Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

NYA KRAFTTAG AV ÖFK - THOMAS GABRIELSSON NY HUVUDTRÄNARE FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Sep 2024 - 11:44 Uppdaterad 23 Sep 2024 - 11:49

Thomas Gabrielsson kommer ej medverka under tisdagens bortamatch mot Gefle IF som aktiv ledare, utan kommer tillträda fullt ut i sin roll vid hemkomsten till Östersund efter matchen.


Idag måndag kan Östersunds FK presentera att man gjort klart med Thomas Gabrielsson som ny huvudtränare för klubben. Tillsammans med Fredrik Aasmund Eliassen kommer de båda leda laget i en tränarduo. Med erfarenheter från Västerås SK, Helsingborgs IF, Sandvikens IF och senast Oskarshamns AIK, så blir Östersund och ÖFK Gabrielssons nästa anhalt. Vi önskar honom varmt välkommen till Jämtland!

Thomas är född och uppvuxen i den Schweiziska staden Genève, bara ett stenkast från Alperna. Som liten fick han växa upp med både Svenska och Franska som huvudspråk, vilket är något som han senare i livet uppskattar mycket och som ofta kommer väl till hands i fotbollens värld.

I Schweiz var finanssektorn den huvudsakliga sysslan för Thomas innan fotbollen tog över till en permanent basis. Efter att den nuvarande Allsvenska klubben Västerås SK hade hört av sig gällande en tränarroll i klubbens P19 lag var det nu dags att packa väskan och flytta till Sverige. Efter imponerande resultat och ett år på posten i ungdomslaget fick han nu chansen i rollen som assisterande tränare i A-laget. Därefter tog Thomas över rollen som huvudtränare och ledde laget upp till Superettan.

Resan gick därefter vidare till Skåneklubben Helsingborgs IF som assisterande tränare vid sidan av Olof Mellberg. Ett år senare tillkom en möjlighet med en kombinerad roll som sportchef och huvudtränare i Sandvikens IF, vilket blev Thomas nästa roll innan han genomförde ett sista stopp som huvudtränare i Ettan-klubben Oskarshamns AIK.

Nu är det dags för en ny utmaning och möjlighet i Östersund, där han tillsammans med Fredrik Aasmund Eliassen kommer leda laget i en tränarduo säsongen ut till att börja med.

-Jag är jätteglad att ha fått chansen att komma upp hit till Östersund. Jag är väldigt taggad och ser verkligen fram emot att jobba hårt och ge allt för att vi ska lyckas med våra målsättningar, säger Thomas Gabrielsson.

-Det känns väldigt bra att få Thomas på plats för att stärka upp vår ledarstab inför avslutningen av serien. Thomas är en mycket kompetent fotbollstränare som också hunnit samla på sig viktig erfarenhet utifrån tidigare uppdrag.

Med Thomas och Fredrik får vi ett extremt dedikerat och hårt arbetande ledarpar som kommer göra allt för att ge laget en stark avslutning på serien, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

Thomas Gabrielsson kommer ej medverka under tisdagens bortamatch som aktiv ledare, utan kommer tillträda fullt ut i sin roll vid hemkomsten till Östersund efter matchen, skriver ÖFK på sin hemsida.

Varmt välkommen ännu en gång hälsar vi Thomas Gabrielsson!

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: Ecke skrev | 24 Sep 2024 - 10:57
Tror inte ÖFK varken är särskilt attraktivt just nu, eller för den delen kan erbjuda ett ekonomiskt lockande kontrakt.
Spontant så känns det som att detta är någon som Stefan litar på och "vet vad han får". Förmodligen det bästa utifrån situationen, litar på Stefans omdöme här så Fredrik får någon "stöttning":

Sen efter säsongen så tror jag ÖFK på många plan behöver fundera på vilken riktning man vill gå hur man skall ta sig ditt. Det räcker inte med "Vi ger oss aldrig"....
3
Gäst: @Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 22:26
Det? Du har sett för mycket Stephen King🤣
1
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 17:33
Undrar om det frågade Agne Svärd?
2
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 17:31
Nämn en tränare som inte fått sparken, Hasse Backe ex, har fått sparken några gånger bla från Finland landslag, var förbundskapten men tog inte en seger! Men kom ju tillbaka som expert i TV.
1
Gäst: Realist1 skrev | 23 Sep 2024 - 13:39
Spontant känner jag samma frågetecken som "Ulan bator", avskedad från sina två senaste arbetsgivare (Oskarshamn och Sandviken) känns lite oroväckande. Hade hellre tagit någon tränare som gjort succé i div. 2 exempelvis. Sedan undrar jag hur de kan ha råd med en ny tränare i det ekonomiska läge som råder nu. Men men, vi får hoppas på det bästa hur som helst.
3
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Sep 2024 - 13:28
Vi ska inte såga honom heller inte höja honom till skyarna. Vi ska vänta och se.
3
Gäst: Ulan bator skrev | 23 Sep 2024 - 12:32
Så en tränare som precis fått sparken från en division 1 klubb pga dåliga resultat ska rädda ÖFK.
Känns stabilt.
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
 


 
  Hudik på besök  
  av Classe Olofsson  | Igår - 04:51  
 

Lördag 25/4 kl 13 Jämtkraft Arena....IFK Östersund - If Team Hudik , Välkommen

 
 


 
  DM-Slutspel har påbörjats  
  av Klaus Kurzawa | 21 Apr 2026 - 12:58  
 

Slutspelsdatum skall, enligt inbjudan, spelas enligt följande:
• Kvartsfinaler ska ha spelats innan tisdag 30/6
• Semifinaler ska ha spelats innan 25/7
• Finalerna spelas tisdag 28/7, Jämtkraft Arena

Då inbjudan gick ut redan 8 januari borde det inte vara problem att ha planerat in dessa datum.

I slutspelet var det fri lottning hemma/borta-lag

 
  Läs mer...  
 


 
  Kuben borta för kamraterna  
  av Classe Olofsson  | 21 Apr 2026 - 12:33  
 

Söndag 26/4 kl 12,30 NP3 Arena ... Kubikenborgs if - IFK Östersund

 
     
 
Nyhetsarkiv
9 Jan 2025 - 22:25 Ope IF herrar har påbörjat träningen
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 13:43 Myssjö-Ovikens IF har fått stipendium
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv
7 Jan 2025 - 22:05 Ytterhogdal IK satsar mot 2025. 🏐🏐🏐
7 Jan 2025 - 21:41 Det bli en spännande säsong - På torsdag börjar träningen i
7 Jan 2025 - 10:52 Det står nu klart att Kiarash Livani får vara huvudtränare f
7 Jan 2025 - 09:55 Träningsstart i ÖP- Hallen
6 Jan 2025 - 22:50 Om Sebastian Karlsson Grach och Saman Ghoddos
5 Jan 2025 - 19:52 Unik lista - bästa målskyttarna under 2000- talet
4 Jan 2025 - 18:13 Tredje nyförvärvet klar- det blir backen Adrian Edqvist från
4 Jan 2025 - 12:43 Allhallen i Krokom ännu inte godkänd för användning
3 Jan 2025 - 13:36 Ny huvudtränare i Ope herr - Anneli Andersén
2 Jan 2025 - 22:38 Vi minns alla som hade löd i skorna - Brian Wake den mest må
31 Dec 2024 - 21:52 Vi minns: Årets känslofullaste mål
31 Dec 2024 - 17:33 Vi minns: Årets viktigaste mål
30 Dec 2024 - 22:49 Om Jakob Hedenuist och Ken Sema
30 Dec 2024 - 17:21 ÖFK:s lagbygge
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst
4
kommentarer
Matchens överraskning 
av Lars Larsson Stockholm | 19 Apr 2026 - 17:16
4
kommentarer
DM - Slutspelet för seniorer har blivit lottade
av Klaus Kurzawa | 12 Apr 2026 - 13:08
Slutspelsdatum skall, enligt inbjud
3
kommentarer
Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg
av Haldo Jonsson | 20 Apr 2026 - 20:34
Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nil
2
kommentarer
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0) 
av Niclas Sundström | 19 Apr 2026 - 15:51
Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)&nb
1
kommentar
Blek insats, men bra forcering.
av Per Lagerbäck | 19 Apr 2026 - 17:28
ÖFK började svagt, och de
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Mån 6 Apr 22:36
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook