Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP - BLIR OFFICIELL FÖRSÄLJNINGSPARTNER TILL ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Feb 2023 - 23:26 Uppdaterad 6 Feb 2023 - 23:29


– Vi är glada och mycket stolta över det samarbete vi byggt upp under flera år med Wecall Sports. Det här är en gemensam signal att vi är bra för varandra, säger vd Peja Lindholm

Peja Lindholm. Foto: Haldo Jonsson

WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP – BLIR OFFICIELL FÖRSÄLJNINGSPARTNER TILL ÖFK

Efter att ha ökat omsättningen för 1996-klubben fem år i rad blir de nu en officiell försäljningspartner till föreningen. Wecall Sports har de tio senaste säsongerna varit föreningens leverantör av tjänster och försäljning mot ÖFK och då främst gällande 1996 klubben. Klubben där mindre men ack så viktiga partnerskap förmedlas och förädlas genom aktiveringar och biljettpotter, skriver ÖFK:s hemsida

Wecall Sports som har varit en viktig partner genom sitt engagemang till klubben väljer nu att växla upp sitt partnerskap och kliver in som officiell försäljningspartner och blir därmed också en strategisk partner för föreningens totala försäljning och även med klubbens hållbarhetsarbete.

– Vi är glada och mycket stolta över det samarbete vi byggt upp under flera år med Wecall Sports. Det här är en gemensam signal att vi är bra för varandra. Wecall Sports har stadigt successivt ökat sin försäljning till föreningen och på så sätt visat att man klarar av att sälja, värdera och paketera affärslösningar på dessa nivåer som gör att vi vill växa med varandra, säger Peja Lindholm, VD ÖFK.

– Det känns helt naturligt att växa i partnerskapet med ÖFK. Vi har i flera år hittat rätt i vårt arbetssätt och nu spelar tiden oss också rätt att öka våra investeringar i föreningen. Vi ser att ÖFK:s värden för företag i sig är unika, dels genom varumärket ÖFK, dels genom det mycket uppskattade hållbarhetsarbete man gör, säger Lars Näslund, försäljningschef på Wecall.

Här har vi en unik möjlighet att stärka värden för varandra, säger Wecalls VD och grundare Niklas Thorén. Genom partnerskapet är också Wecall tydliga med att deras egen hållbarhetsresa intensifieras. Sättet att se, leva och sälja associationsvärden för idrottsföreningar inom hållbarhet är framtiden och här är kunskapstillförseln genom partnerskapet en stor del.


– Det känns så klart fantastiskt att Wecall Sports växer i sitt partnerskap. Vi vet sedan flera år av nära relationer att man är erkänt skickliga på att skapa relationer och affärer genom 1996-klubben. Där har man gjort en imponerade resa och slagit omsättningsrekord varje år. Det har lett till att hela det affärsområdet växt till något större än bara traditionella paket. Med det här partnerskapet växlar vi också upp den strategiska satsningen även på att utveckla föreningens hållbarhetsförsäljning och business-to-business del. Naturligt blir vi närmare varandra i dynamiska paketeringar för företag som vill växa inom hållbarhetsområden. Det här är helt i tiden och en framgång för båda parter, säger Peja Lindholm.


-------------------

Från Wecall Sports hemsida:

Wecall Sports arbetar åt elitidrottsföreningar och idrottsförbund i Sverige. De rekryterar sponsorer och säljer sponsorpaket åt klubbarna och ökar på så vis deras intäkter medan klubbarna kan fokusera på sporten.

Wecall Sports är marknadsledande i Sverige när det gäller mängdförsäljning av sponsorpaket och rekrytering av partners till idrottsföreningar och förbund. De sköter hela processen från första samtalet med en potentiell sponsorpartner till att leverera sponsorpaketet. Ett sponsorpaket kan exempelvis bestå av biljetter till föreningens matcher och marknadsföring i hallen. Wecall Sports levererar en helhetslösning där de exempelvis sköter biljetthantering, trycker upp tröjor och fakturerar slutkund.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 9 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 15:53  
 


Nu när alla lag har spelat 8 matcher så har vi Berg i topp med fem poängs marginal till Hede och Frösö.
Åre och Norra Lit vann i förra omgången och har nu samma poäng i botten på tabellen.
Matcherna denna vecka spelas på onsdag och torsdag och veckans match får bli Frösö IF - Hede IK som kämpar om andra platsen i tabellen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Omgångens prestation i div 4 Jämtland  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:21  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Melker Uppenberg Trissvinnare mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:14  
 

Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

I natt smäller det. Svenska Landslaget gör debut i VM med match mot Tunisien.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Maj 2026 - 10:34 Referat: tandsbyns fk - offerdals if 0-2 (0-1)
23 Maj 2026 - 10:13 Sagt före matchen
23 Maj 2026 - 09:12 Helgens matcher
22 Maj 2026 - 15:58 Kort rapport från träningen
21 Maj 2026 - 21:16 Följ Oddevold - ÖFK via fotbollz.se
21 Maj 2026 - 13:53 Två lag i bra form möts i tuff match på lördag
20 Maj 2026 - 21:11 Bilder från K/D - Ope 0-4
20 Maj 2026 - 14:35 Curtis Edwards matchen lirare mot Sandviken
20 Maj 2026 - 11:41 IFK Östersund möter Kubikenborg i Svenska Cupen
20 Maj 2026 - 11:15 ÖFK möter FC Järfälla alternativt FC Arlanda i Svenska cupen
19 Maj 2026 - 17:59 Frösö IF -Ås IF
19 Maj 2026 - 06:19 Hemmamatch för Kamraterna
19 Maj 2026 - 06:11 Tabell 11:an på besök
18 Maj 2026 - 21:17 Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
18 Maj 2026 - 12:42 Vardagsmatcher
18 Maj 2026 - 09:22 Bilder ÖFK - Sandviken 2-1 (0-0)
17 Maj 2026 - 23:07 Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s
17 Maj 2026 - 21:43 Sagt efter matchen ÖFK - Sandviken
17 Maj 2026 - 17:10 KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK
17 Maj 2026 - 16:38 Matchens prestation
 
 
 
12
kommentarer
Spelomgång 8 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 7 Jun 2026 - 20:09
fortsatt ledning efter förra v
5
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 20:06
4
kommentarer
Stora krav på målvakterna i dag 
av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36
Foto. Micke Olofsson
3
kommentarer
Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund 
av Haldo Jonsson | Igår - 20:56
I natt smäller det. Svenska La
3
kommentarer
Simon Marklund trissvinare mot Nordic United
av Haldo Jonsson | 12 Jun 2026 - 14:16
Simon Marklund  Foto Haldo Jon
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook