Nu är ledarstaben för Brunflo FK:s damlag för säsongen 2023 klar.
Det blir den tidigare ungdomsledarduon Roger Pettersson och Linus Ekqvist som kliver upp och tar över huvudansvaret för föreningens damlag, efter Morgan Månthén som tackat för sig efter att ha tränat damlaget de senaste två säsongerna.
- Det blir ett mycket inspirerande och spännande uppdrag. Vi ser en härlig utmaning att fortsätta utveckla spetsen i damtruppen men även bibehålla bredden som finns i BFK. Det gör att många av våra talangfulla unga tjejer kan ta steget in i seniorfotbollen på allvar och etablera sig i såväl div 2 som div 3.
Roger och Linus kommer närmast från uppdraget som ledare för föreningens F16-lag.
IFK Östersund Ungdom toppar tabellen och har inte tappat några poäng hittills. I botten av tabellen tog Lillhärdal sina första poäng då man vann mot Åre borta. Hede fortsatt tvåa trots förlusten mot Ås men tabellen haltar då alla inte har spelat 4 matcher. Matchen Lillhärdals IF - Norra Lits IF är från omgång 3 och matchen Lillhärdals IF - IFK Östersund Ungdom tippar jag nästa vecka då den spelas i omgång 6.