Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

SÅ SKA GEFLE IF SPELA MOT ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jul 2023 - 14:01 Uppdaterad 21 Jul 2023 - 19:00

Ligga lägre, vara aggressiva i försvarsspelet och sedan kontra med all kraft. Så vill Mikael Bengtsson att hans Gefle ska spela.

Hör hans tankar inför helgens hemmamatch mot Östersund.

Gefles tränare Mikael Bengtsson: Försvarande lag på träningen var otroligt aggressiva i sitt försvarsspel för att när dom sedan vann boll gå stenhårt i en kontring. Precis den matchplan som Gefle visat upp hela säsongen och specifikt kanske de senaste matcherna.

– Det är en övning som vi kör ungefär varje vecka, sen är det saker i den övningen som vi pratar om och skruvar på. Jag tyckte det blev bra, jag är nöjd med saker vi justerar och hur vi gör det, säger Bengtsson.

Hur mycket påminner den här övningen om hur ni vill spela på lördag?

– Jo men jättemycket, det är ingen hemlighet. Det är så vi ser ut och så vi har bestämt att vi vill jobba. Sen vill vi självklart göra saker bättre i det och det måste vi träna på. Bli ännu bättre i vårat försvarsspel men självklart också i hur vi ska göra när vi väl vinner bollen

Vad finns att säga om tabellen som är så oerhört jämn? Det skiljer enbart tio poäng mellan kval uppåt och kval nedåt till exempel.

– Ja, vi har ändå tagit sju poäng på nio möjliga nu, men är trots det nära negativt kval. Det kan gå hur som helst och det är ju en klyscha att säga det men, det går inte att titta på tabellen. Nästa omgång kommer den att se annorlunda ut och om ytterligare en omgång kommer den att se annorlunda ut igen. Det kommer pendla och lag kommer att åka upp och ner hela tiden. Det är så pass många poäng kvar att spela om att det kommer hinna hända så mycket, det är jag helt övertygad om.

Vad behöver ni tänka på specifikt med Östersund som motståndare?

– Vi har ju valt den vägen att vi först och främst ser till att sätta vårat spel, det är de viktigaste känner vi och det vi ska göra. Sen är det klart att alla lag har olika styrkor och svagheter som vi kommer ta hänsyn till genom att titta på vårt eget spel och reflektera över vad vi ska förstärka eller belysa för att vara mer vaken på dom vi möter. Det är inte så att vi ändrar supermycket för att vi till exempel då möter Östersund, men det är några nycklar och några detaljer som vi kommer att trycka på, avslutar Bengtsson.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Apr 2025 - 15:27 genrep för kamraterna
1 Apr 2025 - 10:15 Det är skillnad på försvar och försvar
1 Apr 2025 - 09:56 Juniorfotboll i ÖFK
31 Mar 2025 - 16:45 Att ÖFK vinner en seriepremiär är nästan unikt
31 Mar 2025 - 10:39 Nye Adrian Edqvist stiger fram - blev Trissvinnare mot Trell
30 Mar 2025 - 21:53 Livani hade en plan B - den gav tre poäng
30 Mar 2025 - 18:22 förlust för ifk, en trän match kvar innan premiären
30 Mar 2025 - 17:53 ÖFK nollade Trelleborg i skön bortaseger i premiären
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
 
 
 
4
kommentarer
Nu är ÖFK med i matchen
av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14
4
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ope IF - Järpens IF 1-0 (1-0)
4
kommentarer
Spelomgång 3 div.4 Jämtland 2025
av Lasse Granbacka | 8 Maj 2026 - 22:56
3
kommentarer
Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
av Haldo Jonsson | Igår - 14:55
Förutsättningar finns f&#
3
kommentarer
Äntligen flyt
av Per Lagerbäck | 13 Maj 2026 - 21:56
Tack tränare Miljanovic fö
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook