Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: OPE IF - SELÅNGER SK
av Ope IF
Publicerad 11 Apr 2026 - 21:41 Uppdaterad 12 Apr 2026 - 13:09

Det blev seger med 4-3 mot seriekollegan Selånger efter underläge med 1-2 i halvtid. Ska vi vara ärliga skapade Selånger betydligt fler chanser än vad vi gjorde och var nog värda mer än de fick med sig. Irma Andersson, Elira Gashi, Moa Sandberg och Sara Hansson var Opes målskyttar.

Vi inledde matchen rätt bra och det såg ut att vara ett gott självförtroende i passningsspelet. Det fanns ytor och det kändes som om vi styrde spelet och hade matchen under kontroll även om vi inte hittade igenom till några chanser.

Efter knappa 10 minuter kom Selånger fram i en omställning och fick till ett stolpskott. Om det var det eller något annat som förändrade spelet är svårt att säga, men nu började vi se mer tveksamma ut. Många passningar var mer för att lämna över ansvaret istället för att skapa något och sätta varandra i bra lägen. Det var svårt att få till tajmingen mellan löpningar och passningar.

Efter 17 minuter kunde också Selånger göra 0-1. En lite för vågad passning i uppspelet ledde till att Selångers vassa anfallare kunde sno bollen och få ett rent friläge. Målet gav Selånger energi och hade ju inte direkt positiv inverkan på vårt spel. Vi var alldeles för snälla och långsamma i försvarsspelet och när vi fick tag på bollen tog besluten oftast lite för lång tid.

Lit slumpartat fick vi en stor chans efter 27 minuter när en boll rann igenom till Moa sandberg. Hennes avslut kunde dock räddas av Selångers målvakt ut till hörna.

Efter dryga 30 minuter kom vår kvittering när vi lyckades få till pressen mot deras uppspel. Nova Ekqvist klev fram och tvingade deras ytterback till en passning som Ella Roos kunde vinna och få fram till Irma Andersson. Irma tog frm bollen och sköt ett skott som gick via målvaktens fingrar och in i mål.

Nu följde en period av lite bättre kontroll och vi hade väl gott hopp om att ta kommandot över matchen igen, men så blev det inte.

Selånger kunde istället ta ledningen 6 minuter innan paus då vi agerade alldeles för tamt i försvarsspelet vid 2-3 situationer efter varandra. Det såg ändå ut som om det skulle reda upp sig, men ytterligare en tveksamhet gav ett alldeles för enkelt mål.

Sista minuterna innan paus är spelet sen mestadels på vår planhalva även om vi i slutsekunderna är på väg att få ett rent friläge som lite tveksamt vinkades bort för offside.

I paus pratade vi en del om att vi behövde sätta fart på grejerna och få lite mer energi och tempoväxlingar i spelet. Vi gjorde också fyra byten i paus så att alla skulle få ordentligt med speltid.

Det är också två avbytare som låg bakom vår kvittering till 2-2 efter bara ett par minuter av andra halvlek. En bra hörna från Moa Sandberg nickades av Elira Gashi. Sara Svensson fångade upp bollen innan den gick över kortlinjen och spelade sen ut till Elira som rört sig på ett bra sätt, Hon klappade till från vänsterkanten och fick en riktig drömträff som gick via bortre stolpen och in i mål. Riktigt snyggt mål!

Tyvärr dröjde det bara fem minuter innan Selånger tog ledningen igen. Två av våra spelare krockar nästan med varandra mitt på egen planhalva vilket ledde till att bollen kom lös till Selånger som fick komma fram i läge och avslut från 5 meter bakom en chanslös Ebba i målet.

Från avspark fram till vår kvittering gick det inte ens en minut.

Sara Hansson rev åt sig bollen på offensiv planhalva och slog en perfekt stickare till Moa Sandberg på kanten. Moa spelade in bollen mot målet där både Irma Andersson och Elira Gashi var framme och störde och sköt. Målvakten lämnade en retur som Moa Sandberg kontrollerat kunde lägga in i målet fram till 3-3.

Nu följde en lång period där det var öppna spjäll. Vi hamnade väldigt långt ifrån varandra både i anfall och försvar, vilket gjorde oss väldigt sårbara när vi tappade boll. Selånger har en del rappa spelare som skapade flera skarpa målchanser. Här gjorde Ebba Aronsson ett flertal bra räddningar.

Med drygt 10 minuter kvar fick vi en riktigt bra chans när Nova Ekqvist bröt in från vänster och prickade ribban med ett tungt skott.

Det skulle också bli vi som tog ledningen med 6 minuter kvar att spela. Ruth Edgren hittade fram med en bra djupledsboll till ett fint löpande Elira Gashi. Elira tog sig fram till ett avslut som räddades av deras målvakt. Först på returen var Moa Sandberg som sköt ett skott som styrdes mot bortre stolpen. Där dök Sara Hansson upp och tryckte upp bollen i nättaket. Ledning med 4-3. Inte helt rättvist sett till chanser, men en stark vändning.

I anfallet efter har Selånger en jättechans att kvittera, men skottet gick över.

Vi kunde sen kontrollera händelserna rätt bra sista minuterna och ta hem segern.

Att vinna matcher är roligare än att förlora dem, men vi får inte blunda för att vi har en del saker att förbättra. I den här matchen fick vi alldeles för ofta för stora avstånd mellan lagdelarna och möter man då ett lag med snabba spelare så blir det ofta farligheter bakåt. Vi behöver också bli betydligt aggressivare och tuffare i närkampsspelet. Det är lite för ofta vi bara springer bredvid. En annan sak som behöver förbättra är tajmingen mellan löpningar och passningar. Den biten är till viss del ursäktad idag då det var många spelare på planen som inte lirat så mycket tillsammans.

Det positiva är givetvis att vi gör 4 mål och kommer tillbaka från tre underlägen. Det är en styrka att veta att man kan vända underlägen. Det finns även en hel del bra anfall när vi hittar tajmingen mellan varandra.

Ebba Aronsson gör många bra aktioner i målet och ska ha beröm för det. Moa Sandberg tar många bra löpningar och jobbade bra, men fick tyvärr inte så mycket betalt för det då vi inte hittade de passningarna.

Plustecken också till Sara Hansson och Elira Gashi som bidrog med väldigt mycket energi och även mål i sina inhopp.

Det här var en nyttig match för oss att få och vi fick en hel del värdefull info från matchen som förhoppningsvis ska göra oss bättre i kommande matcher. Till att börja med nästa söndag då vi möter Remsle på konstgräset i Brunflo.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tabell åttan på besök  
  av Classe Olofsson  | Idag - 08:55  
 

Lördag 2/5 kl 13 Jämtkraft Arena......IFK Östersund - Täby Fk

 
 


 
  Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:35  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:22  
 

Foto. Thord-Eric Nilsson och Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 22:12 Referat Ope IF - Matfors IF
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
7 Sep 2025 - 20:54 Bilder från Ope IF dam - Matfors IF 12-0 (6-0)
7 Sep 2025 - 20:53 Spelomgång 18 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
7 Sep 2025 - 20:52 Resultat Tips div 3 mellersta Norrland
7 Sep 2025 - 20:51 Resultat Div 2 Norrland Höst Uppflyttning 2025
7 Sep 2025 - 15:11 uddamålsvinst för ifk 2
7 Sep 2025 - 14:57 ifk fick slita för 3 pinnar
6 Sep 2025 - 20:56 Bilder från Ope IF - Frösö IF 1-0 (0-0) --- (Ope nu trea i t
6 Sep 2025 - 15:10 ifk fick fart på målskyttet
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
3 Sep 2025 - 14:09 Vi har vackraste Idrottsplatsen - Insändare till fotbollz.se
3 Sep 2025 - 11:44 Gottne på besök
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
2 Sep 2025 - 10:29 Match mot Berganäsets Aik
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland - svårtippat och spännande 
av Haldo Jonsson | 23 Apr 2026 - 14:21
7
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
6
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 25 Apr 2026 - 15:20
5
kommentarer
Hjälteinsats trots förlust
av Per Lagerbäck | 25 Apr 2026 - 14:45
Om ÖFK kan bevara inställ
3
kommentarer
Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
av Haldo Jonsson | 24 Apr 2026 - 23:02
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook