Publicerad 2 Aug 2023 - 15:46 Uppdaterad 2 Aug 2023 - 15:47
Foto: Stefan Roos
Ope IF - Myssjö/Oviken 6-2 (2-i) Målskyttar: Ope: Viktor Jönsson, Anton Andersson, Tobias Wiklund, Oliver Berglund, NahomWeldemichael Serek. M/O: Mattias Hednoff, Per Olof Andreas Hjalmarsson. Utvisad: Jonas Lundqvist
Ja, dom gjorde några verkligen snygga mål. En tidig utvisning gjorde det dock svårt för M/O. Man har fått till en jättefin gräsplan på Torvallen. Men efter regn och ett häftigt skyfall är det lite lättare att spela ut ett lag med elva mot tio på den tunga planen. Så resultatet är inte helt rättvisande.
Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1! Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.