Startsidan...
  Forum
  Krönika
   
  Videoklipp
   
   
  Kommande matcher
  Länkar
   
  Medarbetare
   
  Kontaktformulär
   
  Sökning
  Skriv en nyhet
   
  Bli medlem
  Om FotbollZ.se
   
  Vill du skriva på fotbollz.se?
  Gör fotbollz.se till din startsida
OFK Supporters
tabell Tabell SvFF Min fotboll 
besök Websupport
 

ÖFK - ÖREBRO SK 4-3 (3-2)
av Hasse Thor
Publicerad 28 Okt 2023 - 20:21 Uppdaterad 31 Okt 2023 - 17:29

En del pessimistiska räknenissar såg fortfarande ett hot mot ÖFK:s fortsatta existens i Superettan. Efter lördagseftermiddagens målorgie tillsammans med gästande Örebro SK 4-3 (3-2) är dock alla tvivel undanröjda.

ÖFK tar ledningen efter André Österholms nickmål. Foto:Thord-Eric Nilssson

Lite rockader i backlinjen i och med förkylning på Theodore Rask och en avstängd Yannick Adjoumani. Jakob Hedenquist och Ziad Ghanoum in i stället. Piggast start hos gästerna och giftige Kalle Holmberg med en nick efter fyra minuter. Avaktande spel inledningsvis innan ÖFK sätter 1-0 efter sju minuter. André Österholm smyger in i mitten efter en utflykt på vänsterkanten och vidarebefordrar med pannan ett perfekt inlägg från Mykola Musolitin

Hemmalagets första rejäla besök på offensiv planhalva och stora problem vidare för dom rödsvarta med dom svartvita närkingarnas höga och intensiva press. 1-1 också helt följdriktigt efter 23 minuter när Holmberg från straffpunkten ungefär hittar en lucka mellan benen på Aly Keita i hemmaburen. ÖFK hittar efterhand in i matchen och en för dagen mycket pigg Mykola Musolitin med en bra möjlighet tillsamman med Malcolm Stolt.

Ny ledning för ÖFK igen efter 34 minuter. Österhholm sätter sitt andra mål fint framspelad av Albin Sporrong. Fin period nu av hemmalaget och 3-1 efter 52 minuter. Musolitin drar en motståndare i straffområdet och sätter lädret i nät efter bra förarbete av Österholm. Säg dock den lycka som varar beständigt, 3-2 genom gästernas Lucas Shlimon via en snygg skruv i krysset.

Öppna spjäll och raka rör alltså i första men betydligt lugnare inledning på andra halvan. Christian Järdler, Örebro-tränaren, gör ett dubbelbyte men ingen direkt effekt. Efter en kvart istället ett bra upplopp av Sporrong men Musolitin tätt över. Musolitin två minuter senare med fint pass till Stolt som drar nån våning för högt. Mycket bra period nu av ÖFK. ÖSK sticker upp och en bra möjlighet för Samuel Kroon men Keita med på dom så kallade noterna.

Med dryga kvarten kvar Musolitin och Österholm ut och in med Calvin Kabuye och Jakob Johnson. Dubbelchans för hemmalaget efter 79 minuter men William Eskelinen i Närke-buren med två fantastiska parader. 4-2 i stället minuten senare genom Sporrong snyggt framspelad av Hedenquist. Sporrong ut med sju minuter kvar och Mansour Sinyan ersätter. Kontraktet mer eller mindre i hamn men lite spännig med två ordinarie minuter kvar sedan Holmberg satt 4-3 på straff men närmare kom man inte. ÖFK reder ut dom fem tilläggsminuterna på ett förträffligt sett.

På det sportsliga planet klang och jubel i hemmaleden och om allt runt omkring fungerar finns det en fin grogrund för 2024, ÖFK är ett stabilt Superettan lag. En fin insats den här gången mot ett svårspelat och duktigt motstånd, Örebro Sportklubb. Stabilt över hela linjen men en extra blomma till Mykola Musolitin, ständigt igång, ständigt alert och ständigt farlig på sin vänsterkant. André Österholm, två mål och ett målpass bör naturligtvis också framhållas liksom Albin Sporrong som väl gjorde sin bästa match i ÖFK-tröjan. Mittfältare över hela linjen alltså, ÖFK:s placering också på övre mittfältet i tabellen, gott så!

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 29 Okt 2023 - 19:55
En som överraskade var Andre Österholm, med två mål och bra i övrigt.
1
Gäst: Tvivlande skrev | 29 Okt 2023 - 11:22
Musolitin förde in speed i laget, och så fick han göra mål.
2
Gäst: 1mål 1 ass skrev | 28 Okt 2023 - 17:29
Mykola Musolitin imponerade idag . Kanon insats. kanske matchens spelare.
12
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två lag i bra form möts i tuff på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:53  
 

Det märkliga är att Oddevold aldrig vunnit över ÖFK hemma på Rimnersvallen.

Däremot på Jämtkraft Arena har Oddevold varit framgångsrika. De har där vunnit båda sina matcher med ganska klara siffror

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från K/D - Ope 0-4  
  av Stefan Roos | Igår - 21:11  
 

.Foto Stefan Roos

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchen lirare mot Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:35  
 

Foto Micke Olofsson

ÖFK:s spelare betygsattes mycket högre än Sandvikens

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund möter Kubikenborg i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:41  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Feb 2025 - 11:28 Gideon Granström - löpstark mittfältare från Djurgården kla
19 Feb 2025 - 11:19 Djurgårdens sportchef Bosse Andersson om Gideon Granström
17 Feb 2025 - 20:42 Järpens IF etablerar samarbete
17 Feb 2025 - 11:18 Tungt för Superettanlagen i Svensk Cupen - Undantag fanns
16 Feb 2025 - 17:13 vinst i derbyt för kamraterna
16 Feb 2025 - 11:36 Två nyförvärv klara för Ope IF
15 Feb 2025 - 17:33 Bra första halvlek av ÖFK räckte inte till vinst
15 Feb 2025 - 14:04 Startelvan
14 Feb 2025 - 17:20 I går teknikträning inför Levanger- två akademispelare till
14 Feb 2025 - 11:23 ÖFK lånar målvakt från Strømsgodset IF
14 Feb 2025 - 10:29 Mittbacken Philip Bonde på väg bort?
14 Feb 2025 - 10:01 Serieindelning div 4 Jämtland
13 Feb 2025 - 20:55 Levanger FK - Ett intressant lag med kvinna som 'sportslig l
12 Feb 2025 - 09:43 Ny och bra regel införs inom fotbollen
11 Feb 2025 - 13:32 ÖFK tränar igen - Idag gnuggade Livani anfallsspel
11 Feb 2025 - 12:51 derby i träningsmatchen
11 Feb 2025 - 11:06 Resultat träningsmatcher
10 Feb 2025 - 18:20 Alla tränare i Feyenoord sparkas - Även Björn Hamberg ryker
10 Feb 2025 - 16:40 En stor fotbollsspelare och ledare har lämnat oss - Hans 'Ha
10 Feb 2025 - 13:41 Om före detta ÖFK- forwarden Sebastian Karlsson Grach
 
 
 
9
kommentarer
Spelomgång 5 div.4 Jämtland-Härjedalen 2026
av Lasse Granbacka | Igår - 08:37
IFK Östersund Ungdom toppar ta
7
kommentarer
Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards
av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17
Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nils
6
kommentarer
Tips div 3 mellersta Norrland 
av Haldo Jonsson | 13 Maj 2026 - 16:11
Ytterhogdal överraskade 
3
kommentarer
Starkt vinna säkert
av Per Lagerbäck | 17 Maj 2026 - 15:12
Ja, starkt av ÖFK att vinna s&
1
kommentar
Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala 
av Haldo Jonsson | 17 Maj 2026 - 23:07
 Skrivet den Sön 12 Apr 17:43
 Skrivet den Tor 14 Maj 00:14
 Skrivet den Fre 27 Feb 06:25
fotbollz.se på Facebook