Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NÄR FÖRRE VD KJELL ANDERSSON DRABBADES AV GLÄDJEFNATT
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Dec 2022 - 21:10 Uppdaterad 15 Dec 2022 - 21:39

Kjell Andersson. Foto: Fredrik Boije

Kjell Andersson är en stor ÖFK-fan. Det är inte ofta man möter en sådan stor entusiast för ÖFK som Kjell.

Han åkte med laget till alla bortamatcher under den tid han var vd.

Det gjorde han även när ÖFK mötte götebordslaget Utsikten på bortaplan. Det var näst sista matchen i Superettan. Sedan återstod bara Norrby hemma.

Det speciella med den matchen var, att ÖFK var tvungna att ta poäng för att ha chans att vara kvar i Superettan. Det var en måstematch i dubbel bemärkelse. Alla spelare i ÖFK visste om detta. Det var en svårhanterlig press på spelarna.


I den dramatiska matchen spelade Aly Keita, Ziad Ghanoum (78), Kristian Novak, Myroslav Mazur, Yannick Adjoumani, Erick Brendon (78), Ludvig Fritzon, Chovanie Amatkarijo, Cesar Weilid (71), Simon Kroon (71), Malcolm Stolt (81),

Ersättare: Andrew Mills, Sadmir Zekovic (78), Mansour Siiyan (71), Sam Mensiro, Sebastian Karlsson Grach (81), Jacob Johnsson, André Österholm (71), Henrik Bellman (78).

Så till matchen igen: När det återstod bara sekunder av matchen så blev det riktigt deppigt för alla ÖFK-fans och det blev det ännu värre för Kjell Andersson som var på plats. Alla förstod att chansen för ÖFK var borta och ÖFK:s tid för elitfotboll var över. Kan det bli mera dramatiskt? Nej knappast.

- Jag tänkte att det inte skulle gå vägen. Matchen var ju nästan slut Det var mycket jobbigt att uppleva. Jag visste att ÖFK måsta ta poäng för att vara kvar i Superettan. Mitt hopp om det flög iväg och jag började deppa och förberedde mig på att gå ut från arenan. säger Kjell

Jag hade gått en bit och det var någon som skrek till.

Det var då inhopparen Mansour Sinyan ett oroligt mål och det blev 3-3. Det hände i 90:e minuten när matchen i stort sett var slut. Det var ett riktigt konstmål. Jag vrålade till och hoppade glädjeskutt. Jag var så glad att jag inte visste några gränser. Det var fantastiskt att få uppleva detta.


Ingen kan beskriva känslorna som Kjell. I och med Sinyans mål hade ÖFK fortfarande chansen att vara kvar i Superettan. Det krävdes vinst i seriens sista match. Vi vet alla hur det gick.

Mansour Sinyan räddade ÖFK kvar i Superettan med sitt fantastiska och överraskande mål när alla hade gett upp. Det var av typ bicykletas och Kjell Andersson drabbades av glädjefnatt.

Var det någon som skulle få det så är det ÖFK- entusiasten Kjell Andersson.

Se Mansour Sinyans skott gå in i krysset i 90:e minuten till alla ÖFK- fans stora glädje. Matchen slutade 3-3 och ÖFK var fortfarande kvar i Superettan. Nu återstod den avgörande matchen mot Norrby på hemmaplan. Vi minns alla spänningen. Det handlade om ÖFK:s vara eller inte vara inom elitfotbollen. ÖFK vann not Norrby och var klara för kval mot Falkenberg

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Flatte skrev | 18 Dec 2022 - 08:08
Kjelle är en en positiv injektion i öfk
Passar bra som eventansvarig framöver.
God jul alla öfkare.
2
Gäst: ? skrev | 16 Dec 2022 - 18:49
Lämnade VDn arenan???
3
Gäst: Erik skrev | 16 Dec 2022 - 08:03
Sinyan har fått alldeles för lite cred för det målet.
Som du skriver hade ÖFK varit ute ur SE för länge sedan om Sinyan inte gjort det där.

Men det har varken skrivits eller pratats så mycket om det, inte bara att det var sjukt viktigt. Det var ju även sjukt snyggt, och ett mycket svårt nummer som han stod för i samband med målet.

Forza Sinyan!
25
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:37  
 

.Trisstvåan Simon Marklund. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:34  
 

. Douglas Bergqvist tiittar efter bollen och konstaterar att Simon Marklund gjorde 3-0. Då trodde många i publiken att segern redan var vunnen, men riktigt så blev det inte Värnano kom igen och det blev riktigt spännande. Viljestarke Abel Stensrud på bilden, gjorde en bra match, och igger i läge för att möta en retur. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Mar 2026 - 19:22 Sista träningsmatchen för kamraterna
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
30 Mar 2026 - 23:40 Nu är Hos Andreas-tipset igång igen
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
30 Mar 2026 - 04:44 Seriepremiär
29 Mar 2026 - 22:55 Referat: Svegs IK - Ope IF
29 Mar 2026 - 21:07 Resultat helgens DM- matcher
29 Mar 2026 - 17:13 IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 15:16 Oavgjort i derbyt
29 Mar 2026 - 13:22 Om William Tønning och Kalipha Jawla
28 Mar 2026 - 20:13 ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev
28 Mar 2026 - 20:12 Startelvan i eftermiddag
28 Mar 2026 - 17:25 Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid
27 Mar 2026 - 19:42 Kort rapport från träningen
27 Mar 2026 - 15:02 Fransk back klar för ÖFK
26 Mar 2026 - 13:58 ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya
24 Mar 2026 - 17:41 Resultat DM tisdag
24 Mar 2026 - 13:17 ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Wi
23 Mar 2026 - 18:10 Derby Dax
22 Mar 2026 - 16:30 DM JHFF:Järpen IF-Hede IK 1-0 (1-0)
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | Igår - 15:10
Säsongens bästa och s
2
kommentarer
Referat: Bergs IK - Tandsbyns FK 2-1 (0-1)
av Thomas Dahlberg | 2 Maj 2026 - 15:17
Trots en drömstart och ledning
1
kommentar
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook