Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: BERGS IK - TANDSBYNS FK 2-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 2 Maj 2026 - 15:17 

Trots en drömstart och ledning i paus räckte krafterna inte hela vägen i den varma seriepremiären mot Berg. Efter en utvisning hos hemmalaget blev matchbilden intensiv, men två sena mål av Henrik Dillner vände matchen till Bergs fördel.

Jag har hunnit vara med på en del säsongspremiärer vid det här laget, men jag vet inte om jag kan påminna mig någon där det varit så varmt och skönt redan 1 maj. Det är lite av ett mirakel att vi kan spela på naturgräs så här tidigt i Jämtland, men ska man vara ärlig hade kanske planen mått bra av att vila i några dagar till. Men planen och de båda lagen gav fina förutsättningar för riktigt härlig division 4-fotboll som nog mest fick kategoriseras som "sparka och spring", ibland på bollen, men ibland också på en motspelare.

När domaren blåste igång matchen var det oavsett hemmalaget som tog tag i matchbilden omedelbart. En avspark från oss resulterade direkt i ett inkast för Berg. Sedan kändes det som om Berg höll i bollen under de första 20 minuterna, utan att direkt komma till några farligheter i spelet. När det gällde fasta situationer kändes det däremot farligare. Många långa inkast kunde ha studsat vart som helst. En stenhård frispark var nog Bergs bästa chans i första halvlek. Jag lyckades tack och lov få en hand på den och styra den i stolpen istället. Istället var det vi som gjorde första målet, också det på en fast situation. En frispark från Edvin Johannesson från halva planen som hade kunnat ta vilken touch som helst på sin väg mot mål, men inte gjorde det. Vilket ställde Edvin i Bergs mål och 0–1 var ett faktum.

Något annat som kom att karaktärisera de första 45 var en hel del avblåsningar och kort. Första kortet kom redan i femte minuten, i en situation långt från bollen. Bergs nummer 4 drog också på sig ett gult kort när han, något orutinerat, hoppade fram mot en frispark och hindrade att den fick slås. Han skulle sedan i slutet på första halvlek få sitt andra gula när han gick lite hårt in i en duell på kanten. När domaren blåste av första halvlek var vi i ledning och Berg med en man mindre, trots att Berg trots allt haft övertaget i 45 minuter.

I andra halvlek kommer Berg ut med ett tydligt mål: att vända matchen. Vi har ett lika stort mål i att hålla i och hålla ut. Om Berg hade övertaget i första halvlek tycker jag det är ännu tydligare i andra. Det ska dock dröja ända till 70:e minuten tills de får hål på oss, och det kanske efter halvlekens snyggaste passningsspel. På mittplan saxar de sig genom vårt försvar, en djupledsboll i mitt straffområde som jag inte riktigt hinner före Dory på, han får den över mig och Henrik Dillner står såklart rätt placerad för att smeka in den i målet.

Vi blir lite stressade, tvingas till lite byten och Berg fortsätter att pressa på. Tio minuter senare får samme Dillner göra 2–1. På ett inspel från kanten kommer han före mig på bollen och kan ganska enkelt placera in ledningsmålet, som också står sig matchen ut.

Jag får väl, lite bittert, erkänna att det var en rättvis seger för hemmalaget. De styrde matchen och vi orkade inte hänga med i 90 minuter. Vi har också en lite väl tunn bänk med oss idag, så vi kan inte göra de byten vi vill under andra halvlek och det straffar oss. Jag tycker i alla fall att vi ska ta med oss prestationen från den här matchen. Vi får Berg att bli skakade och det är inte så att de kommer ur det här med en lättköpt seger.

Nu är det kort om tid att ladda om. Redan på onsdag har vi vår hemmapremiär där vi tar emot ett annat lag som trillade ner från trean och som är tippade som favoriter till årets fyra: Frösön. Tar vi med oss prestationen och kämpandet från den här matchen och kryddar det med lite hemmaplan och kanske någon till spelare på bänken, kan vi absolut ta våra första poäng i hemmapremiären.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Thomas skrev | 2 Maj 2026 - 17:14
Det vet jag inte. Den var spelbar och det var lika förutsättningar för båda lagen. Vi kommer ju spela hemma i Tandsbyn under ungefär liknande förhållanden också.
4
Gäst: berghungar skrev | 2 Maj 2026 - 16:53
otroligt dåligt av berg att envisas att spela på deras pissiga plan såhär tidigt
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två ÖFK- försvarare i veckans lag i Superettan  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:05  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Ope IF ångar på i den södra Femman ⚽⚽⚽  
  av Agne Karlsson | Idag - 15:30  
 

Agne Karlsson text och foto

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips m m för resten av veckan  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:11  
 

Vad händer med damfotbollen i distriktet? IFK Östersund har nästan hamnat i nedflyttningsstriden i div 1 Norra, Ope är längre från serieseger i div 2 sedan seriesystemet gjordes om, KD och Frösön på de två sista platserna i samma serie och kanske snart bara fem lag i div 3 JH.

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte bara bra - helgen var fantastisk  
  av Agne Svärd | 10 Aug 2026 - 17:48  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Nov 2025 - 18:03 Medioker insats av ÖFK
8 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
8 Nov 2025 - 16:52 Tråkigt avslut
8 Nov 2025 - 14:04 Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF
8 Nov 2025 - 11:46 Efter matchen mot Sandviken avgörs Hos Andreas Tipset
8 Nov 2025 - 10:19 Inför matchen Sandviken - ÖFK
7 Nov 2025 - 22:50 Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvi
7 Nov 2025 - 01:51 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
6 Nov 2025 - 21:49 Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Supere
6 Nov 2025 - 21:48 Christian Enemark uttagen till veckans lag
6 Nov 2025 - 16:45 Ytterhogdal åker ur div 2 norra Svealand
6 Nov 2025 - 10:29 Summering av -25 samt framåtblick mot -26
4 Nov 2025 - 21:20 Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mo
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 16:23 IFK Östersund-Falun 1-1 (1-1)
2 Nov 2025 - 16:01 Kval till Ettan, omg. 1, Grupp 1 - Oavgjort för IFK Östersun
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
39
kommentarer
Spelomgång 12 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 30 Jul 2026 - 20:16
Då var det dags för start
21
kommentarer
ÖFK - GIF Sundsvall 1-0 (1-0)
av Lasse Granbacka | 7 Aug 2026 - 19:25
ÖFK - GIF Sundsvall 1-0 (1-0)
14
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 7 Aug 2026 - 15:35
11
kommentarer
ÖFK svarar på kritiken om bengalerna
av ÖFK | 9 Aug 2026 - 16:18
Foto Thord-Eric Nilsson
5
kommentarer
Uppförandekoder för supportrar, vakter och polis.
av Lars Larsson | 8 Aug 2026 - 12:14
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook