Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Space2u
 

BETRAKTELSE EFTER ÖFK:S CUPMATCH MOT TÄBY FK.
av Lars Larsson
Publicerad 20 Aug 2025 - 20:39 Uppdaterad 20 Aug 2025 - 20:48

Jag var personligen på plats på Tibblevallen och såg rubricerad match. En match mellan två lag som båda har haft en dålig trend de senaste matcherna. Dessutom en match mellan två lag där det skiljer två divisioner. ÖFK i Superettan och Täby FK i division två. På papperet en match som ÖFK borde vinna, men så enkelt är det ju aldrig och det visade sig vara precis så svårt som tänkas kan. Matchen avgjordes på straffar till ÖFK:s fördel. Vid full tid var det 0-0 och efter förlängning också 0-0. Men det borde egentligen inte ha varit en 0-0 match såsom den utvecklades.

Det har en tid varit en hel del kritik mot hur ÖFK genomför matcherna. Jag har även haft min del i den kritiken. Jag har t ex saknat inlägg, att i motståndarens straffområde alltid skjuta eller nicka på en touch och inte söka ett bättre läge, som dessutom aldrig kommer, att söka sig mot bollbanan på inläggen och inte invänta var bollen landar, samt att ”skjuta” inlägg, hörnor och frisparkar. Med andra ord undvika bollballonger. Utöver det att varje spelare, på hela plan, alltid skall veta vad de skall göra med bollen när de får den. Detta är en rejäl tempohöjare om det tillämpas. Något som skall genomsyra laget är också att samtliga spelare i offensiv position skall älska att göra mål.

I matchen mot Täby FK såg jag förbättringar på många av dessa punkter. Visserligen är Täby FK ett sämre lag än de flesta konkurrenterna i Superettan, men det var uppenbart att det spelades en delvis annan fotboll av ÖFK. Då var det nog bra att det kunde testas mot ett lag som Täby FK.

Jag vill, innan jag går in på detaljerna, nämna att ÖFK kan konstatera att den så kallade otur som laget ”drabbats” av i tidigare matcher inte finns där längre. Täbys straff som en okunnig straffläggare gav bort genom att ta ribbreturen själv plus vinsten i den avgörande straffläggningen är sådana exempel.

Det finns de som påstår att det inte finns tur och otur utan att bra lag alltid har tur och dåliga lag alltid har otur. Med utgångspunkt från det så måste ju ÖFK ha gjort en bra match.

Konstateras är att Täby inte hade en rejäl målchans utöver straffen. Bollinnehavet har jag ingen statistik på men det torde ha varit i storlek 75-25 till ÖFk. Jag gissar att av de 120 spelade minuterna pågick cirka 90 minuter på Täbys planhalva.

Nu till de av mig ovan nämnda förbättringsområdena. Hur gestaltade de sig denna match?

Jo, faktiskt en hel del förbättringar. ÖFK pumpade t ex in massvis med inlägg. Kvaliteten var visserligen varierande, men antalet inlägg var numerärt i en omfattning som jag inte har skådat tidigare. Sökandet av ett nästa bättre läge, förekom inte. Skott eller nick togs direkt så fort tillfälle gavs. Även agerandet med boll efter mottagande av densamma synes ha förbättrats.

Däremot brister det fortfarande i effektiviteten att nå inläggen i straffområdet och när det sker är det stora brister i effektiviteten mot mål.

Visserligen är ju Täby FK ett lag i division två, men för ÖFK måste det ändå ha varit bra att kunna konstatera sina förbättringar. Det stärker självförtroendet. Jag hoppas ÖFK tar med sig detta i nästa seriematch mot Varberg. Då hoppas jag också kunna konstatera att nämnda förbättringar kvarstår, men att effektiviteten i straffområdet och målskyttet rejält har förbättrats.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Kulle skrev | 21 Aug 2025 - 13:05
En krönika som är vettig.
Vad hjälper det att skrika och nedvärdera? Det gäller att hjälpa ÖFK inte att själpa vi är ju röda och svarta in i själen
4
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:42
Kevin Liimatainen från Lunds BK också en spelare man bör värva innan Allsvenska klubbarna gör det, otrolig spelare.
0
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:39
Alfons Nygaard i Onsala hade gått in direkt i vår startelva. Onsala - Mjällby 1-1 igår. Alfons satte ettan.
Stefan Lundin, värva!
0
Gäst: ÖFK Fan skrev | 20 Aug 2025 - 21:51
Väldigt fint att höra balanserade reflektioner! Personligen är jag också väldigt nyfiken på att se vilken effekt den nya målvakten kommer ha (såg trygg ut genom tv rutan på de få ingripanden han hade). Noterar även att flera av våra bottenkollegor (Örebro, Trelleborg, Utsikten) haft struligt på målvaktsposten - dock inte i närheten lika struligt som ÖFK.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:49  
 

Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke Olofsson

Ali Suljic mot ny vår?

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det blir inte ÖFK  
  av Martin Nylander - Haldo Jonsson | Igår - 19:21  
 

Cesar Weilid Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Träning och match i januari  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva mycket  
  av Haldo Jonsson | 11 Jan 2026 - 17:16  
 

Bild inifrån Inalandbanans "Segertåg" som gick tur och retur till Berlin 2017 som fylldes till bredden med intresserade som ville se ÖFK möta Herta Berlin i Europa League. Matchen lutade 1-1.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Jan 2026 - 15:33 JHFF Repskap 2026
11 Jan 2026 - 07:32 Uppdateringen av fotbollz.se snart avslutad.
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent
9 Jan 2026 - 11:29 Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanović - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
3 Jan 2026 - 11:34 Anmälda lag till JHFFs serier 2026
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
15
kommentarer
JHFF Repskap 2026
av Klaus Kurzawa | 11 Jan 2026 - 15:33
Idag höll JHFF sitt repskap d&
5
kommentarer
Klaus Kurzawa en äkta hjälte!
av Martin Nylander | 9 Jan 2026 - 11:29
På Fotbollz skriver vi om och
3
kommentarer
fotbollz.se kommer att uppdatera sin databas
av Klaus | 4 Jan 2026 - 10:03
Uppdateringen snart helt klar.
2
kommentarer
Träning och match i januari
av Haldo Jonsson | Igår - 13:59
1
kommentar
Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
av Haldo Jonsson | Idag - 17:49
Cornelius Agbenyegah. Foto: Micke O
 Skrivet den Fre 19 Sep 21:17
 Skrivet den Ons 8 Okt 23:42
 Skrivet den Sön 10 Aug 13:01
fotbollz.se på Facebook