Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NYTT ÖFK, MEN ÄNDÅ SOM FÖRUT.
av
Publicerad 22 Jan 2025 - 23:14 

Under säsongen 2024 blev det för mig uppenbart att ÖFK saknade målskyttar. I seriens början saknades till och med ett effektivt anfallsspel, men detta blev faktiskt avsevärt bättre ju längre säsongen led. Däremot hade laget svårt att förvalta de chanser som senare uppstod.

En bra målskytt har både spelsinne och målsinne. Inget ont om Karlsson Grach, men tillräckligt bra spelsinne saknar han. Ursäkta att jag tar han som exempel, men allt blir mer påtagligt med ett namn. Vad är då spelsinne? Jo, det är förmågan att läsa spelet. Det är ju inte för inte för inte som fotboll kallas” det gröna fältets schack”. Att läsa spelet innebär att du kan se in i framtiden. Låter kanske ambitiöst men är relativt simpelt. Det är dock en talang. Endera så har du det eller så inte. Visserligen kan insikt om hur spelsinne fungerar ge viss positiv tränings effekt, men utan talang på området blir det aldrig fulländat.

Spelsinne är förmåga att inse vad som händer i nästa moment. Låt mig ta ett exempel. Wingbacken eller högermittfältaren avser slå ett inlägg in i straffområdet. När den spelarens fot träffar bollen förstår anfallare med spelsinne vart han skall bege sig, för att vara där när bollen anländer. Off side är då också överspelat, eftersom rörelse sker tiondelar efter tillslag på inlägget.

Forwards har större utrymme att chansa i sitt spel. Att dessutom agera i förväg ger offensiva fördelar, relativt motståndarförsvaret, genom att vara på plats när det händer. Den skillnad som utmärkes av att invänta vart bollen tar vägen och sedan agera ger däremot försvaret större möjlighet att avvärja eventuella målchanser. Tyvärr kännetecknade det senare Karlsson Grach. Ändå gjorde han flest mål. Målsinne ör dock lite annorlunda jämfört med spelsinne.Det är förmåga att hantera sina målchanser och här var han hyfsat bra. Med ett bättre spelsinne hade han dock kunnat få många fler målchanser.

Nu är Karlsson Grach såld och Ordonez återgått till sin moderklubb. Stolt försvann ju redan tidigt under säsongen. ÖFK stod alltså ett tag helt utan anfallsspelare. Nu ser det däremot betydligt bättre ut vad avser forwards. Jag tror personligen mycket på de två senaste nyförvärven. Kirby och Edgar Sarkis Navassardian. Jag anser dock att det skall in en till forward plus en dominant mittfältare, som kompletterar Brendon och Sporrong. Försvarsmässigt ser det redan bra ut.

Med en tränare som vill spela offensiv teknisk fotboll och nya unga (förutom Kirby) känns det nästan som förr. En ny resa kan börja.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Glenn@makenzius.se skrev | 23 Jan 2025 - 17:06
Insiktsfullt och bra beskrivning!
1
Gäst: Robert skrev | 23 Jan 2025 - 15:49
Ja det ska bli spännande att se om de har träffat rätt i nyförvärven.

Jag är också intresserad av att se hur nya tränaren ställer upp laget och hur han vill spela fotboll. Jag hoppas på en tydlig idé för anfallsspelet och en plan-b när det inte fungerar. Det är framförallt plan-b som enligt mig verkade saknas helt ifjol.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Brage har tre tongivande spelare från ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:29  
 

Brage har hittills inte vunnit hemma

 
  Läs mer...  
 


 
  Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:09  
 

På sex matcher har ÖFK haft fyra oerfarna domare som är nybörjare i Superettan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:46  
 

Söndag: IFK Östersund Ungdom - Ås IF 6-2 (2-0)

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2  
  av Thord-Eric Nilsson | Igår - 20:26  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Apr 2026 - 20:41 Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland
12 Apr 2026 - 19:41 Bilder från matchen ÖFK - Norrby
12 Apr 2026 - 17:43 Varför?
12 Apr 2026 - 14:30 Stabil inledning av kamraterna
11 Apr 2026 - 21:41 Referat: Ope IF - Selånger SK
11 Apr 2026 - 21:25 Matchens prestation
11 Apr 2026 - 21:16 Bilder från Sollefteå -Ope 2-0 (0-0)
11 Apr 2026 - 20:34 OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF
11 Apr 2026 - 19:30 Matchens överraskning
11 Apr 2026 - 17:32 Uddamåls förlust igen
11 Apr 2026 - 16:03 Startelvan i eftermiddag mot Norrby
10 Apr 2026 - 20:14 Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'
9 Apr 2026 - 22:42 Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport f
9 Apr 2026 - 21:21 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
9 Apr 2026 - 05:54 Derby dax för IFK dam
8 Apr 2026 - 17:45 Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg
8 Apr 2026 - 15:55 Seriepremiär för kamraterna
7 Apr 2026 - 05:28 Genrepet vinner Kamraterna
6 Apr 2026 - 22:36 Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte
6 Apr 2026 - 18:54 ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde
 
 
 
6
kommentarer
Resultat och tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 9 Maj 2026 - 18:57
Dålig poängutdeling av di
5
kommentarer
Spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 2 Maj 2026 - 21:22
Tätt på given när de
3
kommentarer
Tre poäng hade varit härligare
av Per Lagerbäck | 9 Maj 2026 - 15:34
En match där ÖFK dominera
2
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | Igår - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
2
kommentarer
ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0) 
av Hasse Thor | 9 Maj 2026 - 13:15
Östersunds Fotbollklubb lyckad
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Fre 8 Maj 20:45
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook