Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK GICK VIDARE I SVENSKA CUPEN - RÄTTVIS VINST ÖVER KARLSTAD
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Aug 2023 - 19:20 Uppdaterad 23 Aug 2023 - 22:06

IF Katrlstad - ÖFK 1-2

ÖFK har goda minnen från Svenska cupen. Vi har alltid hoppet att dessa bedriften ska upprepas. Därför är cupen en viktig del i ÖFK:s fotbollsverksamhet.

Det är oftast aldrig inte lätt att spela mot ett lag i de lägre divisionerna. De höjer sin förmåga och har inget att förlora. Att skälpa ett bättre lag är alltid nöjsamt och meriterande.

ÖFK har inte alltid lyckats mot lag i lägre divisioner. De har åkt på några rejäla smällar under åren. Vi hoppas att ÖFK ska lyckas bra ikväll.

Startelvan.

Aly Keita, Jakob Hedenquist, Ziad Ghanoum, Theodore Rask, Yannic Adjoumani, Erick Brendon, Albin Sporrong, André Nader, Simon Marklund, Calvin Kabuye, Malcolm Stolt

Matchen kan börja

Det blev en chockstart för ÖFK. Karlstad gjorde mål på hörna i tredje minuten på nick. Det styrkte Karlstad och de presterade bra för att vara ett div 1.lag.

ÖFK kände man inte riktigt igen . Man hade svårt att få upp tempot i passningarna och såg lite loja ut.

ÖFK åstadkom inte så mycket i den första tjugo minuterna. Karlstad hade mera boll och ville framåt i banan. ÖFK kom upp i några sporadiska anfall.

När det var befogat med mera kritik, så gjorde ÖFK, något överraskande, mål i 18:e minuten. Det kom som en blixt från klar himmel och det var ett snyggt mål. Efter en löpning av Calvin upp i banan med boll upp i banan passade till Marklund som behärskat sköt intill målvaktens vänstra stolpe.

Efter målet blev det bättre fart på ÖFK och efter ytterligare några minuter började vi känna igen ÖFK.

De höjde intensiteten i spelet, flyttade upp laget. De hade mera boll och Karlstad fick svårt att hänga med.

ÖFK skapade flera spelkombinationer och en del djupledslöpningar i anfallsläge och tog över matchen. Karlstad fick slå ifrån sig. I sista delen av matchen var det i stort sett ett lag på banan.

Efter ett ha börjat matchen svagt så kom ÖFK så mera och mera in i matchen och styrde och ställde så första halvlek blev godkänd av ÖFK.


När andra halvlek sate igång så trodde man att ÖFK skulle avgöra ganska snabbt med tanke på överlägsenheten i slutet av första halvlek, men så blev det inte riktigt.

Karlstad fick i inledningen av andra halvlek mera att säga till om. De blev aggressivare och flyttade upp spelet, men åstadkom ändå inte speciellt mycket i chansväg.

I 57:e minuten kom Karlstad i läge på ganska när håll. Målet räddade Keita med en fotparad. Han blev sedan liggande skadad i foten. Man befarade det värsta, men efter en stund reste hans sig och kunde fortsätta matchen. Det var Karlstads bästa chans i andra halvlek. Efter det skapade Karlstad inte mycket.

ÖFK kom igen och hade en riktigt bra period 1 55- 65:e minuten då de dominerade stort.

Under resten av halvleken var ÖFK bättre än Karlstad.

Några noteringar:

70:e minuten var Calvin ensam med målvakten räddade på nära håll.

I 61:e minuten fick Stolt en chans på en löpboll, men målvakten hann före.

I 79 minuten kom tre nya spelare in. Det var Musolitin, Sinyan och Österström. Ut gick Brendon, Stolt och Nader.

Musolitin var pigg och noterade ganska snabbt efter inbytet två skott, som tyvärr inte var välriktade.

i 85:e minuten avgjorde Kalvin välförtjänt med ett mål efter passning av Marklund.

ÖFK höll emot bra de minuter som återstod.

Slutsatsen av matchen var att Karlstad stack upp några gånger under matchen, men att ÖFK genomgående var det bättre laget och kunde vinna rättvist.

Skönt var det att slippa förlängning med tanke på den kommande matchen mot Trelleborg.

Adjoumani, Kabuye och Simon Marklund tillhörde det bättre spelarna denna gång.

ÖFK kunde nöjda åka hem efter en veckas bortavaro.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tvivlande skrev | 24 Aug 2023 - 21:11
Öfk vann utan att imponera.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards matchen lirare mot Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:35  
 

Foto Micke Olofsson

ÖFK:s spelare betygsattes mycket högre än Sandvikens

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund möter Kubikenborg i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:41  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK möter FC Järfälla alternativt FC Arlanda i Svenska cupen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026  
  av Lasse Granbacka | Idag - 08:37  
 


IFK Östersund Ungdom toppar tabellen och har inte tappat några poäng hittills. I botten av tabellen tog Lillhärdal sina första poäng då man vann mot Åre borta. Hede fortsatt tvåa trots förlusten mot Ås men tabellen haltar då alla inte har spelat 4 matcher. Matchen Lillhärdals IF - Norra Lits IF är från omgång 3 och matchen Lillhärdals IF - IFK Östersund Ungdom tippar jag nästa vecka då den spelas i omgång 6.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Mar 2025 - 21:45 Resultat träningsmatcher
9 Mar 2025 - 21:27 Det finns detaljer som ÖFK måste rätta till
9 Mar 2025 - 21:26 Nu har Powell och Gabrielsson gjort avtryck på Färöarna
8 Mar 2025 - 20:27 Hårt arbete väntas för ÖFK:s styrelser - kanske måste vi all
7 Mar 2025 - 23:05 ÖFK värvar från Danmark?
7 Mar 2025 - 10:45 Något att tänka på för ÖFK?
6 Mar 2025 - 10:08 Träningsmatcher i helgen
5 Mar 2025 - 13:00 Örebro SK - ÖFK 3-1 (2-0)
5 Mar 2025 - 11:10 Startelvan
4 Mar 2025 - 08:12 Ny träningsmatch mot Örebro SK
3 Mar 2025 - 21:55 Trelleborgs FF och Karlbergs BK gjorde det igen
3 Mar 2025 - 13:28 ÖFK träningslediga i fyra dagar - se träningsschema
2 Mar 2025 - 14:51 Mållöst mellan IFK Östersund och ÖFK
2 Mar 2025 - 13:07 Startelvan i dag
1 Mar 2025 - 16:49 ÖFK - GIF Sundsvall 0-2 (0-0)
1 Mar 2025 - 15:17 Startelvan mot GIF Sundsvall
28 Feb 2025 - 21:31 Kort rapport från träningen.
28 Feb 2025 - 16:00 Örebro SK - ÖFK
28 Feb 2025 - 14:28 hemmapremiär för dam. förlorade med 0-1 (0-0)
27 Feb 2025 - 20:24 Resultat träningsmatcher
 
 
 
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
5
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | Idag - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
5
kommentarer
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
3
kommentarer
Starkt vinna säkert
av Per Lagerbäck | 17 Maj 2026 - 15:12
Ja, starkt av ÖFK att vinna s&
1
kommentar
Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala 
av Haldo Jonsson | 17 Maj 2026 - 23:07
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook