Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SÅ SKA ÖFK TA TRE POÄNG MOT VÄSTERÅS SK
av Martin Nylander
Publicerad 1 Jun 2023 - 17:54 

Redan innan säsongen tippade jag VSK som ett topplag och som mycket väl kan ta en av direktplatserna till Allsvenskan. Jag står fast vid mitt tips.

ÖFK behöver tre poäng i matchen mot VSK. För att det ska bli en realitet måste såväl försvarsspelet som målvaktsspelet bli betydligt bättre än mot Brage.

Vad kan då sägas om VSK. Det är ett lag som spelar 3-4-3 och gör det oavsett motstånd alltså även mot ÖFK.

Det är ett lag som tar löpningar för varandra på ett rätt njutbart sätt för en fotbollsälskare och åskådare. Effektivt sätt att hota motståndarna blir resultatet vilket man visat håller mot kvalificerat allsvenskt motstånd.

Man är direkta i sitt spel och där yttermittfältarna löper mycket och gärna. Man spelar ofta på ett tillslag. Sammantaget innebär det snabba omställningar. En väl inövad spelidé i kombination med att spelarna känner varandra väl gör att man ofta får den för extra metern på motståndarna.

Man vill gärna spela sig upp i banan via mittfältet men kan även variera med längre bollar, inte minst som man har superettans fysiskt största (?) spelare i Ali på topp och som kan jobba fast bollen offensivt.

Yttern Burk måste ÖFK ha koll på, teknisk och snabb men lättläst. Jag har aldrig sett honom dra åt annat håll än höger in i banan för att skapa förutsättningar att avsluta med högern.

På mittfältet finns Simon Johansson VSK mittfältsmotor. Ett framgångskoncept är att spela tajt på honom så att han inte involveras i VSK anfallsspel. Detta är kanske den viktigaste nyckeln till framgång.

Hur ska då ÖFK spela? VSK får inte komma runt på kanterna och slå sina hårda inspel. På fasta gäller det att ta hand om Ali och Nsabiyumva även han fysiskt stor och duktig i luftrummet.

VSK yttrar står högt i banan och med trebackslinjen skapas (enorma) ytor bakom yttermittfältarna. Det är näst viktigaste nyckeln till framgång.

Detta innebär att ÖFK ska spela ett 4-5-1 för att därmed ha ett övertag defensivt och på mittfältet. När ÖFK vinner boll ska man lägga bollen på djupet och där yttrarna tar direkta löpningar. Det kommer innebära många löpmeter men krävs för att bärja tre poäng. Nämnas kan att VSK tremannamittfält inte tillhör seriens snabbaste precis, spelare som Johnsson och Amatkarijo borde kunna ha en rolig och framgångsrik dag på jobbet.

Så här ska ÖFK ställa upp!

Keita är reaktionssnabb men på tok för svag i luftrummet. Det innebär att Mills startar.

Backlinjen från vänster, Weilid - Rask - Mazur - Adjoumani.

Mittfältet från höger, Johnsson - Sinyan - Brendon - Sporrong - Amatkarijo. Innermittfältet ska ligga tajt på VSK centrala mittfältare

På topp Stolt.

Som sagt hårt arbete gäller och viljan att ta många direkta löpmeter måste finnas.


/Martin Nylander

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Tommy Lundberg skrev | 3 Jun 2023 - 07:28
I ditt förslag till startelva saknar jag Hedenqvist.. Nu såg jag inte matchen senast men jag såg matchen mot Utsikten och då var han riktigt bra. Det är möjligt att han var mindre bra senast men jag tror på honom o han bör ha en plats i laget o då kanske på mittfältet.

Det är tydligt att alla motståndare har scoutat ÖFK o sett att ÖFK är usla på att försvara sig på hörnor. Där måste man snarast göra en förändring vilket jag har föreslagit i en tidigare skrivning. Det är tråkigt att min favorit Keita kommer till korta där. Han skulle få mera hjälp om det inte är så grötigt med spelare i straffområdet. Flytta upp ett antal egna spelare mot mittlinjen som då drar med sig ett motsvarande antal av motståndare. Jag skulle inte vilja vara målvakt som det ser ut nu.

Jag hoppas på bättre utdelning i morgon o tänker inte kasta någon yxa i sjön även om det kändes så precis efter matchen mot Brage.
0
Gäst: Professorn skrev | 1 Jun 2023 - 22:55
Japp, enligt svenskfotboll.se. Kort mot Brage i slutminuten (frisparken som var upprinnelsen till målet). Kort mot Utsikten pga protest mot domslut. Och ytterligare något kort för protest, har jag för mig. Onödigt, men kanske bra tillfälle att testa någon annan på den positionen. Tyvärr är väl Ouattara fortfarande skadad. Weilid kanske? Och Hedenqvist på högersidan?
2
Gäst: avstängd skrev | 1 Jun 2023 - 21:17
Är ha? har inte Adjoumani bara 2 gula kort?
1
Gäst: Professorn skrev | 1 Jun 2023 - 19:29
Adjoumani är avstängd.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:34  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Otäcka scener inför ÖFK:s tidigare målvakt Lennart Sandahl  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:23  
 

Lennart Sandahl. Foto Haldo Jonsson. Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  P19 Div.1 2026 - Reg Tion 6  
  av Haldo Jonsson | 19 Apr 2026 - 20:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tips och resultat div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | 19 Apr 2026 - 20:39  
 

Ytterhogdal vann sin första match i div 3

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Mar 2026 - 16:13 Kamraterna lirar
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 20:20 Träningsmatcher i helgen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
24 Feb 2026 - 17:48 Jamie Hopcutt har ny klubb - möter Ravell Morrison
24 Feb 2026 - 13:14 Höga spelarpoäng IFK Göteborg - ÖFK
23 Feb 2026 - 20:08 Resultat Svenska Cupen
23 Feb 2026 - 15:41 Spännande nyorientering
22 Feb 2026 - 18:21 Sportbladet tippar div 2 - IFK Östersund tippas komma högt u
22 Feb 2026 - 17:07 Curtis Edwards klar för två år -'ÖFK en klubb som gett mig s
21 Feb 2026 - 17:54 Kamraterna vann
21 Feb 2026 - 16:30 ÖFK tog en poäng mot IFK Göteborg efter moget och bra spel
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
5
kommentarer
Disciplinnämnden upphävde domarens beslut
av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45
Foto Thord-Eric Nilsson Var Norrby
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 19 Apr 2026 - 17:16
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | 19 Apr 2026 - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Blek insats, men bra forcering.
av Per Lagerbäck | 19 Apr 2026 - 17:28
ÖFK började svagt, och de
1
kommentar
Bilder Ope IF - Älgarna Härnösand 5.0
av Stefan Roos | 18 Apr 2026 - 21:39
Foto Stefan Roos
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook