Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

- 'DET SKULLE LÅTA SOM LJUV MUSIK I VÅRA ÖRON'
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Mar 2023 - 15:45 

Kicki Strandh, kommunikationsdirektör på Sundsvalls kommun:

GIF Sundsvall inspirerar unga till att idrotta och attraherar fler besökare till Sundsvall. GIF Sundsvall bidrar också till att stärka varumärket Sundsvall utanför kommungränsen och möjliggör evenemang som skapar positiva upplevelser för sundsvallsbor som för besökare.

Nu ingår Sundsvalls kommun och GIF Sundsvall ett nytt avtal för i år.

– GIF Sundsvall är viktigt för Sundsvall. Dels för deras arbete med ungdomar, dels för folkhälsan och dels för platsvarumärket Sundsvall. Vi fortsätter stötta Giffarna i deras arbete framåt, säger Kicki Strandh, kommunikationsdirektör på Sundsvalls kommun.

Det nya sponsringsavtalet gäller fram till och med den sista december 2023 och handlar om ett totalbelopp på 900 000 kronor, enligt GIF Sundsvalls hemsida


----


Sundsvalls kommuns inställning till fotbollens stora betydelse för orten är värt att notera.

Det låter som ljuv musik i våra öron för alla som jobbar för ÖFK, för alla fans, för alla företag som tror på ÖFK och för andra som förstår betydelsen att ha ett elitfotbollslag i Östersund.

Sundsvalls kommun är inte unika på något sätt. Jag läste att Örebro härförleden, har insett samma värde för Örebro SK. Man vill hjälpa Örebro SK. Kommunen vill inte se att deras stora arena bli nästan tom om man inte har sitt Örebro SK.

Det gäller alla kommuner som har förmånen att ha ett elitfotbollslag i sin kommun. Det har bara Östersund och Sundsvalls kommun som har det i hela Norrland.

Först måste kommunen förstå och uppskatta det och ta vara på den möjligheten. Det har Sundsvall kommun gjort.

Kanske finns det hos allmänheten och företag lika stort eller större intresse att ha elitlaget ÖFK i Superettan än det gör i Sundsvall för Giffarna. Det vet vi inte, men viljan i Östersund för att vi ska ha ÖFK på banan har nästan varit unika. Det har vi bevis på.

Satsningen på 1 miljon kronor till ÖFK från fans och andra intresserade tyder på det. Det är en imponerande siffra som jag inte sett hos andra klubbar i ÖFK:s storlek och serietillhörighet åstadkommit.

Investerarnas envetna tro och stora satsningar på värdet av att vi har ett elitfotbollslag är mycket imponerande. De har verkligen visat stor vilja och stark inställning och tro på ÖFK.

De anser att det är viktigt för dem och för folket i stan att ÖFK finns i området och att man tror på deras nysatsning.

Inverterarna har inte satsat kapital på ÖFK för att det ska ge någon ekonomisk vinst. De har helt enkelt gjort det för att man vill ha ett elitlag i fotboll i Östersund. Det är en viktig fråga för dem.

När får vi se Östersunds kommun gå ut med samma uttalande som har gjort i Sundsvall om GIF Sundsvall?

Det skulle låta som ljuv musik i våra öron.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 21 Mar 2023 - 11:05
Tycker heller inte det finns så mycket att anmärka på Östersunds kommun, är jag inte helt fel ute så har väl Öfk hyresskulder till Östersunds kommun, rätta mig om jag har fel.
5
Gäst: Tänk på den du skrev | 21 Mar 2023 - 09:09
Vet inte om Ö-kommun uttalat sig exakt så som i S-vall men gick man inte in med 2 mille här i vinter så borde inte finnas mkt att beklaga sig över, förutom för skattebetalarna. Detta var väl inte första gången heller så Ö-kommun kanske då ligger i framkant beroende på vad kommuninnevånare gillar/inte gillar.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Spelomgång 11 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 21:55  
 

Sista omgången för i vår och höstens första omgång startar onsdag den 5 augusti.
En match blev uppskjuten i förra omgången – Offerdal mot Norra Lit och jag har inte sett när den matchen ska spelas. Matchen Hede mot Åre som ingår i omgång 10 spelas den 4 juli.
Berg förlorade sin första match under våren då dem förlorade hemma mot Frösön med 3 – 2 men behåller serieledningen. Lillhärdal gick om både Tandsbyn M/O i tabellen efter seger mot M/O och är nu på lite säkrare mark ovanför kvalstrecket.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Norrlandsderbyt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:09  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollzse  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:51  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från Ope IF dam - Sundsvalls DFF2 2-0  
  av Stefan Roos | Igår - 22:34  
 

. Foto: Stefan Roos

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Maj 2025 - 19:16 OAVGJORT EFTER SEN KVITTERING AV SPORRONG
17 Maj 2025 - 19:12 Matchens prestation
17 Maj 2025 - 17:41 I alla fall en poäng
17 Maj 2025 - 17:00 uddamåls förlust
17 Maj 2025 - 14:25 Startelvan i eftermiddag
17 Maj 2025 - 10:50 Div 2 - seriefinal för IFK Östersund och botten möte för Ytt
17 Maj 2025 - 09:07 Helgens matcher
17 Maj 2025 - 06:50 Inför matchen: ÖFK - Sandvikens IF
16 Maj 2025 - 18:23 Rapport från träningen
15 Maj 2025 - 21:36 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2025 - 15:32 Prestigemöte mot Sandvikens IF på lördag
15 Maj 2025 - 10:06 Träningstider
14 Maj 2025 - 23:07 inlägg av Hoppfull och Håkan Olsson
14 Maj 2025 - 21:18 Före detta ÖFK mittfältaren Brwa Nouri kan än
14 Maj 2025 - 13:55 Slutspel Senior-DM Herrar 2025
13 Maj 2025 - 14:44 ICA Maxi Fotbollscamp
13 Maj 2025 - 10:27 Kalipha Jawla spelade allsvenskt i går
13 Maj 2025 - 10:20 Nebiyou Perry har aldrig varit så bra som nu - Trissvinnare
13 Maj 2025 - 06:44 dubbla bortamatcher för Röd/Vitt
12 Maj 2025 - 22:52 .Ali Suljic - fick högsta poängen trots blundern vid målet
 
 
 
4
kommentarer
Spelomgång 10 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 22 Jun 2026 - 22:37
Ledning nu med 7 poäng fö
3
kommentarer
Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
av Haldo Jonsson | 22 Jun 2026 - 16:02
Jabir Abdihakim Ali Foto Haldo Jons
2
kommentarer
Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 15:04
Bilden från Ali Suljics f
1
kommentar
ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng 
av Haldo Jonsson | Igår - 21:53
Dags att ändra på det nu
1
kommentar
Tufft motstånd i Svenska Cupen 
av Haldo Jonsson | 24 Jun 2026 - 20:25
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook