Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

TIPS MATCHER DAM KOMMANDE DAGAR
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Maj 2024 - 09:41 Uppdaterad 12 Maj 2024 - 21:17

I div 1 dags för IFK Östersund att börja producera mål. I div 2 och 3 rullar det vidare efter de första matcherna.

Flera matcher återstår att spela

IFK Östersund fortsätter att plocka poäng, men precis som för ÖFK:s herrar verkar det svårt att ordna segrar. Och mål. Hittills ett mål på fem(!) matcher för IFK. Men tre poäng, och bara tre insläppta. Vi får se hur modiga IFK:s tränarstab är, för jag tror att det finns lösningar på problemet. Defensiven ska man dock vara stolta över. Jag såg delar av matchen mot Gefle, och det var defensiven som fungerade under de perioderna.

I div 2 startade Ope med en tydlig seger över Härnösand, men tränare Wassdahl var inte nöjd med spelet. Storfavoriterna Selånger har visat att de är sårbara, och hade de inte haft mycket rutinerade Lindholm Forsell hade poängskörden varit än magrare. Nu senast lyckades de få in ett avgörande mål mot Sundvalls andralag på övertid, och tydligen på ett offsidemål, då domartrion tyckte att det räckte med en back mellan målgörare och mål när bollen spelades.

Brunflo vill jag be om ursäkt, då jag missade att de spelade sin andra match redan i måndags, och inget tips blev publicerat. Tyvärr fick de ingen poäng med sig från bortamötet med Heffnersklubban 2. Första matchen mot ÖFK blev en solklar seger, men ÖFK stod upp hyfsat bra, och kan nog plocka en del poäng framåt.

Frösön gjorde också bättre än väntat ifrån sig borta mot Timrå, men det blev förlust. IFK Östersund 2 gjorde en imponerande match borta mot just Selånger och snodde till sig poäng. Med Angelica Häreby i laget. Det visar att de kan slå vilket lag som helst, men när säsongen summeras känner jag mig rätt säker på att inget av andralagen finns på de två översta platserna.

I div 3 har det hittills bara spelats en match, där Järpen som förväntat vann över Sveg. Och nu under de kommande fyra dagarna spelas endast två matcher, då de flesta div-3mötena spelas på vardagar. Tyvärr, tyvärr har Strömsund dragit sig ur serien, och det är första gången sedan 1978(!) som orten saknar damlag, även om man tog hjälp av Hammerdal i ett gemensamt lag i början på 90-talet.

Mitt tips:

Div 1 Norra

Torsdag

IFK Östersund- Heffnersklubban 1-1 (Jämtkraft Arena 13.00)

Jag vet i skrivande stund inte startelvan, men "Klubban" är ingen lätt motståndare. de har dock presterat något sämre än jag trodde hittills, så jag tror på IFK-poäng. Igen.

Tips 1- 1

Team TG- Alnö Tips 5- 0 Resultat 3-0

Lördag

Karlberg- Sollentuna Tips 1- 3 Resultat 0-1

Bergnäset- Själevad Tips 2- 2 Resultat Resultat 3-2

Enskede- Sandviken Tips 1- 2 Resultat 2-2

Söndag

Luleå- Brage Tips 1- 1 Resultat 2-2

Bele/Barkarby- Gefle Tips 1- 1 Resultat 1-5


Div 2 Mellersta Norrland

Lördag

Timrå- Ope 0-2

Här får Ope bekänna mer färg än mot Härnösand. I den matchen blandade man strålande spel med bristande disciplin i defensiven, och nervositet, men jag tror att det kommer att rättas till. Jag måste för övrigt ge ett klart positivt betyg till rejält rutinerade Lena Lindström som med sin inställning inspirerade omgivningen, och Nadia Andersson är alltid trevlig att se i hennes aktioner på plan. Timrå bör inte räcka till för att plocka poäng, men det blir nog ganska jämnt.

Tips 2- 3

Härnösand- ÖFK 1-0

ÖFK visade upp ett mer samlat spel än jag trodde de skulle klara under den del av matchen jag såg mot Brunflo, men visst blir det en jobbig säsong för laget. Härnösand är ett av lagen som man faktiskt har chans att ta poäng av, men de får se upp med ett par väldigt rappa anfallare.

Tips 4- 1

Måndag

Brunflo- IFK Östersund 2 (Åkreäng 19.00)

Ett av många prestigefyllda derbyn. Brunflos tyngd kan komma att bli ett probelm för de rödvita, men det finns bra fotbollsutbildning hos gästerna. Troligen väldigt jämnt.

Tips 2- 2


Div 3

Torsdag

Brunflo 2- Frösön 2 (Åkreäng 19.00)

Sett till förstalagen har Brunflo ett klart försprång, men jag tror att det minskar något på div 3-nivå. Dock finns större rutin hos hemmalaget, vilket jag tror kommer att fälla avgörandet.

Tips 4- 2

Ope 2- KD (Sportfältet 19.00)

Opes utvecklingstrupp har tvingats flytta upp en hel del spelare till förstalaget, så det är svårt att sia hur denna match slutar. Jag tror dock att en del av spelarna som från i år finns i A-truppen kommer att få speltid här, så jag gissar på Opevinst.

Tips 2- 1



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varför?  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:43  
 

Här kommer sent om sider lite funderingar kring varför ÖFK tappade sitt spel under en ganska lång period igår.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stabil inledning av kamraterna  
  av Classe Olofsson  | Idag - 14:30  
 

Lucksta if - IFK Östersund 2-4 (0-3). Mål IFK: Jonathan Hultdin , Karl Wikman, Isac Häggman, Henrik Lööf

 
 


 
  DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade  
  av Klaus Kurzawa | Idag - 13:08  
 

Slutspelsdatum skall, enligt inbjudan, spelas enligt följande:
• Kvartsfinaler ska ha spelats innan tisdag 30/6
• Semifinaler ska ha spelats innan 25/7
• Finalerna spelas tisdag 28/7, Jämtkraft Arena

Då inbjudan gick ut redan 8 januari borde det inte vara problem att ha planerat in dessa datum.

 
  Läs mer...  
 


 
  Referat: Ope IF - Selånger SK  
  av Ope IF | Igår - 21:41  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Jun 2025 - 16:41 Bildkavalkad från ÖFK- Oddevold 1-3
15 Jun 2025 - 14:53 Nebiyou Perry player of the match ÖFK - Oddevold
15 Jun 2025 - 13:43 Om Nebiyou Perry
14 Jun 2025 - 22:16 Noll poäng trots bitvis bra spel
14 Jun 2025 - 22:05 Tips div 3 mellersta Norrland - Inga derbyn denna omgång
14 Jun 2025 - 20:08 FÖRLUST MOT ODDEVOLD - ÖFK TAPPAR I TABELLEN
14 Jun 2025 - 19:35 Matchens prestation
14 Jun 2025 - 17:15 Matchens överraskning
14 Jun 2025 - 16:31 kamraterna vinner
14 Jun 2025 - 14:09 Startelvan i eftermiddag
14 Jun 2025 - 13:50 Denise Jensen matchvinnare
13 Jun 2025 - 22:22 Tips div 2.
13 Jun 2025 - 20:39 Rapport från träningen - allt känns bra
13 Jun 2025 - 11:46 Kalipha Jawla tillbaka i ÖFK
12 Jun 2025 - 13:36 Tips matcher dam kommande dagar
12 Jun 2025 - 10:44 Bästa spelarna i div 3 mellersta Norrland
11 Jun 2025 - 22:38 Glädjens kväll för Ken Sema - Vi gladdes med honom
11 Jun 2025 - 16:07 Väskförbudet på fotbollsmatcher avskaffas
11 Jun 2025 - 15:21 Oväntade förbättringar av skadorna i ÖFK. - rapport från går
11 Jun 2025 - 07:23 bortamatcher för röd/vitt
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Tips div 3 melersta Norrland
av Haldo Jonsson | 2 Apr 2026 - 17:48
Bara en vinst idag för lagen f
4
kommentarer
Matchens prestation 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:25
Trissvinaren Simon Marklund. Foto
3
kommentarer
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) 
av Lasse Granbacka | Igår - 17:38
ÖFK - Norrby 1-1 (1-0) Må
1
kommentar
Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen 
av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42
Arkivbild Det är alltid l
 Skrivet den Mån 23 Feb 15:41
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook