bra djupledsboll av Nadia Andersson hamnade hos en löpande Irma Andersson som mycket osjälviskt och klokt släppte vidare till Ellen Sjölund som kunde sätta bollen i mål för andra matchen i rad efter återkomsten.

Opetjejerna fortsatte att göra det bra i andra halvlek och har ett klart övertag, men det var lite svårare att få utdelning. Med 8 minuter kvar kom ändå 1-5 och då var det en perfekt stickare av Nadia Andersson som hittade fram till en smart löpande Moa Strand som kyligt rundade målvakten och sköt in bollen i mål.

Med minuter kvar av matchen kom även ett sjätte mål för Ope. Sara Svensson slog en lyftning mot Frösöns backlinje där Nadia Andersson vann bollen och ryckte fram mot målet. Med ett behärskat avslut satte hon bollen i mål.

Vi drar inga stora växlar av den här matchen. Tjejerna insåg själva att första halvlek inte var tillräckligt bra och löste det genom att skruva upp tempot i andra halvlek. Samtidigt ska Frösön ha beröm för uppoffrande försvarsarbete och en ambition att försöka spela sig fram.

Moa Strand var dagens piggaste Opespelare med ett eget mål + att hon var inblandad i ytterligare tre.

Vårt nyförvärv Sanna Romell gjorde sin första start och har ett lugn och en trygghet som vi kommer att ha mycket nytta av.

Tilda Eriksson var en av våras stabilaste spelare i första halvlek, men hade lite känning i ryggen och fick därför vila i andr halvlek.

Nadia Andersson visade sin mångsidighet när hon klev upp från backlinjen i slutet av andra och blev ett hot offensivt.

Alla ska dock ha beröm för uppryckningen i andra halvlek. Det blev "en dag på jobbet" med ett godkänt resultat till slut och nu ser vi fram emot en spännande seriefinal borta mot Selånger nästa lördag.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:03  
 

Graham Potter från tiden i ÖFK och Viktor Gyökeres med rötter i Stugun, när han som 17-åring med sitt BP gjorde debut inom elitfotbollen mot ÖFK på Jämtkraft Arena. Foton Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sista träningsmatchen för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Igår - 19:22  
 

Måndag kl 16,30 Jämtkraft Arena..... IfK Östersund - Fränsta ik, Välkommen

 
 


 
  Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Nu är Hos Andreas-tipset igång igen  
  av Klaus Kurzawa | 30 Mar 2026 - 23:40  
 

Hos Andreas

Tiden går fort och jag hade glömt att konvertera koden för Hos Andreas tipset men nu skall det fungera bättre.

Jag har, som vanligt, tagit bort allas tidigare kontonamn så ni måste ansöka om nytt konto för att tippa.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
28 Aug 2025 - 06:24 ifk östersund dm mästare F 19
27 Aug 2025 - 22:04 Bilder från Bergs IK 2 - Hallen 3-0
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
27 Aug 2025 - 07:34 bortamatcher kommande helg Röd/Vitt dam o herr
26 Aug 2025 - 19:44 Hede IK - Alsens IF 2-0 (1-0)
26 Aug 2025 - 10:09 Omgångens prestation i div 3 Mellersta Norrland
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 22:38 Omgångens prestation i div 4 Jämtland
25 Aug 2025 - 14:06 Referat: Tandsyns FK - Myssjö-Ovikens IF 0-2 (0-0)
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
25 Aug 2025 - 09:16 oavgjort för kamraterna
24 Aug 2025 - 21:36 Referat: Ope IF - Krokom-Dvärsätts IF
24 Aug 2025 - 19:30 Spelomgång 16 div.4 Jämtland - Härjedalen 2025
24 Aug 2025 - 18:31 Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
24 Aug 2025 - 15:34 Matchens prestation
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi
3
kommentarer
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 18:29
Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)
2
kommentarer
Resultat helgens DM- matcher
av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 21:07
2
kommentarer
IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0 träningsmatch 
av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 17:13
Edgar Navassardian en av ÖFK:s
2
kommentarer
Startelvan i eftermiddag
av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 15:34
Startelva: Melker Uppenberg, Sunday
1
kommentar
Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund 
av Haldo Jonsson | Igår - 11:15
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook