Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK FORTFARANDE OBESEGRADE I SVENSKA CUPEN
av Martin Nylander
Publicerad 28 Feb 2026 - 17:53 Uppdaterad 28 Feb 2026 - 20:10

Degerfors - ÖFK 1-1 (0-0)

Foto: Barbro Fundin Hedlund

Bortamatch i Svenska Cupen mot Degerfors IF (DIF) på Stora Vallas B-plan. Degerfors är ett lag ÖFK historiskt haft svårt mot på bortaplan. Förväntningarna inför matchen var höga, skulle ÖFK återigen kunna upprepa sin fina insats mot IFK Göteborg och hota ett lag från Allsvenskan. Hemmalaget kom från en drömstart i cupen där man hemmabesegrade Trelleborgs FF med 3-0. Ett resultat som var minst något mål för stort sett till Trelleborgs första halvlek där man var minst lika bra som DIF.

ÖFK mönstrade följande startelva; Melker Uppenberg - Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren - Daniel Miljanovic, Simon Marklund, Luka Bozickovic, Amar Begic, Yannick Adjoumani - Abel Stensrud och Edgar Navassardian

Ersättare var; William Tönning, Jonathan Westerberg, Abodi Qasem, Emil Özkan, Molls Donald, Michael Oluwayemi, Curtis Edards, Elliot Caarls och Eseg Yossief

Första halvlek slutar mållös efter att DIF haft mest boll och där ÖFK legat lågt och krympt ytorna för hemmalaget offensivt. Inget av lagen mäktade med ett avslut på mål. ÖFK kändes trygga defensivt och satsade på långa bollar upp mot jagande Stensrud och Navassardian.

Andra halvlek får en helt annan karaktär ur både ÖFK och DIF perspektiv. ÖFK går högre i banan samtidigt som man behåller intensiteten i presspelet. I 50 matchminuten slår Miljanovic ett inlägg från höger mot Navassardian, han möter bollen med huvudet men nicken går över. I 53 matchminuten skapar hemmalaget en chans där Neteabay kan skjuta men Uppenberg tippar bollen till en resultatlös hörna. I 55 matchminuten kan hemmalaget genom Raferty avsluta rakt framifrån men återigen kan Uppenberg rädda. I 56 matchminuten kommer 0-1 till ÖFK. Navassardian driver in från vänster och spelar snett inåt bakåt till Stensrud som via ett skott till vänster om hemmamålvakten kan ge bortalaget ledningen. Målet leder till ett betydligt aktivare hemmalag och det tryck man skapar resulterar i 1-1 i 60 minuten. Raferty skjuter rakt framifrån och Uppenberg räddar men släpper en retur som Sebastian Ohlsson kan placerar in i mål. I 85 matchminuten är vi beredda att notera 2-1 till hemmalaget, dock står Suljic för en brytning av mycket hög klass. I den sista matchminuten får ÖFK till ett rejält tryck på hemmalaget utan att hitta ett avslut på mål. Matchen slutar 1-1. I den 79 matchminuten gjorde en pigg Curtis Edward återkomst i ÖFK tröjan.

Sammanfattning av matchen. ÖFK har hållit nollan i tre raka halvlekar, och dessutom inte förlorat på 4 halvlekar, mot allsvenskt motstånd, det är en styrka som heter duga. Dessutom gör man detta med ett lag som ännu inte kan anses samspelta. Det känns inte rätt att lyfta fram någon enskild spelare denna dag då alla verkligen jobbar hårt för laget. Defensiven vill jag påstå håller väldigt hög klass, inte superettanklass utan högre. ÖFK båda anfallare jobbar kopiöst hårt och det gör man under hela matchen vilket är starkt. Det man saknar idag är en spelare som kan ta emot och hålla i bollen i offensivt läge, men den spelaren kanske kommer. Dagen match är återigen en stark prestation mot allsvenskt motstånd där ÖFK inte ska skämmas för den bärgade poängen.

Martin Nylander

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatt skrev | 1 Mar 2026 - 08:25
Imponerade av öfk ser lovande ut.
Vi ses på arenan på söndag.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK  
  av Lasse Granbacka | Idag - 17:10  
 

ÖFK - Sandviken 2-1 (1-0)

ÖFK fick målljubla två gånger mot Sandviken Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 16:38  
 

Simon Marklund vänder ut mot plan efter att han har gjort 2-0. Foto: Thord-Erik Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Resultat spelomgång 4 div.4 Jämtland 2025  
  av Lasse Granbacka | Idag - 16:15  
 


Svår omgång sist och inte många rätt! Samlad omgång och M/O gick på nock i förra omgången och slog Brunflo med 9 – 1!
Hede, IFK Östersund Ungdom och Berg ,på tredje plats, utan förlust i serien.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:51  
 

Målskytten ochTrissvinnaren Curtis Edwards. Foto Thord-Erk Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Apr 2025 - 13:14 äntligen seriepremiär för kamraterna
8 Apr 2025 - 11:24 Landslagsspel för Elira Gashi, Ope IF
8 Apr 2025 - 11:09 Den som vill kan ta lärdom av professor Torbjörn Stockfelt
7 Apr 2025 - 21:37 Ahmed Bonnah har i år kraftigt höjt sin nivå - blev Trissvin
7 Apr 2025 - 15:26 hemmapremiär i div 1 norrland
7 Apr 2025 - 11:03 Träningstider ÖFK denna vecka
6 Apr 2025 - 19:05 Frank Stople bäst av alla ÖFK- spelare mot Landskrona enligt
6 Apr 2025 - 18:10 Om före detta ÖFK- mittbacken Myroslav Mazur
6 Apr 2025 - 16:12 vinst i genrepet för kamraterna
5 Apr 2025 - 22:55 Nu måste det bli ett slut på tokerierna i eget straffområde
5 Apr 2025 - 21:22 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:45 ÖFK - Landskrona BoIS 3- 3 (2-0)
5 Apr 2025 - 19:16 Matchens prestation
5 Apr 2025 - 17:43 Matchens överraskning
5 Apr 2025 - 17:37 Lite repris
5 Apr 2025 - 14:09 Startelvan
5 Apr 2025 - 10:24 Är det även toppen i Östersund för Landskrona?
4 Apr 2025 - 22:59 Inför matchen: ÖFK - landskrona
4 Apr 2025 - 22:57 En hemmapremiär i dur - Något nytt har skapats som vi alla k
4 Apr 2025 - 22:33 På dagen för nio år sedan var en fantastiskt dag i ÖFK:s his
 
 
 
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | 15 Maj 2026 - 14:55
Förutsättningar finns f&#
3
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook