Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

FÖRBÄTTRING BEHÖVS PÅ MÅNGA OMRÅDEN
av Lars Larsson
Publicerad 24 Sep 2023 - 11:26 

I matchen mot Skövde AIK blev det alldeles uppenbart att ÖFK måste bli bättre på många områden. I nämnda match handlade det inte om att enskilda spelare misslyckades utan i stort sett samtliga.

Nu är jag dock övertygad om att spelarna och ledningen vill revanschera sig och det redan på onsdag. Trots det vill jag lyfta fram sådant som jag anser är tydliga förbättringsområden.

Några reflektioner som jag noterade, men även har noterat tidigare:

  1. Spelsinnet brister hos de flesta alternativt saknas. Möjligtvis med undantag av Simon Marklund och Eric Brendon. Detta handlar om att läsa spelet och förstå vad som sker i nästa moment och använda sig av den kunskapen i matcherna. Tyvärr är detta en talang och inte så lätt att träna upp. Endera har man det eller så inte. I matchen mot Skövde så blev avsaknaden av detta tydligt vid varje inspel i Skövdes straffområde. I nästan samtliga dessa situationer var aldrig en ÖFKare i närheten av bollen.
  2. Målsinne är också en talang besläktad med spelsinne, men skillnaden är förmågan att göra mål. Däremot så krävs ett gott spelsinne för att möjliggöra målsinnet. Dvs alltid vara på rätt plats och kunna se bollen gå i mål. Här var Sinyan trots allt undantaget i matchen mot Skövde. Han var på rätt plats och visade målkänsla med sin nick.
  3. Spelförståelse däremot har med intelligens att göra och går delvis att träna upp. Detta innebär att kunna förstå vad som måste göras för att förbättra sig i matchen. Det innebär också att du skall veta vad du skall göra med bollen när du får den. Dvs inte fundera på detta efter bollmottagandet. Här brister det framförallt i det offensiva spelet, vilket får till konsekvens att speltempot går ner. Kabuye måste t ex lära sig använda sina medspelare istället för ett överdrivet dribblande som mestadels misslyckas. Sinyans galna dribbling som renderade 2-0 målet är ett annat exempel på vad man inte skall göra..
  4. Försvarsspelet är inte alls acceptabelt. Varför går fler än en spelare till attack mot en motspelare? Risken finns att motståndaren löser det och då blir motståndarlaget i antalsmässigt övertag. Press med understöd är rimligtvis en bättre lösning. Arbetet i eget straffområde är dessutom underkänt. Ständiga markeringsmissar, oklart vem som skall göra vad, motståndare får fritt närma sig på centrumlinjen och i skottsektorn, strul vid erövring av boll och eget uppspel mm
  5. Utöver dessa allmänna reflektioner finns det ett stort utrymme för förbättringar på individnivå. Jag tar här upp några av många: Weilid måste lära sig slå inlägg. Kabuye måste lära sig skjuta med vänster fot. Man får inte missa ramen från fyra meter. Stolt är ingen target player. Han har inte den nödvändiga bollbehandlingsförmågan. Rask och Mazur är inga speedkulor, men då måste de vara spelintelligenta för att kompensera detta. Tyvärr har de ännu inte visat sig klara av detta fullt ut.
 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 24 Sep 2023 - 17:19
För mig saknades en ledare på planen. När vi hade Pettersson så styrde han försvaret, Mills gör det till viss del men när kan inte är på planen är det väldigt tyst och man hör inte kommunikation mellan spelare så ofta.

Det har sett klart sämre ut sedan Mills blev skadad enligt mig.
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Svår Bortamatch mot FV  
  av Classe Olofsson  | Igår - 09:00  
 

Lördag 9/5 kl 14 Skyttis ip.... Friska Viljor Fc - IFK Östersund

 
 


 
  Bortamatch  
  av Classe Olofsson  | Igår - 04:55  
 

Lördag 9/5 kl 15 Ljungbergsplanen......Kvarnsvedens ik - IFK Östersund

 
 


 
  Resulat och Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | 4 Maj 2026 - 19:36  
 

Svartvik leder serien. Järpen liggger tvåa

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Maj 2025 - 22:57 IFK Östersund dam gick vidare i Svenska Cupen
21 Maj 2025 - 22:53 Förlust för Dvärsätt i Svenska Cupen
21 Maj 2025 - 22:46 ÖFK behöver fler volontärer!
21 Maj 2025 - 21:50 Tung förlust för ÖFK
21 Maj 2025 - 21:09 Matchens överraskning
21 Maj 2025 - 20:51 Stark laginsats
21 Maj 2025 - 18:22 Startelvan i kväll
21 Maj 2025 - 15:48 Stort missnöje med tränaren i Västerås SK - avgångskrav
21 Maj 2025 - 15:37 Tätt med matcher nu
21 Maj 2025 - 15:26 Matcher onsdag/torsdag
21 Maj 2025 - 13:18 Älgarna besöker Norrmontage Arena
21 Maj 2025 - 10:44 Derbydags Frösö IF-Ope IF torsdag 19:45
21 Maj 2025 - 08:46 returmöte och chans till revansch
20 Maj 2025 - 21:52 Inför matchen: Västerås SK - ÖFK
20 Maj 2025 - 11:35 Fortsätter ÖFK:s fina bortatrend mot Västerås SK?
19 Maj 2025 - 22:25 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
19 Maj 2025 - 16:19 ÖFK förlänger med mittfältaren Michael Oluwayemi över 2007i.
19 Maj 2025 - 13:48 svenska cupen omg 1-3 damer
19 Maj 2025 - 10:12 Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
19 Maj 2025 - 07:31 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-2 (1-2)
 
 
 
11
kommentarer
Spelomgång 1 div.4 Jämtland/Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 26 Apr 2026 - 21:20
Då var det dags för start
3
kommentarer
Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
av Haldo Jonsson | Igår - 11:19
3
kommentarer
.Bilder från Ope Teg 1-1 
av Stefan Roos | 2 Maj 2026 - 18:21
Bild: Cornelis Gidlund Foto Stefan
2
kommentarer
ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0) 
av Hasse Thor | 3 Maj 2026 - 19:41
“Upp som en sol, ned som en p
2
kommentarer
Upp, och ner
av Per Lagerbäck | 3 Maj 2026 - 15:10
Säsongens bästa och s
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook