Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - NORRBY IF 1-0 (0-0 )
av Hasse Thor
Publicerad 5 Nov 2022 - 21:32 Uppdaterad 6 Nov 2022 - 22:51

vs


"Vi ger oss aldrig", några gånger har man dragit den gamla ÖFK-devisen men sällan har den känts mer logisk än efter lördagskvällens avslutande drabbning i Superettan mot Norrby på Jämtkraft Arena. 1-0 (0-0) i en gastkramande tillställning där Simon Kroon av gjorde på straff i 55:e minuten

Simon Kroon blev matchvinnare med sitt straffmål mot Norrby. Foto: Thord-Eric Nilsson

Precis vad som behövdes för att passera boråslaget och knipa den hett åtråvärda kvalplatsen mot Falkenberg En häftig inramning med 4378 på läktarna kanske något mindre än vad den fria entrén förutspådde men ett hällande regn skrämde säkert bort en del.


ÖFK inledde piggt mot rödvita gäster som helt klart inte tänkte bjuda på särskilt mycket ytor. Trots det en fin möjlighet där en i djupled löpande Malcolm Stolt passade in till Simon Kroon men målvakten Anton Kajtoft i vägen. Cesar Weilid över i bra läge strax efter. Alexander Salo i Norrby med en möjlighet i 8:e minuten


Mycket av spelet förlagt till mittplan sen och gästerna helt inriktade kontringsfotboll. Lite oreda i ÖFK-försvaret efter en frispark i 24:e minuten och ÖFK:s vinthund på vänsterkanten, Chovanie Amatkarijo med en chans ett par minuter senare. ÖFK det klart bättre laget och frustration på och runt banan efter ett förlösande mål. En bra möjlighet för Norrby efter 33 minuter men Aly Keita i hemmaburen på tårna.


Efter tio minuter i andra halvlek helt nya förutsättningar. En handpåläggning i boråsarnas straffområde och Simon Kroon säker exekutor. Målvakten åt ena hållet och bollen åt det andra. Ett helt annat Norrby IF där superettanplatsen helt plötsligt flugit sin kos. Man lastar in allt man har offensivt men ett heroiskt och inte helt utan skicklighet kämpande ÖFK håller emot.


Simon Kroon byts ut i 70:e minuten mot Henrik Bellman och strax efter Bellman med en bra passning till Ludvig Fritzon men nick utanför. Mycket ytor för hemmalaget och Amatkarijo utanför i fritt läge. Ett mer försvarsintiktat ÖFK och Sebastian Karlsson Grach in istället för Amatkarijo tio minuter före 90. Ett läge i matchen där minsta lilla misstag kan få ödesdigra konsekvenser men dom rödsvarta hemmagrabbarna har slutat skänka bort poäng i slutminuterna.


En avslutning helt i dur alltså, en härlig inramning och en fin punkt på ett seriespel som sannerligen inte gått på räls. Hatten av dock för alla dom insamlade poängen under senare delen av säsongen och cred till Magnus Powell och hans stab som trots en hel del ifrågasättanden trott på sin idé. Erick Brendon oerhört viktig i den här typen av matcher med sin förmåga att hålla i bollen och fördela passningar i rätt ytor.


Ludvig Fritzon en helt ny spelare efter Brendons ankomst och visade med inte minst med sin fysik stor beslutsamhet. Sen går det inte att undgå Simon Kroon, alltid spelbar med sin förståelse och en kylig straff i ett nervigt läge. Fina insatser också av det nykomponerade mittbacksparet Sam Mensiro och Kristian Novak


Det återstår dock ett hinder för en fortsatt superettavistelse. Falkenberg FF, ett inte oävet motstånd med sina säsonger i allsvenskan. Måster erkänna att förhoppningarna inför serieavslutningen inte kändes helt hundra men med en tillsynes skadebefriad trupp med fin höstform finns möjligheterna. Som sagt “Vi ger oss aldrig”!.

 
 
10 Kommentarer:
Gäst: Hoppfull skrev | 6 Nov 2022 - 18:12
Grattis till kvalplats
Nu hoppas jag att ÖFK klarar kvalet och att man kommer på matchen… Tänker du inte komma strunta i att plocka ut en biljet… men just det.. nü är det inte GRATIS så då kanske man inte hl tar ut en biljett man ändå inte tänker använda…

Jag hoppas ÖFK klarar kvalet , sen hoppats jag att de omogna, rädda korkade signaturer på olika sociala media växer upp, det finns några småpojkar där som fortfarande gör bort sig, gång på gång.., genom att försöka svartmåla ÖFK..

Heja ÖFK
7
Gäst: @ÖFKare skrev | 6 Nov 2022 - 07:37
elda böcker? ger inte det lite dåliga vibbar.
6
Gäst: Erik skrev | 6 Nov 2022 - 01:20
Sjukt bragd efter denna säsong att ta sig till kval.
Ligger ”tvivlande” hemma och gråtrunkar för Amir nu?
3
Gäst: SR500 skrev | 6 Nov 2022 - 00:39
Noterade även att Novak tog sig tid att ta selfies med alla ungdomar som ville vid norraste stå efter matchen. Det är sånt som bygger kultur. Bra gjort!
7
Gäst: SR500 skrev | 5 Nov 2022 - 23:16
Har ofta varit kritisk mot Fritzson men idag var han överjävlig. Vinner han inte trissen idag då vet jag inte.
9
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 5 Nov 2022 - 23:12
Många, många varma GRATTIS till kämparna i ÖFK! Från en semestrare med dålig planering och sveksamvete.
Kom nu bara ihåg att det kommer att krävas ytterligare två minst lika bra kämpainsatser för att rädda säsongen. Men nu finns i alla fall en tydlig erfarenhet av livsviktiga matcher.
8
Gäst: Alltså skrev | 5 Nov 2022 - 20:33
Ni som gnällt hela tiden på Fritzon:håller ni käft nu???!!!!
16
Gäst: ÖFK:are skrev | 5 Nov 2022 - 20:32
Värsta hindret avklarat! Härlig seger! Nu tar vi Falkenberg av bara farten! Sedan säkras ekonomin med investerarare! Sen frias Kindberg i hovrätten! Sedan eldar vi upp dom svart-röda böckerna i badhusparken! Yes!!!
13
Gäst: Curva Middle skrev | 5 Nov 2022 - 20:16
Enastående bra gjort och riktigt kul för grabbarna som har visat sin rätta klass i höst.
17
Gäst: Martin Nylander skrev | 5 Nov 2022 - 19:21
Härligt, ett gäng som verkligen krigade för klubben. Hoppas dom får fortsätta utvecklas i SE nästa år. Rättvis seger!
24
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst  
  av Agne Svärd | Igår - 23:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  GIF Sundsvall - ÖFK 0-2 (0-0)  
  av Martin Nylander | Igår - 19:52  
 

Efter bra andra halvlek vann ÖFK Norrlandsderbyt!



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Igår - 19:50  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Maj 2025 - 21:09 Matchens överraskning
21 Maj 2025 - 20:51 Stark laginsats
21 Maj 2025 - 18:22 Startelvan i kväll
21 Maj 2025 - 15:48 Stort missnöje med tränaren i Västerås SK - avgångskrav
21 Maj 2025 - 15:37 Tätt med matcher nu
21 Maj 2025 - 15:26 Matcher onsdag/torsdag
21 Maj 2025 - 13:18 Älgarna besöker Norrmontage Arena
21 Maj 2025 - 10:44 Derbydags Frösö IF-Ope IF torsdag 19:45
21 Maj 2025 - 08:46 returmöte och chans till revansch
20 Maj 2025 - 21:52 Inför matchen: Västerås SK - ÖFK
20 Maj 2025 - 11:35 Fortsätter ÖFK:s fina bortatrend mot Västerås SK?
19 Maj 2025 - 22:25 Följ Västerås SK - ÖFK via fotbollz.se
19 Maj 2025 - 16:19 ÖFK förlänger med mittfältaren Michael Oluwayemi över 2007i.
19 Maj 2025 - 13:48 svenska cupen omg 1-3 damer
19 Maj 2025 - 10:12 Mittfältaren Gustav Odenlind borta hela säsongen
19 Maj 2025 - 07:31 Referat: Tandsbyns FK - Cosmos FK 2-2 (1-2)
18 Maj 2025 - 21:54 Frösö IF-Friska Viljor Akademi 3-2
18 Maj 2025 - 21:54 Vinst bara för Frösön av länslagen i trean
18 Maj 2025 - 21:53 Spelomgång 4 div.4 Jämtland-Härjedalen 2025
18 Maj 2025 - 21:31 Man of the match mot Sandvikens IF - Ahmed Bonnah
 
 
 
6
kommentarer
 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst
av Agne Svärd | Igår - 23:24
5
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
4
kommentarer
Nädå, vi slipper det nedre strecket
av Per Lagerbäck | Igår - 19:02
Vilken klasskillnad i denna match.
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
Bråk på läkaren på NP3 Arena 
av Haldo Jonsson | Idag - 12:04
-Jag fick ett hårt slag p
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet igår kl 23:24
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook