Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

UPPLÄNNINGEN PONTUS JOHANSSON NY KLUBBCHEF FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 24 Jul 2025 - 21:04 Uppdaterad 24 Jul 2025 - 21:25

Kommer närmast från Bodens BK där han tidigare var klubbchef.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande

Efter en noggrann rekryteringsprocess kan Östersunds FK nu stolt presentera Pontus Johansson som ny klubbchef. Pontus tillträder tjänsten den 8 september och kommer fram till dess att fullfölja överlämningen hos sin nuvarande arbetsgivare, skriver ÖFK;s hemsida.

Pontus Johansson kommer närmast från rollen som klubbchef i Bodens BK, där han med framgång lett klubbens arbete både organisatoriskt och ekonomiskt. Under sin tid i Boden har Pontus gjort sig känd som en modern, relationsdriven ledare med en stark förmåga att skapa och utveckla samarbeten – såväl inom idrottsrörelsen som i näringslivet. Hans erfarenheter som klubbchef och hans strategiska tänkande gör honom väl rustad att leda ÖFK in i nästa fas.

– Det känns otroligt spännande att få den här möjligheten. Mitt första fokus blir att lära känna organisationen och människorna som verkar i och omkring klubben. Samtidigt vill jag snabbt skapa mig en bild av staden i stort och börja bygga relationer. Min ambition är att ÖFK ska vara en stabil och ambitiös förening från ungdomsverksamheten hela vägen upp till seniornivå, säger Pontus Johansson.

Pontus är född och uppvuxen i Alunda utanför Uppsala. Som tolvåring började han spela i Sirius ungdomsakademi, och flyttade därefter till västkusten och IFK Göteborg. Som målvakt noterades han för starka insatser i U17-, U19- och U21-Allsvenskan och spelade även för klubbar som Stenungsund, BKV Norrtälje, BK Häcken och Gimo IF FK.

Efter spelarkarriären startade Pontus ett företag inom fotbollsutveckling med fokus på unga spelare och ledare. Han har dessutom erfarenhet från näringslivet, bland annat som arbetsledare på Ramudden och som medgrundare till en padelhall – erfarenheter som ytterligare bidragit till hans kontaktnät och förståelse för samverkan mellan idrott och näringsliv.

– Ett av mina tydligaste minnen är från när ÖFK säkrade avancemanget till Superettan efter bortasegern med 1–0 mot Sirius på Studenternas. Det var stort – och därefter har jag naturligtvis följt klubbens resa genom Allsvenskan och Europaspelet, säger han.

– Vi ser med stor tillförsikt fram emot Pontus tillträde och det fortsatta arbetet med att utveckla klubben på alla plan – en ledare som kombinerar fotbollskompetens, modernt ledarskap och en stark vilja att bygga långsiktiga relationer, säger Bengt Olofsson och Daniel Molander i ett gemensamt uttalande.

Peter Uneby, ordförande i BBK Fotboll, säger i en kommentar:

– Vi är glada för Pontus skull och önskar honom all framgång i sin nya utmaning. Han har gjort ett enormt avtryck inte bara i vår förening utan i hela fotbolls-Boden. Pontus kommer att vara saknad, men ingen är oersättlig och arbetet med att utveckla vår förening fortsätter med full kraft.

– Vi har kommit överens med ÖFK om att Pontus blir kvar en del av hösten för att göra ett smidigt avslut och vi jobbar på att hitta en ersättare som vi hoppas kunna presentera inom kort..

Pontus gör sin första arbetsdag i sin nya klubb den 8 september

 
 
1 Kommentar:
Gäst: lärarstudent skrev | 27 Jul 2025 - 12:04
Ge kommunikationsavdelningen i uppdrag att uppdatera sitt språk, ex varifrån/vartifrån och skillnaden mellan han och honom.
Det ger ett bättre intryck när man läser information från ÖFK
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Träniingsmatch mot norska Rosenborgs BK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 16:56  
   
  Läs mer...  
 


 
  Seriefinal  
  av Torsten Lundqvist  | Idag - 07:17  
  Matchreferat  
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 22 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:08  
 

Då har vi kommit till sist omgången av seriespelet i div 4 Jämtland – Härjedalen.
Ett lag till som försvunnit från årets seriespel då Åre Slalomklubb blivit utesluten eller själv kastat in handduken då dem är ohjälpligt sist i tabellen.
Hede i topp inför sista omgången men har spelat klart och ligger på samma poäng som Frösö som har en match kvar mot Tandsbyn.
Frösö behöver minst en poäng för att ta seriesegern. Intressant att se hur Jämtland-Härjedalens fotbollsförbund hanterar att två lag försvunnit från årets serie när det gäller uppflyttning från div 5.
Vi får även avvakta tills div 3 serien spelat klart. Det ser ut som om det är Cosmos som ligger sämst till av Jämtlandslagen i div 3 att åka ned till div 4

 
  Läs mer...  
 


 
  Tillåta w.o i division 4, eller inte?  
  av Elitfyran | Igår - 13:55  
 

"Elitfyran" har gjort ett intressant inlägg i forumet som är värt att lyfta ut till ett egen artikel.

Vad tycker ni? Skall de vara tillåtet med att få lämna w.o i alla våra serier?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Jul 2025 - 15:36 Tips o tankar inför höstsäsongen
31 Jul 2025 - 11:29 Philip Bonde nu klar för Västerås SK
31 Jul 2025 - 11:10 I dag träffade jag två revanschsugna spelare - fem snabba fr
31 Jul 2025 - 10:43 Ifks herr o dam spelar höst omgången, herr lirar uppflyttnin
31 Jul 2025 - 05:23 IFK Östersund distriktsmästare herr senior 2025
31 Jul 2025 - 05:12 IFK Östersund distriktsmästare dam senior 2025
30 Jul 2025 - 21:47 Det finns en hel del som talar för på att ÖFK kan vinna mot
29 Jul 2025 - 23:02 Värsta smällen någonsin för ÖFK - Förnedringen i Sundsvall -
29 Jul 2025 - 10:45 Ny anfallare klar för ÖFK
29 Jul 2025 - 10:42 Chovanie Amatkarijo -Trissvinnare i sin första match i ÖFK
28 Jul 2025 - 19:53 Om före detta spelarna i ÖFK Dino Islamovic och Kalipha Jawl
28 Jul 2025 - 17:47 Nebiyou Perry och Chovanie Amatkarijo bäst mot Örgryte
28 Jul 2025 - 17:37 Om vilka lag som kan gå vidare till allsvenskan
28 Jul 2025 - 17:28 Albin Sporrong - Sagt efter matchen
28 Jul 2025 - 13:38 Dm Final senior dam 2025
28 Jul 2025 - 08:16 dm final senior herr 2025
28 Jul 2025 - 07:47 En svart söndag på Gamla Ullevi
27 Jul 2025 - 17:52 ÖFK - Alldeles för dåligt, allt kan bli bättre
27 Jul 2025 - 17:39 Matchens överraskning
27 Jul 2025 - 17:38 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
9
kommentarer
Spelomgång 21 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | 24 Sep 2026 - 21:22
5
kommentarer
Spelomgång 22 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | Igår - 21:08
Då har vi kommit till sist omg
5
kommentarer
Tillåta w.o i division 4, eller inte?
av Elitfyran | Igår - 13:55
"Elitfyran" har gjort ett i
4
kommentarer
Frösö IF-Tandsbyns FK söndag 13:00 LF Jämtland Arena 
av | 30 Sep 2026 - 21:12
1
kommentar
I går var det återsamling - Det mesta såg bra ut, men lite oroande var det 
av Haldo Jonsson | 30 Sep 2026 - 11:09
Det är nu som agnarna ska skil
 Skrivet den Tis 16 Jun 21:16
 Skrivet den Sön 13 Sep 09:37
 Skrivet den Lör 29 Aug 10:55
fotbollz.se på Facebook