Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

GRAHAM POTTER FÖRBUNDSKAPTEN I SVENSKA LANDSLAGET - INGEN UTOPI
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Okt 2025 - 11:08 Uppdaterad 15 Okt 2025 - 11:12

Graham Potter. Bilden är från ÖP- hallen och från Potters första träning med ÖFK. Foto: Haldo Jonsson
Mycket har hänt med både ÖFK och Potter sedan den tiden. Det senaste om Potter är, att han har visat intresse att bli ny förbundskapten för svenska landslaget. I en intervju med Fotbollskanalen säger Potter: - Det vore fantastiskt. Detta var något överraskande, men tänker man tillbaka på vilken positiv vistelse fotbollsmässigt och privat han hade i Östersund och Sverige så är det förståeligt.


Jag är faktiskt i Sverige just nu, i mitt hus i Sverige. Jag är mellan jobb och lämnade ju precis Premier League. Jag är öppen för allt, egentligen, där jag känner att jag kan hjälpa till. Jobbet som förbundskapten för det svenska landslaget är fantastiskt, säger Potter till Fotbollskanalen.
Potter fortsätter:
- Jag har känslor för Sverige. Jag älskar landet och jag älskar svensk fotboll. Jag har mycket att vara tacksam över gentemot svensk fotboll.
- Sverige har spelat en enorm, enorm roll i min karriär. Och i mitt liv. Jag är för evigt tacksam för det.
- Mina sju år i Sverige har varit en fantastisk del i mitt liv. Två av mina barn föddes här, jag har ett hus här i Sverige och jag har upplevt flera olika serier i landet. Jag känner att jag har en djup förståelse för landet och fotbollskulturen.
- Jag är väldigt, väldigt stolt över min tid i Sverige och min del i Östersunds fotbollsutveckling. Jag är väldigt stolt över vad vi uppnådde där.
---------------------------------
Graham Potter kom utan sin familj till Sverige som tidigare universitetslärare och ÖFK utan någon större erfarenhet som tränare, men han hade vartit spelare i Premier League och han bar med sig en stark vilja och ett bra fotbollskunnande.


Lite tufft var det för honom från början.

Han kände att han inte hade det rätta stödet från fotbollsintresserade.


Efter att han spelat oavgjort i sin första träningsmatch mot Sollefteå, så undrade han vad han gett sig in på.


Han pratade med mig om fotbollssituationen i Östersund och ÖFK och det bristande stödet som fanns för ÖFK på den tiden.


Vad som sedan hände, det vet vi alla. Allt var nästan ofattbart.


Genom mycket hårt arbete och mycket resande för att att värva och kolla på spelare så lyckades han med ÖFK som ingen inte trodde skulle vara möjligt.

Han hade fått de spelare han ville ha och kunde sedan förbättra deras fotboillskunnade och skapa en sammanhållen trupp.


Det berodde en viss del på att Potter hade en enorm arbetskapacitet.
- Jag tänker och jobbar med på fotboll nästan dygnet. Fortsätter jag så här så blir det nog skilsmässa, sa Potter med både allvar och lite skämt.

Potter trivdes mycket bra med att träna ÖFK och med sin vistelse i Österlund och Sverige. Han gillade svensk fotboll.


Nar familjen skulle bryta upp och flytta tillbaka till England och han skulle träna Swansea, så skedde så det med saknad och gav nog ett litet sår i själen för både honom, hans fru och barn. Så bra trivdes de alla i Östersund.


Med tanke på det och det minnen och framgångar han hade i Sverige med ÖFK, så är det inte så märkvärdigt att han inte har något emot att återvända.


Om Potter fick förtroendet att leda Svenska Landslaget skulle vi bli mycket glada. Han är en hjälte i Östersund.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Per Svensson skrev | 16 Okt 2025 - 18:05
SVFF sjunker djupare för varje dag som går (om det nu går 🤔), tragiskt spekulerande om denna tränare, som får sparken i vartannat lag dessutom. 👇
3
Gäst: starta en annan tråd skrev | 15 Okt 2025 - 20:10
Detta handlar inte om Kindberg.\r\nVisa respekt för Haldo, som skrev artikeln och Graham, som det handlar om
4
Gäst: PP skrev | 15 Okt 2025 - 15:01
Ja, han hade turen att få en rekommendation på en tränare, som visade sig vara den absoluta motsatsen till han själv, och som därför kunde skapa ett tryggt lag av både trygga och otrygga spelare. En tränare som dessutom stannade till att korthuset rasade och pengarna snabbt östes ur kassakistorna med er huvudperson vid rodret, trots formell avgång.
Kom ihåg att ni är en väldigt liten klick, oavsett utgången i en viss rättegång. Men visst behöver de nuvarande medlemmarna vara vakna mot ett nytt kuppförsök. Och visst finns det mycket tillgångar hos den nämndes familj sedan en viss dag, som skulle kunna plockas fram för detta. Ordet ruinerad kan ha många betydelser.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 15 Okt 2025 - 14:09
Fotbollsledare ska det vara.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 15 Okt 2025 - 14:08
Daniel Kindberg, en av Sverlges största fotbollsspelare!
2
Gäst: Ära den som äras bör skrev | 15 Okt 2025 - 14:04
kom ihåg vem som rekryterade Potter till ÖFK och lät honom utvecklas!
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 4 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Idag - 13:19  
 


Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1!
Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.

 
  Läs mer...  
 


 
  Tips div 3 mellersta Norrland  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:19  
 

Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0) Joel Eriksson matchvinnare med mål i elfte minuten

 
  Läs mer...  
 


 
  Kamraterna snuvad på segermål i 96 min  
  av Classe Olofsson  | Igår - 20:05  
 

Gottne if - IFK Östersund 3-3 (2-0) Mål IFK : Henrik Lööf, Gustav Jonsson, Ville Söderlund

 
     
 
Nyhetsarkiv
22 Apr 2025 - 13:15 ÖFK:s Djurgårdare kallas hem?
22 Apr 2025 - 13:14 Större bollinnehav och flera passningar av ÖFK, men Kalmar v
22 Apr 2025 - 12:58 Oerhört välförtjänt Kalmarseger
21 Apr 2025 - 18:33 Adrian Edqvist höjde sig över mängden mot Kalmar FF- blev Tr
21 Apr 2025 - 16:01 IFK Östersund-Gottne 3-1 (1-1)
20 Apr 2025 - 20:53 Första förlusten för ÖFK mot starkt Kalmar FF
20 Apr 2025 - 20:34 Matchens prestation
20 Apr 2025 - 20:30 Matchens överraskning
20 Apr 2025 - 16:02 Startelvan i eftermiddag
20 Apr 2025 - 15:48 Friska Viljor akadei bättre än man kunde ana -spelade jämt,
20 Apr 2025 - 11:12 IFK Östersund verkar vara starka i år?!
19 Apr 2025 - 22:01 Inför matchen: Kalmar FF - ÖFK
19 Apr 2025 - 20:46 Ope IF - Älgarna-Härnösands IF 1-0 (1-0) Bilder från matchen
19 Apr 2025 - 18:39 Det finns många spelaralternativ att välja på mot Kalmar FF
19 Apr 2025 - 09:47 Följ Kalmar FF- ÖFK via fotbollz.se
18 Apr 2025 - 14:11 Tankar i påskens tid
18 Apr 2025 - 07:32 förlust för ifk dam
17 Apr 2025 - 22:01 Dvärsätt till serieledning efter övertygande vinst över Anun
17 Apr 2025 - 21:39 Är Kalmar FF Superettans bästa lag?
17 Apr 2025 - 18:24 Tips div 1 Norra
 
 
 
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage
av Haldo Jonsson | 10 Maj 2026 - 21:09
På sex matcher har ÖFK ha
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | Igår - 00:14
2
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet igår kl 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook