Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

DOMINERANDE SPEL I FÖRSTA HALVLEK GAV ÖFK FÖRSTA VINSTEN I ÅR
av Haldo Jonsson
Publicerad 22 Feb 2025 - 19:34 Uppdaterad 23 Feb 2025 - 18:14

VS

GIF Sundsvall - ÖFK 1-2 (0-2)

Det är intressant att följa Livanis nya ÖFK-bygge. Det är et nytt spelsystem som varken vi eller spelarna är vana att se ÖFK.

I dag möter ÖFK rivalen GIF Sundsvall. Då får ånyo vi se hur lång Livani hart kommit i byggandet av det nya sättet att spela.

Det ska bli intressant och det blir det att se de nyhitkomna spelarna i match igen, och då tänker jag mest på senaste spelaren Gideon Granström som vi i dag får se i ÖFK- miljö.

Matchen börjar

Startelvan och ersättare: Frank Stople,Theodor Johansson, Philip Bonde, Ali Suljic, Ziad Ghanoum, Erick Brendon, Albin Sporrong, Simon Marklund, Adrian Edqvist, Ahmed Bonnah, Nebiyou Perry,

Ersättare: Adam Ingi Benediktsson, Sunday Anyanwu, Gustav Odenlind, Edgar Navassaradian, Michael Oluwayemi, James Kirby, Henrik Norrby, Gideon Granström

Jämfört med tidigare matcher så var denna halvlek ett stort steg framåt för ÖFK.

Nu kunde vi se det spelsystem som Livani vill införa tydligt i ÖFK:s sätt att spela. Dessutom såg det ut som spelarna hade kul på plan och även det är viktigt.

Bollen var ofta på motståndarnas planhalva som Livani vil ha det, och ÖFK dominerade machbilden med stort bollinnehav och ett vid flera tillfällen fyndigt spel med snabba one touch passningar i offensivt läge.

GIF hade inte mycket att sätta emot utan kom ofta på efterkälken, när ÖFK satt upp tempot. GIF hade knappt något offensivt spel. Allt eftersom fick ÖFK mera att säga till om och blev meta offensiva och försökte att såga sig fram i offensivt läge. ÖFK kom i anfallsvåg på anfallsvåg. Det såg riktigt bra ut.

Halvleken började avvaktande.Det var ett ställningskrig.Båda lagen vill äga boll och satsade på hög press.Två inledande hönor av GIF gav inget resultat.

Allt eftersom fick ÖFK mera att säga till om och taktiken var att satsa offensivt. De sågade sig fram vid offensivt läge ibland i ögonfägnande stil.

I 19:e minuten kom ÖFK:s första chans.

Det var en frispark en meter utanför stolpen skjuten av duktige Marklund.

Sedan kom en period med fyndigt och snabbt anfallsspel med många spelare i offensivt läge som avslutades med ett stolpskott av Perry efter bra samspel med Johansson och Edqvist.

Det var ÖFK:s dittills bästa chans i första halvlek

Vi satt och väntade på ÖFK:s första mål. Matchbilden var sådan.

I 35:e minuten kom det och det var Marklund som var målskytt. Passningen kom från Bonnah på nick.

Strax efter inträffade en chans för Eriksson i GIF efter en långboll.

Matchen avslutades med ytterligare ett mål av ÖFK. Marklund passade till Sporrong slom inte gjorde något misstag.

Marklund var som vanligt nyttig. Han stod för ett mål och en assist.

Det var en rättvis tvåmålsledning i paus för ÖFK som var det klart bästa laget.


Som vanligt i träningsmatcher blev det många byten i andra halvlek.

I denna halvlek var det GIF som var det bättre laget. Nu var det sundsvallarna som dominerade. Blev det för många ÖFK-byen kan vi gråga oss?

GIF hade säkert fått skäll i pausen av tränaren, eftersom det var ett helt annat och bättre lag som kom ut till match i andra halvlek.

GIF satte upp högre tempo med intensivare spel med intensiv och hög press som störde ÖFK och gjorde det svårt för dem i uppspelen.

GIF hade större bollinnehav i andra halvlek ock skapade flera chanser genom snabbare och rakare spel. Det hade ÖFK ganska ofta svårt att freda sig emot.

Det var inte helt oväntat, att det skulle bli ett mål för GIF. Efter lite strul i straffområdet så kunde Gustav Nord reducera till 1-2 i 55:e minuten.

Resten av halvleken var det fortfarande mycket boll för GIF och deras chanser var inte ofarliga.

Visst såg vi i andra halvlek att ÖFK ibland imponerade med One Touch spel men det blev för sällan.

GIF utsatte ÖFK:s spelare med intensiv press och ibland erövrade de bollen från ÖFK, något som man inte såg i första halvlek. ÖFK fick svårare med passningsspelet och de klara målchanserna uteblev.

Givetvis så kollade vi på de nya spelarna lite extra. Alla fick godkänt betyg. Extra plus för Johansson i första halvlek och Edqvist var pigg.

I andra halvlek kom Edgar Navassaradian in, men byttes ut ganska omgående, möjligtvis på grund av skada. Granström spelade sista kvarten och visst kunde vi se att det finns talang i honom.

ÖFK:s första vinst i år och den fina första halvleken kunde vi glädjas åt denna eftermidag.

Och så blev det ju, inte minst en bortavinst. Det var vi inte bortskämda med i fjol.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Feb 2025 - 10:15
Håller med, Öfk spelade ut Giffarna i första halvlek. Öfk är offensiva, borta är den tråkiga defensiva fotbollen som Powell förespråkade. Skönt!
3
Gäst: Curva middle skrev | 22 Feb 2025 - 21:17
Första var den bästa halvlek jag sett på otaliga år
3
Gäst: Martin Nylander skrev | 22 Feb 2025 - 18:18
Första halvlek mycket positiv. Gäller att de som kommer in i andra också hittar sin roll och får det flyt och snabba passningsspel som präglade första. Då blir detta bra!
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sunday Anyanwu. oemotståndlig - blev Trissvinnare igen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:15  
 

.Bild: Sunday Anyanwu. Foto Thord-Eric Nilsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic är tvåa.

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Hanna Runsten Wedén och trea Kent P. Sensationellt resultat av Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 16(15) div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Idag - 14:21  
 


Ny serieledare efter förra omgången då Berg vann sin match och Hede gick och förlorade sin match borta mot Offerdal. Skiljer nu bara en poäng mellan de tre första lagen. Brunflo tog chansen i förra omgången och är nu på samma poäng som Lillhärdal som är strax ovanför kvLHede Lillhä'alstrecket. Härjedalskt derby på fredag då Hede och Lillhärdal möts på Söderåsens IP. M/O har ingen match denna omgång

En match återstår att spela i omgång 16. Det är Hede - Lillhärdal. Spelas fredag

 
  Läs mer...  
 


 
  Det är troligt att Superettan kommer att avgöras inom de närmaste omgångarna.  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:19  
 

Nytänkade är viktigt för tränarna.

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- tränare ska träna Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:45  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Aug 2025 - 13:18 - Lite tuffare här än i Stockholm - intervju med med Max Cro
3 Aug 2025 - 10:42 Bilder från matchen Ope - Friska Viljor Akademi 6-0 (3-0)
3 Aug 2025 - 10:42 Åsikter om ÖFK:s spel
2 Aug 2025 - 22:02 Referat: Ope IF - IFK Östersund DM-final
2 Aug 2025 - 21:06 Om schabblet
2 Aug 2025 - 18:47 ÖFK - Helsingborgs IF 2-2 (2-2)
2 Aug 2025 - 18:00 Kamraterna vinner i uppflyttningsserien
2 Aug 2025 - 15:47 Matchens prestation
2 Aug 2025 - 15:45 Matchens överraskning
2 Aug 2025 - 15:33 Ojämn insats av ÖFK
2 Aug 2025 - 12:12 Startelvan
1 Aug 2025 - 16:25 Det var nästan 20 år sedan jag träffade ÖFK-profilen och box
1 Aug 2025 - 08:24 Rapport från träningen- målvakten Griffiths skadad
31 Jul 2025 - 22:55 Bilder fån Ope If - IFk Östersund final DM 0-2 (0-1)
31 Jul 2025 - 22:52 Följ ÖFK - Helsingborgs IF via fotbollz.se
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
31 Jul 2025 - 10:43 Ifks herr o dam spelar höst omgången, herr lirar uppflyttnin
31 Jul 2025 - 05:23 IFK Östersund distriktsmästare herr senior 2025
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.
12
kommentarer
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
av Lasse Granbacka | 24 Aug 2026 - 19:31
ÖFK - Ljungskile SK 0-0 (0-0)
5
kommentarer
 Spelomgång 16(15) div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 25 Aug 2026 - 10:11
Ny serieledare efter förra omg
3
kommentarer
Tips div 1, 2 och 3 i veckan
av Per Lagerbäck | 25 Aug 2026 - 14:25
IFK Östersund tog en ovän
2
kommentarer
Det är troligt att Superettan kommer att avgöras inom de närmaste omgångarna.
av Haldo Jonsson | Igår - 21:23
Nytänkade är viktigt f
2
kommentarer
Hårkmovallen i Lit har fått konstgräs - invigning har ägt rum 
av Haldo Jonsson | 23 Aug 2026 - 18:17
Premiärlaget Leeds har trä
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Mån 10 Aug 17:48
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook