Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

MIN TES HÅLLER - DET HÄR KAN BLI RIKTIGT BRA
av Agne Svärd
Publicerad Idag - 03:02 

ÖFK vände halvtidsunderläge 1-2 till seger med 3-2 när Örebro SK kom på besök. Det var då för väl att hemmalaget kunde ro hem de tre poängen, allt annat hade varit rena rånet.

ÖFK var överlägsna sina motståndare. Den här gången också.

De hittills avverkade fem hemmamatcherna har alla sett ungefär likadana ut. Hemmalaget har med ett väloljat passningsspel, såväl snabbt, fyndigt som varierat, försatt sina motståndare i kraftig brygga under stora delar av speltiden och det har gett tre segrar och två kryss, 11 poäng.

Det borde ha varit 15!

***

Tio omgångar, en tredjedel av serien, kan summeras och ÖFK ligger på femteplats med häng på de allra främsta och den tes som jag framförde i en krönika för några veckor sedan består; det här kan bli riktigt bra innan det är över.

På Jämtkraft arena har man varit fullständigt dominanta (med undantag för några små svackor här och där men det må vara tillåtet), jag tror inte att många lag i den här serien ser fram mot att resa till Östersund. Bortaspelet har varit mindre framgångsrikt. Elva poäng hemma och sex borta ger 17, sett till prestationen kunde det mycket väl varit några till!

***

ÖFK:s spel bygger på att många av spelarna är oerhört passningsskickliga. Backlinjen, från starten av serien, Ali Suljic, Sunday Anyanwo och Dennis Widgren har alla fina fötter och det har även Hugo Azzi och Abdoi Qasem visat sig ha när de fått chansen de senaste veckorna.

En försvarslinje utan klumpfot, det har inte många lag i serien - förmodligen inget!

***

På mitten blir det ännu bättre; kvartetten Curtis Edwards, Simon Marklund, Amar Begic och Emil Özkan trollar bort sina motståndare efter behag i match efter match. ÖFK:s centrala mittfält är bäst i serien. Dessutom jobbar dom stenhårt - och så gör dom mål!

Edwards fyra, Marklund fyra, Begic fyra - det är tolv av 18. Men det var inte alldeles lätt att räkna ut innan serien drog igång, inte desto mindre glädjande. Jag trodde, med den svaga forwardsbesättningen, att målskyttet skulle bli ÖFK:s stora bekymmer den här sommaren.

Där hade jag helt fel.

***

Som jag skrev för några veckor sedan; Curtis Edwards och Simon Marklund ihop kan bara bli bra.

Och Amer Begic är årets fynd!

***

Efter de inledande omgångarna var jag tveksam till kantspelet. Det har blivit bättre. Både Daniel Miljanovic och Yannick Adjoumani börjar hitta sina roller och inspelen har blivit bättre. De toppar också assistligan, det ska noteras. Och med Azzi på planen har det blivit ytterligare spets på inläggen från vänster.

***

Det finns dock saker som oroar;

# Målvaktsspelet är mycket svajigare än jag förväntat mig. Melker Uppenberg, tydlig förstamålvakt så här långt, kommer snett i sina utrusningar alldeles för ofta. Tre mål får han ta på sig så här långt och hur han kunde hamna så fel som vid Örebros 2-1-mål strax före pausvilan begriper jag bara inte. Dessutom har han dålig ordning på sin passningsfot (bollen hamnar på läktaren alldeles för ofta) och hans ständiga sölande går mig på nerverna. Sätt fart på bollen!

# Anfallsspelet är lika svagt som jag förutspådde. Stensrud, Navassardian och Delgado håller inte måttet och här har sportchefen Stefan Lundin ett jobb att göra den närmaste tiden. Trion har fått till fyra mål tillsammans, två vardera på Stensrud och Navassardian - alla i samma match (Brage borta, seger 4-2).

I nio av de tio matcherna har forwards gått mållösa av plan, fem på Jämtkraft trots kraftig dominans. Det är dessvärre siffror som talar för sig själv.

***

Jag tycker att nye tränaren Nemanja Miljanovic gjort ett strålande jobb så här långt. Han fick snabbt ihop gruppen och hittade ett spel som passade. Jag tror att de flesta som gillar ÖFK också gillar det spel som presterats! Och poängen, naturligtvis.

***

...men det finns saker som kan kritiseras;

# Jag förstår att Miljanovic efter Bragematchen inte kunde motstå frestelsen att spela med två renodlade forwards (på bekostnad av Emil Özkan) tillsammans i matcherna mot Sandviken och Oddevold. Det gick naturligtvis inte. Det framgångsrika passningsspelet "dog" den sista tredjedelen. Mot Örebro var det en forward (Delgado) och Özkan tillbaka och ÖFK kom mycket närmare och oftare motståndarmålet!

# Jag har allergi mot alla byten i slutet av matcherna. Miljanovic vill också han gärna fingra lite för mycket i uppställningen och resultatet blir ofta detsamma - organisationen faller samman.

***

Apropå ingenting och utan att behöva tänka på plånboken så har jag en forwardslösning; I Kalmar går Malcolm Stolt omkring och skrotar utan att få speltid. Stolt skadade sig under försäsongen och har ännu inte hamnat i laguppställningen.

Ett lån skulle sitta fint för alla parter - Stolt, Kalmar FF och ÖFK!

Som jag ser det passar Malcolm Stolt alldeles utmärkt i ÖFK #2026 - en vass straffområdesspelare som med det här spelet skulle göra minst tio mål. Dessutom är han en alldeles utmärkt presspelare - en av de bästa i klubben efter "storhetstiden". Och ÖFK:s redan nu i långa stunder fina presspel skulle bli ännu tyngre!

***

Vad händer med Ali Suljic?

Lagkaptenen, som varit en bärande pjäs under lång tid, har efter avstängningen (tre matcher) inte fått någon speltid. På bänken i två matcher, "sjuk" i den tredje.

Här är det läge för ÖFK att tala klartext. Den här typen av ärenden har annars en tendens att kunna sprida oro i hela organisationen - inte minst om det kommer förluster.

Ingen kan påstå att Suljic hålls utanför startelvan av "konkurrensskäl"!

***

Till sist; det är svårt att locka massorna till Jämtkraft arena. Det blev knappt 2.000 även den här gången. Bra spel, intressant läge i tabellen, sen starttid och härlig sommarvärme borde kunna locka betydligt fler.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Hoppfull skrev | Idag - 06:02
Innan du raljerar kring Suljic "sjuk" bör du ta reda på fakta....han var sjuk...

jag håller med om att han borde vara tillbaka i startelvan, hoppas det inte blir en ny "Brendon"

sen var det inte "på bekostnad" av Özcan, hade inte han skadekänning? Då är väl smart att inte spela honom?


Uppenberg.... han kanske inte är den bästa målvakten, man kan inte lasta målvakterna för allt, backarna sätter honom ofta i skiten, med dålig rensningar...
bollen går ofta ut längs långsidan, men är det så konstigt med dessa slagsidor som ska vara på varje utspark?
han får ta på sig 3 mål, hur många får våra andra lagdelar ta på sig? hur många öppna mål har de missat? Hur många bollar har vi sett spelas upp på Norra stå? Nog borde väl alla spelare veta att målet inte är 8 meter högt?


2
Gäst: Hoppfull skrev | Idag - 06:01
Innan du raljerar kring Suljic "sjuk" bör du ta reda på fakta....han var sjuk...

jag håller med om att han borde vara tillbaka i startelvan, hoppas det inte blir en ny "Brendon"

sen var det inte "på bekostnad" av Özcan, hade inte han skadekänning? Då är väl smart att inte spela honom?


Uppenberg.... han kanske inte är den bästa målvakten, man kan inte lasta målvakterna för allt, backarna sätter honom ofta i skiten, med dålig rensningar...
bollen går ofta ut längs långsidan, men är det så konstigt med dessa slagsidor som ska vara på varje utspark?
han får ta på sig 3 mål, hur många får våra andra lagdelar ta på sig? hur många öppna mål har de missat? Hur många bollar har vi sett spelas upp på Norra stå? Nog borde väl alla spelare veta att målet inte är 8 meter högt?


2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Svenska cupen 26/27 omg 1-2  
  av Classe Olofsson  | Idag - 08:26  
 

Onsdag 3/6 kl 19,45 Jämtkraft Arena..... IFK Östersund - Kubikenborgs if , Välkommen

 
 


 
  Resultat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:05  
 

Tyvärr förust för alla länslagen

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Svartvik-Ope 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:49  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Brunflo FK - Tandsbyns FK 1-1 (1-0)  
  av Thomas Dahlberg | Igår - 22:30  
 

Delade poäng i ett derby där lagen hade en varsin halvlek.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Maj 2026 - 17:58 ÖFK - Falkenbergs FF 2-2 (0-0)
9 Maj 2026 - 17:47 Matchens prestation
9 Maj 2026 - 16:37 Tuff match gav en poäng
9 Maj 2026 - 15:36 Matchens överraskning
9 Maj 2026 - 15:34 Tre poäng hade varit härligare
9 Maj 2026 - 12:23 Helgens matcher
9 Maj 2026 - 11:32 Startelvan mot Falkenbergs FF på lördag
8 Maj 2026 - 20:45 Det finns anledning att känna en viss optimism
8 Maj 2026 - 20:36 Kort rapport från träningen
8 Maj 2026 - 18:30 Sagt inför matchen mot Falkenberg
8 Maj 2026 - 09:43 Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem fö
7 Maj 2026 - 21:32 Resultat och tips div2 Norrland herrar
7 Maj 2026 - 20:56 Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se
7 Maj 2026 - 14:13 En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mo
7 Maj 2026 - 08:57 Referat: Tandsbyns FK - Frösö IF 2-1 (1-0)
6 Maj 2026 - 22:25 Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic
6 Maj 2026 - 22:08 Resultat spelomgång 2 div.4 Jämtland 2025
6 Maj 2026 - 21:53 Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic
5 Maj 2026 - 11:19 Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
5 Maj 2026 - 09:00 Svår Bortamatch mot FV
 
 
 
10
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 16:10
Tyvärr förust för al
5
kommentarer
Spelomgång 6 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 25 Maj 2026 - 18:42
IFK Östersund Ungdom och Lillh
3
kommentarer
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) 
av Lasse Granbacka | Igår - 17:10
ÖFK - Örebro 3-2 (1-2) A
2
kommentarer
 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
av Agne Svärd | Idag - 03:02
2
kommentarer
Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst har de svagheter
av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 09:34
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook