Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

REFERAT: ÅRE SLALOMKLUBB - TANDSBYNS FK 1-0 (0-0)
av Thomas Dahlberg
Publicerad 21 Sep 2025 - 10:46 Uppdaterad 21 Sep 2025 - 11:16

I ganska behagligt höstväder var Åre det laget som ville mest och också fick med sig 3p.

Det är fantastiskt att vi börjar få så många konstgräsplaner runt om i länet och när jag anlände på parkeringen inför match var det fullt med folk på konstgräset i duvet och jag fick precis se något ungomslag från Orrviken sätta bollen i mål till oerhörd glädje från både barn och föräldrar. Kiosken var öppen, hamburgarna stektes och vi fick ett trevligt mottagande från Åre. Möjligheten till rörelse och idrott blir så mycket större när vi har bra anläggningar.

Sen är inte min gamla kropp anpassad för att spela på konstgräs, något som smärtan i kroppens alla delar tydligt signalerade när jag rullade ur sängen i morse. Jag föredrar en tungsprungen, lite oklippt och ojämn gräsplan alla dagar i veckan. För det är väl ändå så fotboll i de lägre jämtlandsserna ska spelas?


Matchen då? Vi kom till Duved med 11 startspelare och en tunn bänk, och jag tror vi som lag redan tappat viljan att vinna den här matchen redan i förberedelsen när vi har så svårt att få till en full trupp. Det syntes redan från avspark. Åre var på tårna och satte upp en hög press och vi försökte rulla runt med och få bollen under kontroll med blandat resultat.


Redan efter nån minut hade Åre ett fint spel på kanten som slutade i ett missförstådn mellan mig och Markus där han rensande bollen mot mål och rakt i mitt ansikte. Men en räddning är en räddning, även om det är från egen spelare och även om det är med ansiktet.


Åre behärskade både boll och underlaget bättre än oss och fick tack vare det ett mycket större lugn i sitt spel med boll. Och i spelet utan boll behövde inte Åre förta sig eftersom vi allt som oftast tappade bollen på egna misstag. Åre tog sig också fram till en del chanser i första halvlek genom att framförallt komma runt åt sidorna och bryta in. Jag lyckades vara med och stå bra placerat så bollen ville inte leta sig in i målet.


I halvlek har vi ändå en halvpositiv känsla i omklädningsrummet, bara vi kommer upp lite mer i nivå och vill lite till skulle det inte vara omöjligt för oss att komma fram till lite fler avslut och kunna sätta ett mål.


Men den halvpositiva känslan lämnade vi kvar i omklädningsrummet för andra halvlek skulle komma att bli ungefär som första. Ett Åre som ville mer och kämpade för varandra där vi istället började hänga med huvudena och kritisera både oss själva och våra medspelare. Och det började redan innan Åre fick 1-0.


Åre kom ner på sin högersida, tar sig förbi och kan lägga ett inspel längs backen där Måns Månsson kommer precis rätt in i straffområdet och utan vare sig press eller markering kan lägga in 1-0 bakom mig.


Några minuter senare vädrar vi morgonluft, Hugo får bollen i djupled och löper mot mål. Oskar Hansson i Åre river ner Hugo och domaren fiskar upp det röda kortet för målchansutvisning.


Men en man mindre blir Åre istället än mer kompakta och vi får svårt att ta oss igenom, istället är det Åre som kommer ha bästa möjligheten att utöka, på straff. Jag går dock åt rätt håll och kan, med lite hjälp av ansiktet igen, peta bollen utanför stolpen.


Bara nån minut senare blåser domaren av matchen och Åre får med sig tre poäng vilket gär att de med en match mer spelad placerar sig strax ovanför kvalplatsen. Nu har vi frösön hemma nästa lördag och ska vi behålla oss på övre halvan av tabellen måste vi skärpa till oss. Vi kan bättre än så här och det måste vi också plocka fram om det ska bli några fler poäng i år.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  En start som heter duga, men det finns varningstecken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:47  
 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ni har väl inte glömt Gustav Odenlind?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:41  
 

Gustav Odenlind. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 2 Norrland - IFK Östersund är favorit på hemmaplan  
  av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 16:31  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Mar 2026 - 20:58 Lillhärdals målkung Albin Nilsson sköt Ytterhoghdal i sank i
14 Mar 2026 - 18:48 Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir
14 Mar 2026 - 14:37 Klar seger för ifk
13 Mar 2026 - 21:31 Senior DM herr startar
12 Mar 2026 - 16:47 Före detta ÖFK- spelaren Mykola Musolitin uttagen till vecka
12 Mar 2026 - 11:11 Graham Pottter blir kvar i Sveriige
11 Mar 2026 - 22:57 Tommie Vesterlund valdes tiill ny ordförande i Östersinds FK
11 Mar 2026 - 13:21 Simon Mrklund uttagen i veckans lag som mittfältare i Svensk
11 Mar 2026 - 13:08 ÖFK har åsmöte idag
10 Mar 2026 - 12:58 Om före detta ÖFK- spelaren Adrian Edqvist
10 Mar 2026 - 11:21 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Trelleborg
10 Mar 2026 - 09:52 Dvärsätts BK fattar nytt beslut
10 Mar 2026 - 09:08 Kuben väntar på Lördag
9 Mar 2026 - 22:28 Jag såg en spirande blivande stjärna
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 22:19 Träningsmatcher i helgen
7 Mar 2026 - 16:58 Kamraterna vinner
7 Mar 2026 - 14:49 IFK dam förlorade träningsmatchen
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
1
kommentar
En start som heter duga, men det finns varningstecken 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:47
Situation i matchen mot Norrby. Fot
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook